A miniszter szabványosított teszteket akar a drog hatása alatt vezető sofőrök kiszűrésére

Az év végéig minden regionális és megyei törvényszéki orvosi szolgálatot egységes berendezésekkel szerelnek fel, hogy tesztelni tudják azokat a sofőröket, akiknél felmerül a gyanú, hogy pszichoaktív anyagokat fogyasztottak, mielőtt volánhoz ültek, mondta Alexandru Rafila.

Az egészségügyi miniszter arra is kitért, milyen gyógyszerhatóanyagok adhatnak pozitív tesztet. „A tesztelésnek két szakasza van: egy minőségi, amely kimutatja a drogot és egy munkaigényesebb teszt, amely meghaladhatja a 72 órát, ez a mennyiségi teszt. Nem az a kérdés, hogy a tesztek nem jók, bármelyik teszt adhat hamis pozitív eredményt, de ennek a valószínűsége elég kicsi” – idézi az egészségügyi miniszter szerda este az Antena 3 műsorában elhangzott nyilatkozatát a Digi24. Alexandru Rafila elmondta, hogy az év végére az ország mind a 42 törvényszéki orvostani intézete „szabványosított tesztgépekkel fog rendelkezni, hogy az egész országban egységes tesztet lehessen végezni”. Illusztráció: Román RendőrségAz orvos azt is elmagyarázta, hogy mely gyógyszerek adhatnak pozitív eredményt a kábítószer-gyorsteszteken. „Nem Paracetamolról, Antinevralgicról, vagy Aszpirinről van szó, hanem a kodein tartalmú gyógyszerekről. A kodein morfium származék. Vannak különböző kombinációk, amelyek kodein tartalmúak. Két lista van: az egyik a tiltott anyagok listája, amelyek befolyásolhatják a vezetési képességet, a másik pedig a különböző gyógyszerkészítményekben általánosan megtalálható anyagok listája, és jó, ha az embereket figyelmeztetik, hogy ezek az anyagok pozitív tesztet adhatnak.A törvényszéki orvosi szolgálat tesztje Ibuprofenre nem ad pozitív eredményt” – magyarázta tovább a miniszter.

Rafila rámutatott, hogy nem igazságügyi orvosszakértők, hanem a törvényszéki orvostani szolgálat biokémikusai és biológusai végzik a biológiai mintákban lévő kábítószerekre vonatkozó vizsgálatokat. Rafila elmondta, hogy az ezeket a kérdéseket szabályozó második sürgősségi rendelet elfogadása előtt az egészségügyi minisztérium szakemberei „nagyon jól együttműködtek” a rendőrséggel, hogy kijavítsák az első rendeletben szereplő „pontatlanságot”.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?