Temesvári kongresszus: szintet lépett az RMDSZ
Temesváron tartja meg április 28–29-én 16. Kongresszusát a Romániai Magyar Demokrata Szövetség. Az RMDSZ legmagasabb szintű döntéshozó fórumának napirendjén a péntek délutáni hivatalos megnyitó, a meghívott politikai vezetők beszédei mellett szombaton tisztújítás és stratégiai dokumentumok elfogadása is szerepel. A Maszol végigköveti és percről-perce tudósításban számol be az eseményekről, míg Facebook-oldalunkon élő közvetítéssel és egyéb fontos és érdekes bejegyzésekkel is jelentkezünk.
Az RMDSZ temesvári kongresszusára mintegy 800 küldöttet, 137 meghívottat várnak és közel száz főre tehető az eseményre regisztrált újságírók száma – tudatta a Maszol érdeklődésére Balázs Attila, az RMDSZ ügyvezető elnöke. A helyszínválasztás sem véletlen, hangsúlyozta a kongresszusi biztos: „Először szervezünk Temesváron kongresszust. Jelezni szeretnénk a bánsági szórványban élő magyar közösségnek, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség hangsúlyosan figyel a szórványmagyarság érdekeinek képviseletére, másrészt a Bánság fővárosa idén Európa Kulturális Fővárosainak egyike”.
Véget ért a kongresszus pénteki szakasza
Véget ért az RMDSZ 16. Kongresszusának pénteki programja. A küldöttek szombaton reggel folytatják a munkát.
A holnapi program:
- 10.00 – A Szövetségi Elnök beszámolója;
- 10.40 – Testületi hozzászólások;
- 12.00 – Általános politikai vita, majd a Szövetségi Elnök beszámolójának
- elfogadása;
- 13.30 – A Szövetségi Elnök megválasztása: programbeszéd;
- 14.00 – A Szövetségi Elnök megválasztása: szavazási szünet;
- 14.30 – A kongresszusi dokumentumok bemutatása és elfogadása;
- 15.10 – Az elnökválasztás eredményének kihirdetése.
Átadták a Szíve helyén tulipán-díjakat
Megkezdődött a Szíve helyén tulipán elnevezésű díjak átadása.
Így jutalmazzák azokat az RMDSZ-munkatársakat, akik „fegyelmezetten, önzetlenül végzik munkájukat, de teherbírásuk, kitartásuk mégis sokszor észrevétlen marad”. Elismerésben részesült az eddigi két legnehezebb időszak – a háború és a koronavírus-járvány – „hősei”: Orosz Krisztofer és György Botond a népszámlálásban, illetve az aláírásgyűjtésben legjobban teljesítő kollégák, Dicu Henrietta és Máthé Lajos, továbbá a legaktívabb helyi szervezet, az RMDSZ érmihályfalvi szervezete.
Az emlékezés percei
Megható pillanata az RMDSZ kongresszusának, hogy az elmúlt négy évben elhunyt pálya- és politikustársakra emlékeznek a kongresszusi küldöttek.
Az óriáskivetítőn egymás után következnek az elhunyt kollégák képei, miközben a Dire Straits Brothers In Arms című legendás rockballadájának dallamai csendültek fel.
A lista sajnos hosszú...
Az oktatásról: honnan jövünk és hová tartunk?
A kongresszus péntek délutáni felszólalóinak sorában Dr. Kós Anna egyetemi docens, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Magyar Művészeti Karának dékánja, valamint Pálfi József, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, a Partiumi Keresztény Egyetem és a Protestáns Teológiai Intézet létrehozott Pro Bono Publico elnevezésű oktatási konzorcium nevében köszöntötte az egybegyűlteket és hívta fel a figyelmet a romániai magyar oktatás fontosságára.
Üdvözlet a többi romániai kisebbség képviselőitől
Gheorghe Firczak, a Romániai Rutének Kulturális Szövetségének elnöke román és magyar nyelven tolmácsolta a többi romániai nemzeti kisebbség parlamenti csoportjának üdvözletét.
Sok sikert kívánt az RMDSZ-nek Nicolae Păun, a Pro-Europa Roma Párt elnöke is.
Kulcsár-Terza József: a Magyar Polgári Erő senkinek sem az ellenzéke
Kulcsár-Terza József, a mintegy két hete megalakult Magyar Polgári Erő ügyvivő elnöke az RMDSZ-kongresszuson kijelentette: „nem vagyunk senkinek sem az ellenzéke”, ehelyett együttműködésre és párbeszédre törekednek, hogy közösen tehessenek az erdélyi magyarságért.
„Nem akarjuk és nem fogjuk megosztani az erdélyi magyarságot” – hangoztatta. Kulcsár-Terza József kijelentette, legyen verseny, ahol szükséges, és legyen együttműködés, ahol erre szükség van.
Zakariás Zoltán EMSZ-elnök az együttműködésben bízik
Zakariás Zoltán, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) elnöke is üdvözölte az RMDSZ-kongresszust. Azt mondta: reméli, hogy nem a testvérgyilkosság, hanem a testvéri együttműködés irányába fog folytatódni a választások előtti együttműködés az RMDSZ-szel.
Kárpát-medencei üzenetek
Felszólaltak a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői is. Forró Krisztián, a felvidéki Magyar Közösség Pártjának elnöke szerint példát vehetnek az RMDSZ-ről, mivel megvalósította azt az összefogást, amellyel most ők odahaza próbálkoznak.
Jankovics Róbert, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének elnöke azt mondta, bízik benne, hogy az RMDSZ-szel kiegészülő bukaresti kormány is mielőbb megtapasztalja azt a sikert, amit Horvátországban a schengeni csatlakozás jelentett.
A történelmi magyar egyházak püspökei is felszólaltak
Az RMDSZ-kongresszus küldöttjeit, meghívottjait köszöntötték a romániai magyar történelmi egyházak képviselői is.
Elsőként Pál József Csaba, a Temesvári Római Katolikus Egyházmegye megyéspüspöke, utána Bogdán Szabolcs János, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke, utána Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház vezetője, majd pedig Adorjáni Dezső Zoltán, a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház püspöke szólt az egybegyűltekhez.
Az EPP elnöke is üzent
Rövid videóüzenetben köszöntötte az RMDSZ-t Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) elnöke.
Gál Kinga: még sosem volt ilyen fontos az RMDSZ román kormányzati munkája
Temesvár méltán viseli idén az Európa Kulturális Fővárosa címet, mondta Gál Kinga, a Fidesz alelnöke. Ugyanakkor köszönetet mondott az RMDSZ munkájáért, amivel a magyar kormánypárt mellé állt a tavalyi magyarországi választásokon.
Az RMDSZ a romániai pártrendszer egyik legstabilabb pontja, politikailag megkerülhetetlen a Kelemen Hunor vezette szövetség, és még sosem volt ilyen fontos az RMDSZ román kormányzati munkája, mondt a fideszes EP-képviselő.
Kiemelte, a romániai magyar politikusok Bukarestben is képesek megjeleníteni valamit a magyar-székely észjárásból, munkabírásból és kultúrából, miközben a magyar érdekvédelmet nem hagyják figyelmen kívül az Európai Parlamentben sem – méltatta az RMDSZ-t Gál Kinga, aki kiemelte, a Fidesz mellett Orbán Viktor magyar kormányfő üzenetét is elhozta a Bánság fővárosába.
A magyar kormány és az EP-képviselők teljes mellszélességgel támogatják Románia schengeni csatlakozását és partnerként tekintenek az RMDSZ-re, jelentette ki a Fidesz alelnöke. A megfelelő határon túli partnerek megléte nagymértékben befolyásolja a magyar nemzetpolitikát, és a Szövetség bebizonyította, méltó partner a magyar ügyek képviseletében – mondta Gál Kinga.
Távozott Ciucă és Ciolacu
Gál Kinga Fidesz-alelnök beszéde előtt Nicolae Ciucă Marcel Ciolacuval együtt távozott a kongresszusról.
Nicolae Ciucă: „az RMDSZ a profizmust és a hozzáértést jelenti a kormányban”
Nicolae Ciucă miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt elnöke az RMDSZ kongresszusán kijelentette: a kormánykoalíció létrejöttéről egy olyan periódusban állapodtak meg, amikor példátlanul nagy szükség volt arra, hogy egyesítsék politikai erejüket, hogy közös nevezőt találjanak a nehéz időkben.
„Szeretném aláhúzni, hogy az RMDSZ a profizmust és a hozzáértést jelenti a kormányban” – mondta a miniszterelnök. Ciucă hozzátette: mielőtt belépett volna a politikába, hallotta, hogy az RMDSZ-ben komoly és hozzáértő politikusok dolgoznak, és most, bő másfél évnyi közös munka, kormányzás után immár ennek a meggyőződésének adhat hangot.
Ha azzal foglalkoznának, hogy milyen híresztelések és kijelentések hangzanak el néha a médiában, akkor ma már nem lennének ott, ahol most vannak, egymás mellett egy közös cél érdekében – mondta a miniszterelnök. Kiemelte, ez a cél az ország fejlesztése, és ezt a munkát illusztrálja az, hogy annyi pénz áramlik az országba fejlesztésekre, mint még soha korábban.
„Öndicséret gyalázat”, idézte az ismert mondást Ciucă, de szerinte mégis van valami, amiért büszkék lehetnek, erre pedig az szolgáltat okot, hogy erősödik a román gazdaság, és ennek mérhető eredményei is vannak. Ez pedig meglátása szerint azt jelenti, hogy a kormány munkája eredményes.
A miniszterelnök – Klaus Iohannis államfőhöz hasonlóan – szintén említette a szélsőséges eszmék térnyerését. Meglátása szerint valamennyi felelős politikai párt kötelessége, hogy a szélsőséges, nacionalista ideológiák ne nyerhessenek teret, mert ha egyszer ezek megerősödnek, akkor nagyon nehéz lesz visszaszorítani őket.
Meggyőződése szerint ebben a bonyolult helyzetben ez a három párt (a PNL, a PSD és az RMDSZ) alkotta koalíció lehetőséget teremt arra, hogy egyesítsék soraikat és ellenállhassanak a belső és külső – az orosz-ukrán háború kapcsán Romániára leselkedő – veszélyeknek.
Ciolacu: az RMDSZ-szel együtt folytatjuk
Marcel Ciolacu köszöntőjében viccesen megjegyezte: nem tudja, miként csinálja Kelemen Hunor, hogy soha nincs ellenjelöltje a pártjában, így őt nem fenyegeti a rotáció.
A PSD elnöke leszögezte: a koalíciónak a jelen felállásban kell folytatnia a munkát, az RMDSZ-nek továbbra is helye lesz a kormányban.
Arról is beszélt, hogy meg kell állítani az állami pazarlást, le kell zárni végre a speciális nyugdíjak kérdését, reformokra van szükség. Külön kiemelte Cseke Attila fejlesztési miniszter munkáját, amiért a befektetések finanszírozását korrektül és hatékonyan oldotta meg, amely az egész ország javára vált.
Élőben a kongresszusról
A Maszol Facebook-oldalán ÉLŐ videóközvetítésen is követhetők az RMDSZ kongresszusának mozzanatai, a meghívott politikai vezetők beszédei.
Klaus Iohannis: az RMDSZ bebizonyította, hogy felelős szervezet
Cătălina Galer államtanácsos tolmácsolta Klaus Iohannis államelnöknek az RMDSZ kongresszusára küldött üzenetét. Iohannis ebben kiemelte, nehéz időszak vár ránk, és most talán mindennél fontosabb, hogy felelős és hozzáértő politikusok vezessék az országot.
„Az RMDSZ bebizonyította, hogy felelős szervezet, és nemcsak az általa képviselt romániai magyarság, hanem az ország irányítása szempontjából is” – üzente az államfő.
Azt látjuk, hogy napjainkban a nacionalista eszmék ismét egyre nagyobb teret nyertek Európában, az RMDSZ-nek nagy felelőssége van abban, hogy ezek a szélsőséges és revizionista megnyilvánulások ne nyerjenek teret, ezáltal a szövetség bebizonyítja, hogy tovább tud haladni azon az európai úton, amelyen Románia elindult – üzente Klaus Iohannis, aki ugyanakkor eredményes munkát kívánt a kongresszus köldötteinek.
A háttérben zajló munka
Az RMDSZ temesvári kongresszusán összesen több mint ezren vesznek részt. Ennek a megszervezése nem kis feladat, sokan dolgoztak azon, hogy itt minden a helyére kerüljön, és egyelőre úgy tűnik, ez sikerült is.
A gyűlésteremben a pulpitus mögötti óriási kivetítőfal lenyűgöző, a terem berendezése egyszerű, de hatékony, a beléptetés gyors volt, amihez sok tervezésre és szervezésre volt szükség. Ám vannak olyan feladatok is, amelyek kevésbé látványosak, de legalább annyira fontosak. A kongresszus szervezésésének kulisszatitkaiba enged betekinteni az a kisfilm, amit készítettek a péntek-szombati eseményt megelőző munkáról.
Dominic Fritz polgármester: Temesváron a magyarok nem vendégek, hanem otthon vannak
Dominic Fritz, Temesvár polgármestere azt mondta, méghozzá magyarul: „Üdvözlöm önöket Temesváron, Európa kulturális fővárosában”, majd ugyancsak magyarul hozzátette, hogy Temesvár a szépségét a magyaroknak is köszönheti, és itt a magyarokat nem vendégként fogadják, hanem „Temesváron a magyarok itthon vannak”.
Az 1990. márciusi Temesvári Nyilatkozatot idézve a polgármester a közös együttélés és a nemzetek békés együttélését emelte ki, azt üzenve, hogy a Bánság fővárosába várják mindazokat a román nacionalistákat is, akik toleranciát és tiszteletet akarnak tanulni.
Szintet lépett az RMDSZ
Antal Árpád, az Országos Önkormányzati Tanács elnöke felszólalásában elmondta, Kelemen Hunor legsikeresebb elnöki mandátumát zárják a kongresszussal. Mint fogalmazott: az RMDSZ szintet lépett a közösség és társadalmi szolidaritás erősítésében a Covid-járvány és az ukrajnai menekültválság idején. Elmondta azt is, több forrást költhettek el okosan, mint valaha. Antal Árpád szerint a Szövetség szintet lépett a kormányzásban is, érdemi pozíciókkal tudtak pozitívan befolyásolni a közösség sorsát.
Az RMDSZ legfőbb ereje az önkormányzatokban van
Mintegy háromszáz önkormányzati képviselő vett részt azon a tanácskozáson, amely pénteken délután a kongresszus megnyitója előtt zajlott, immár a kongresszus helyszínén, a temesávri Regionális Vállalkozói Központban. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Facebook-oldalán azt írta: „Az RMDSZ-nek az önkormányzatokban van a legnagyobb ereje, ezért a kollégáimat arra kértem, hogy folytassák a kormányzati konzultáción elkezdett párbeszédet a közösségükkel.”
A kongresszus programja
A hivatalos program szerint a kongresszusi munkálatot megelőzi az Országos Önkormányzati Konferencia, amelyre pénteken kora délután kerül sor. Ezen a jövő évi választásokra való felkészülésről beszél majd kelemen Hunor szövetségi elnök, Erdély 2030 címmel tart programismertetőt Antal Árpád, az Országos Önkormányzati Tanács elnöke, a kormányzati programokról és problémákról beszél majd Cseke Attila fejlesztési miniszter, illetve a 2024-es európai parlamenti választások tétjéről és kihívásairól tájékoztat Winkler Gyula EP-képviselő.
A kongresszus péntek délutáni, 16 órakor kezdődő első fejezete tulajdonképpen a protokolláris rész, a megnyitó után a romániai és külföldi politikai vezetők beszédei, köszöntői hangzanak el, majd átadják a Szíve helyén tulipán elnevezésű díjakat. Arról, hogy kik fogadták el az RMDSZ meghívását és mondanak majd beszédet a kongresszuson, egyelőre nem lehet tudni.
Szombaton zajlik a kongresszusi munka további része, a 10 órai kezdést követően Kelemen Hunor tartja meg elnöki beszámolóját, majd a hozzászólásokat követi a politikai vita, illetve szavazás az elnök beszámolójáról. Ezután tartja meg programbeszédét az RMDSZ elnöki tisztségre egyedüliként pályázó Kelemen Hunor, és következik a szavazás az új elnök személyéről. A tisztújítás eredményhirdetése előtt mutatják be, illetve fogadják el a kongresszusi dokumentumokat.
Ők a legfőbb meghívottak
Az RMDSZ közzétette azt is, hogy kik azok a politikai vezetők Romániából, Magyarországról és a Kárpát-medencéből, illetve nemzetközi partnerek és az erdélyi magyar intézmények képviselői, akik jelen lesznek és beszédet mondanak a kongresszuson:
- Cătălina Galer, Klaus Iohannis államelnök államtanácsosa;
- Marcel Ciolacu, a képviselőház elnöke, a PSD elnöke;
- Nicolae Ionel Ciucă, Románia miniszterelnöke, a PNL elnöke;
- Gál Kinga, a Fidesz alelnöke;
- Dominic Fritz, Temesvár polgármestere;
- Nicolae Păun, a Pro-Europa Roma Párt elnöke;
- Gheorghe Nacov, a Bánsági Bolgárok Egyesületének elnöke;
- Adrian Miroslav Merka, a Romániai Szlovákok és Csehek Demokrata Szövetségének elnöke;
- Gheorghe Firczak, a Romániai Rutének Kulturális Szövetségének elnöke.
A temesvári kongresszuson a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői is részt vesznek:
- Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke;
- Jankovics Róbert, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének elnöke;
- Forró Krisztián, a Magyar Közösség Pártjának elnöke;
- Orban Dušan, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség elnöke.
A himnuszokkal kezdtek
A román, a magyar, a székely és az Európai Unió himnuszával megkezdődött az RMDSZ 16. Kongresszusa Temesváron.
Üzenet a szórványnak
Molnár András, a Temes megyei RMDSZ elnöke köszöntötte a résztvevőket. Mint elmondta, jelzésértékű, hogy a bánsági szórványban tartják a kongresszust. Üzenet ez a szórvány felé, annak az üzenete, hogy a Szövetség figyel a szórványmagyarok érdekeinek képviseletére” - fogalmazott a politikus. Kiemelte: ez a garancia arra, hogy a végeken is meg lehet őrizni a nemzeti identitást.
Gyülekezés
Még gyülekeznek a küldöttek, a szervezők pedig várják a meghívott poltikai vezetőket. Az már biztos, hogy a tervezett 16 órakor nem kezdődik meg a megnyitó.
Több mint ezer részvevőt várnak Temesvárra
Az RMDSZ temesvári kongresszusára mintegy 800 küldöttet, 137 meghívottat várnak és közel száz főre tehető az eseményre regisztrált újságírók száma – tudatta a Maszol érdeklődésére Balázs Attila, az RMDSZ ügyvezető elnöke. A helyszínválasztás sem véletlen, hangsúlyozta a kongresszusi biztos: „Először szervezünk Temesváron kongresszust. Jelezni szeretnénk a bánsági szórványban élő magyar közösségnek, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség hangsúlyosan figyel a szórványmagyarság érdekeinek képviseletére, másrészt a Bánság fővárosa idén Európa Kulturális Fővárosainak egyike”.
Mindig kihívást jelent egy ekkora rendezvény megszervezése – jelentette ki Balázs Attila. Hozzátette: „mivel egy összeszokott csapattal dolgozunk, mindenki tudja a feladatát”. Szerinte a pénteken délután kezdődött és szombaton véget érő tanácskozás legfőbb sajátosság az, hogy „az RMDSZ egyik legsikeresebb négy évét zárja le, és ezzel a kongresszussal kezdődik el az egyik legnehezebb időszak is a romániai politikában, hiszen jövőre négy választáson is helyt kell állnunk. Ebben a kontextusban kell most beszámolnunk megvalósításainkról, és megterveznünk a munkát.”
Balázs Attila ügyvezető elnök ugyanakkor emlékeztet, az RMDSZ 16. kongresszusa tisztújító kongresszus is egyben. „Emellett olyan dokumentumokat fogunk elfogadni, amelyek a következő évekre stratégiai irányt mutatnak, megfogalmazzák a közpolitikai célokat”. Hangsúlyozta, az RMDSZ több mint harmincéves keretprogramját ezúttal is változatlanul hagyják, „viszont ahogyan az kongresszusról kongresszusra lenni szokott: aktualizáljuk feladatainkat, a ma kihívásaihoz igazítjuk azokat, ezek jelennek meg a Jövőről szóló programdokumentumunkban és a magyarul beszélő romák egyenlő társadalmi részvételéről szóló állásfoglalásban”.
Kövesse élőben az RMDSZ-kongresszust!
A kongresszust megelőző Országos Önkormányzati Konferenciával gyakotlatilag megkezdődött pénteken kora délután az RMDSZ 16. Kongresszusa Temesváron. A hivatalos program 16 órakor indul.
Elindult a Maszolon az élő videóközvetítés, itt is követheti a kongresszusi eseményeket.