Mennyi kábítószer fogyasztható járművezetés előtt? – halasztották a döntést
A legfelsőbb bíróság hétfőn november 11-re halasztotta a döntést arról, hogy szükség van-e egy értékhatár bevezetésére a kábítószer hatása alatt történő járművezetés büntethetőségének megállapítására.
Korábban több hazai bíróság jogegységi határozat kibocsátására kérte a legfelsőbb bíróságot, mert eltérően értelmezték a „drog hatása alatt lévő gépjárművezető” fogalmát, emlékeztet az Agerpres hírügynökség.
A büntető törvénykönyv szerint a kábítószer hatása alatt történő járművezetést a szervezetben kimutatott drogmennyiségtől függetlenül 1-től 5 évig terjedő börtönnel vagy pénzbüntetéssel sújtható. Ezzel szemben az ittas vezetés csak akkor büntetendő, ha a sofőr szervezetének véralkoholszintje meghaladja a 0,8 ezreléket (0,80 grammot literenként).Az elmúlt hónapokban egyre több sofőr ellen indult büntetőeljárás tiltott szerek hatása alatt történő járművezetés gyanújával, annak ellenére, hogy csak a megszokott gyógyszerüket vették be vagy allergiaellenes orrsprayt használtak.
Az érintettek azzal védekeztek a bíróságon, hogy a pszichoaktív anyagok elhanyagolható mennyiségű jelenléte a szervezetükben nem befolyásolta a gépjárművezetési képességüket, így egy értékhatárhoz kellene kötni a kábítószer hatása alatti vezetés büntethetőségét. Az országban akadtak olyan bíróságok, amelyek elfogadták ezt az érvet, és felmentették a sofőrt.
A klinikai vizsgálatok, toxikológiai jelentések és igazságügyi orvosi szakvéleményezések azt mutatták ki, hogy a járművezetők tér- és időérzékelési képességeit nem befolyásolja, ha a szervezetükben csak nagyon kis mennyiségben vannak jelen pszichoaktív anyagok.
Másfelől az alkotmánybíróság korábban kimondta: a pszichoaktív anyagok fogyasztása akkor is befolyásolja a központi idegrendszert, ha a szerfogyasztásnak nincsenek külső jelei.
Emellett a semmítési eljárások elbírálásakor maga a legfelsőbb bíróság is azzal érvelt korábban, hogy a kábítószer hatása alatt történő járművezetés büntethetőségéhez elegendő a pszichoaktív anyagok jelenléte a szervezetben, nem szükséges bizonyítani a központi idegrendszerre gyakorolt hatását.
CSAK SAJÁT