Megnyílt Marosvásárhelyen a Maros Megyei Múzeum felújított Természettudományi Részlege
A Maros Megyei Múzeum Természettudományi Részlegének épületét teljesen felújították, korszerűsítették, továbbá megújult az állandó kiállítás is. A projekt összértéke 12,1 millió lej, a költségek 98 százaléka vissza nem térítendő támogatás. Az ünnepi megnyitón Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke kijelentette, kiemelkedő esemény ez Marosvásárhely és Maros megye számára.
Mint mondta, számos előre nem látható akadály miatt a tervezettnél ugyan egy évvel később, de 2023 végére elkészült a Természettudományi Részleg.
„A műemléképület homlokzata visszakapta a régi fényét. A múzeum udvarán felépült egy 60 négyzetméteres melegház, a közvetlen szomszédságában egy érzékszervi kertet alakítottak ki. Emellett az épületet akadálymentessé tették, a kiállítóterek teljesen átalakultak, korszerű felszereltségük interaktív és vonzó élményt nyújt a látogatóknak. A Természettudományi Részleg mintegy 60 ezer darabból álló gyűjteménye új kiállítási tárgyakkal is gazdagodott. Vásároltunk egy gyapjas orrszarvú-csontvázat, amely egyedülálló Romániában, és amely szakértői vélemény szerint körülbelül 50 ezer éves” – sorolta a tanácselnök.
Hangsúlyozta, a Természettudományi részleg állandó és időszakos kiállításai, múzeumpedagógiai foglalkozásai és szakmai találkozói révén az egész történelmünk, múltunk megismerhető.
„Olyan beruházást sikerült megvalósítanunk, amelyre méltán lehetünk büszkék mindannyian, akik valamilyen formában hozzájárultunk a kivitelezéshez. Ez a munkálat ami most lezárul, hírünket fogja vinni a világban és remélhetőleg látogatók, turisták tömegeit hozza majd megyénkbe. Az épített kulturális örökség megőrzése nemcsak a Maros megyeiek számára, hanem országos viszonylatban is kiemelt jelentőséggel bír. A Központi Fejlesztési Régió pályázati kiírás éppen a kulturális örökség állagmegőrzését és felújítását célozta meg” – részletezte Péter Ferenc.
Ötvös Koppány Bulcsú, a Maros Megyei Múzeum igazgatója kifejtette, az épületet teljesen felújították, újrafedték a tetőzetét, új épületgépészetet, korszerű biztonságtechnikai és világítási rendszert szereltek be.
„A felújított épületek egyikében múzeumpedagógiai-foglalkozás termet rendeztünk be. Bővült, megújult az alapkiállítás, továbbá megépült a füvészkert, ahol számos kaktuszféle látható, és további egzotikus növényekkel bővül majd. A területrendezés szempontjából is jelentős változások történtek, hiszen parkosítás zajlott a múzeum körül” – részletezte Ötvös Koppány Bulcsú.
Mint mondta, a cél az volt, hogy a múzeum a mai ember felfogását tükrözze, felhívja a figyelmet a természeti értékek megőrzésének fontosságára.
Marosvásárhely ismét gazdagabb lett – jelentette ki a megnyitó ünnepségen Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere.
„Az épületfelújítás mellett, az új interaktív funkcióknak is köszönhetően belépünk a 21-ik századba. Fontos volt az intézmény munkatársainak odaadó munkája is, hogy ilyen színvonalas múzeum jöhessen létre. Ez az esemény nemcsak egy épület hivatalos átadása, hanem a város számára is egy fontos pillanat, hiszen újabb látnivalókkal gazdagodik Marosvásárhely” – fogalmazott a városvezető.
Hozzátette, az épületben a kiállítások mellett az oktatásra is hangsúlyt fektetnek, ez egy jól meghatározott koncepció révén valósulhat meg.
„A Természettudomány Múzeum nem csupán poros műtárgyak és kövületek gyűjteménye, hanem tanúságtétel a minket körülvevő világ csodáiról. Olyan mint egy időgép, amely elrepít minket a távoli múltba és megmutatja, hogy milyen hihetetlen utazást tett a bolygónk az elmúlt évmilliókban. Ez a múzeum egy egyedülálló kulturális, tudományos élményt nyújt amit érdemes felfedezni” – zárta gondolatait Soós Zoltán.
CSAK SAJÁT