Megnyílt a kolozsvári Patikamúzeum: több mint 7000 tárgyat számlál az izgalmas gyűjtemény

Hat év után hétfőn újra megnyílt a Mauksch–Hintz házban a Patikamúzeum, több éven át tartó, átfogó felújítási munkálatokat követően. A jelenlegi múzeumi helyiség közel 200 évig a Mauksch–Hintz gyógyszertárnak adott otthont, így a múzeum méltó utódja a hajdani patinás gyógyszertárnak. A múzeumban több mint 7000 hiteles tárgyból álló gyűjteményt sikerült kiállítani, amelyből 200 régi orvosi műszer, de vannak különböző edények és kéziratok, orvosi felszerelések, valamint Iuliu Hațieganu professzor konzultációs ágya is megtekinthető.

Fotók: Kiss Gábor

A 15–17. századi Mauksch–Hintz-ház Kolozsvár történelmi belvárosában, a Fő tér és a Híd (ma Ferdinand) utca sarkán található. Sok hasonló műemléképülettől eltérően kedvezően alakult a sorsa, a román állam visszaszolgáltatta az ingatlant az egykori tulajdonos leszármazottjainak, és egyikük, dr. Hintz Georg eldöntötte, hogy felújíttatja azt. Sok évnyi kemény munka után mára már példásan felújított épület áll a Fő tér sarkán, ahová a mai napon a patikatörténeti múzeum is visszaköltözött.

A megnyitón Ana Maria Gruia, a Patikamúzeum kurátora elmondta, hogy az alagsorban folyadékokat és érzékeny anyagokat tároltak, a padláson pedig gyógynövényeket szárítottak. A gyógyszertár tulajdonosainak családja pedig az emeleten lakott. „A gyógyszertár belső szerkezete és az egyes helyiségek szerepe rekonstruálható. Eredetileg az officina, azaz a gyógyszertári bolt egy barokk festményekkel díszített helyiségben volt, később a piacra néző helyiségbe költözött. A földszinten a gyógyszertárban volt egy laboratórium és egy raktárhelyiség, amely a gyógyszerészek és az ápolónők számára volt hozzáférhető” – magyarázta a kurátor. Mauksch Tóbiás alakított ki az épületben gyógyszertárt 1766-ban, amely 1851-ben a Hintz családé lett.

Az épület tulajdonosa, Hintz Georg elmondta, szerette volna, ha a Patikamúzeum folytatja tevékenységét, és az újranyitás olyan örömteli pillanat, amelyre már régóta várt. „Ebben az örömben valószínűleg az őseim is osztoztak volna, akik több mint 200 évig dolgoztak és éltek ebben az épületben” – mondta Hintz. Hozzáfűzte: 2008-ban szolgáltatták vissza a családnak az 1949-ben államosított ingatlant, amelyben ősei több mint 200 éven át laktak. Hangsúlyozta: fontosnak tartotta, hogy felújítsa az értékes épületet, amely a város egyik legrégebbi ingatlanjainak egyike. A munkálatok 2018-ban kezdődtek el.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?