Megszorító intézkedésekről tárgyal a kormánykoalíció
A 2025-ös költségvetési hiány mérséklése érdekében tervezett kiadáscsökkentési lehetőségekről tárgyaltak ma a kormánykoalíciós partnerek a Victoria-palotában. A megbeszélésen miniszterek is részt vettek.
Az ülésen több megszorító intézkedést vitattak meg, amelyeket egy külön jogszabály keretei között vezetnének be. A rendelet célja, hogy az államháztartás egyensúlyának biztosítása érdekében szigorú takarékossági intézkedéseket vezessenek be 2025. január 1-jéig.
Főbb tervezett intézkedések között szerepel a betegszabadság költségeinek megtérítése: a jelenlegi 75 százalékról 65 százalékra csökkenhet. Megvonhatják a tanárok számára biztosított 1 500 lejes szemléltetőeszköz-vásárlási utalványokat. Csökkentenék az egyetemisták közlekedési költségeinek visszatérítésének mértékét: metróval való közlekedés esetében 50 százalékra csökkentenék az állami hozzájárulást, vonaton pedig kizárólag a lakóhely és az egyetem közötti útvonalra érvényes 90 százalékos térítés maradna. A Digi24 forrásai szerint a tervezet rendelkezik arról is, hogy az állami vállalatoknak legalább az infláció mértékével növelni kellene a szolgáltatási díjakat.
Tervben van az állami apparátus karcsúsítása
Az államtitkárok számát körülbelül 50 százalékkal csökkentenék, de mérsékelnék a politikai pártok állami támogatását is. A jelenlegi 0,04 százalékról a bruttó nemzeti össztermék (GDP) 0,01 százalékára csökkenhet a finanszírozás. Korlátoznák ugyanakkor az állami intézmények bútor- és járművásárlási kiadásait is.
A Digi24 tudósítója szerint a feleknek több pontban nem sikerült megegyezésre jutni. Marcel Ciolacu miniszterelnök minden kormánytagot arra szólított fel, hogy dolgozzon ki részletes terveket a minisztériumok átszervezésére, amely már régóta várat magára.
Az ülés végén a felek úgy döntöttek, hogy szombaton folytatják a tárgyalásokat. A rendelet végső változatát legkésőbb december 30-ig kell elfogadni, különben január 1-től a tervezett változtatások nélkül lépnének életbe a hatályos törvények, ami súlyos költségvetési terheket róna az államra.
CSAK SAJÁT