Kiegyensúlyozott intézkedéseket vár a szakszervezet
A megszorításokon és a jövedelmek befagyasztásán alapuló kormányzati intézkedések felszínes megoldások, és kárt okoznak a legutóbbi politikai események miatt amúgy is törékeny és sebezhető gazdaságnak – hívta fel a figyelmet az Alfa Kartell.
A szakszervezeti szövetség hétvégi közleményében arra a sajtóba pénteken kiszivárgott sürgősségirendelet-tervezetre (úgynevezett salátatörvényre) reagált, amelyik többek között előírja a nyugdíjak és a közalkalmazotti bérek 2025-ös befagyasztását.
Az Alfa Kartell megállapította: a döntéshozók nem értették meg, hogy a parlamenti választásokon a polgárok a kormányzati kommunikáció és átláthatóság hiányát, a lakosság prioritásainak mellőzését, a törvények szelektív alkalmazását büntették a szavazataikkal.
Amint azt az Agerpres a közlemény alapján írja, az Alfa Kartell úgy véli, hogy az új kormánynak egy „kiegyensúlyozott” intézkedéscsomagról kell tárgyalnia a szakszervezetekkel és a munkaadói szervezetekkel, a megszorításoknak vagy jövedelemcsökkentéseknek elsősorban a politikusokra és a döntéshozókra kell vonatkozniuk.
Az Alfa Kartell többek között azt javasolja, hogy 2026 végéig függesszék fel a képviselők, szenátorok és helyi választottak különnyugdíjának folyósítását, a pártok állami finanszírozását, illetve kampányköltségeik megtérítését.
Kapcsolódó
A szervezet figyelmeztetett, hogy a kiszivárgott rendelettervezet alkalmazásának „pusztító társadalmi hatása” lesz, mivel a már amúgy is gyenge lábakon álló szociális rendszer kiadásainak csökkentése még több romániait taszít a szegénységbe, csökkenti az alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférésüket, különösen a vidéki vagy hátrányos helyzetű közösségekben. Emellett a tervezett intézkedések aláássák az államba vetett bizalmat, mert az oktatás, az egészségügy, a szociális támogatások alulfinanszírozása lerombolja a társadalmi szolidaritás alapjait, ráadásul a szakképzett munkaerő más uniós országokba fog kivándorolni.
Alternatívaként az Alfa Kartell többek között a következő intézkedéseket javasolja: az adóbeszedés hatékonyságának javítása és a nagy vagyonok progresszív adóztatása; a társadalmi és regionális egyenlőtlenségek csökkentése az oktatás, az egészségügy és a szociális ellátás fejlesztésével; a szociális párbeszéd megerősítése; a hazai energiatermelés növelése többek között a cernavodai atomerőmű 3-as és 4-es reaktorának mielőbbi üzembe helyezésével; háromoldalú megállapodás a 2026-2028 közötti minimálbérről, a társadalombiztosítási járulékok fokozatos áthárítása a munkavállalókról a munkaadókra.
CSAK SAJÁT