Így zajlik majd az RMDSZ temesvári kongresszusa – Nyilvános a hivatalos program
Hétvégén Temesváron tartja meg 16. Kongresszusát a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ). Az április 28–29-ei tisztújító tanácskozásnak immár nyilvános a programja is. Az RMDSZ elnöki tisztségére egyedül Kelemen Hunor jelenlegi elnök tette le jelöltdossziéját.
Közzétette az RMDSZ, hogy miképpen zajlik le a Szövetség kétnapos kongresszusa a Bánság fővárosában. A Szövetség legmagasabb szintű döntéshozó fóruma pénteken és szombaton ülésezik Temesváron. A hivatalos program szerint a kongresszusi munkálatot megelőzi az Országos Önkormányzati Konferencia, amelyre pénteken kora délután kerül sor. Ezen a jövő évi választásokra való felkészülésről beszél majd kelemen Hunor szövetségi elnök, Erdély 2030 címmel tart programismertetőt Antal Árpád, az Országos Önkormányzati Tanács elnöke, a kormányzati programokról és problémákról beszél majd Cseke Attila fejlesztési miniszter, illetve a 2024-es európai parlamenti választások tétjéről és kihívásairól tájékoztat Winkler Gyula EP-képviselő.
A kongresszus péntek délutáni, 16 órakor kezdődő első fejezete tulajdonképpen a protokolláris rész, a megnyitó után a romániai és külföldi politikai vezetők beszédei, köszöntői hangzanak el, majd átadják a Szíve helyén tulipán elnevezésű díjakat. Arról, hogy kik fogadták el az RMDSZ meghívását és mondanak majd beszédet a kongresszuson, egyelőre nem lehet tudni.
Szombaton zajlik a kongresszusi munka további része, a 10 órai kezdést követően Kelemen Hunor tartja meg elnöki beszámolóját, majd a hozzászólásokat követi a politikai vita, illetve szavazás az elnök beszámolójáról. Ezután tartja meg programbeszédét az RMDSZ elnöki tisztségre egyedüliként pályázó Kelemen Hunor, és következik a szavazás az új elnök személyéről. A tisztújítás eredményhirdetése előtt mutatják be, illetve fogadják el a kongresszusi dokumentumokat.
Amint a Maszolon megírtuk, az RMDSZ Szövetségi Képviselők Tanácsának múlt heti ülésén határoztak arról, milyen program, illetve kongresszusi dokumentumok kerülnek a küldöttek elé. E szerint a Szövetség 2030-ig érvényes aktualizált programja, valamint a romániai magyar romák integrációját célzó munkadokumentum is napirenden szerepel.
Kelemen Hunor szövetségi elnök az SZKT-n elmondott politikai tájékoztatójában sikeresnek nevezte a másfél hónapja zajló kormányzati konzultációt. Az elmúlt időszak tapasztalata az, hogy az embereket érdekli, mit tesznek a szövetség politikusai Bukarestben – jelentette ki.
Az SZKT ülésén két munkadokumentumot is alkalmasnak ítéltek arra, hogy megvitassák a temesvári kongresszuson. A felzárkózás évtizede 2023–2030 címet viseli a szövetség új programja, amely a meglévőt hivatott aktualizálni. Székely István ügyvezető alelnök a kongresszus elé kerülő programterv ismertetésekor elmondta: a régi és az új kiegészíti egymást. Míg az eredetiben célként szerepel az autonómia, az új a kisebbségi törvényt tartja aktuálisnak. Közölte ugyanakkor, hogy ennek három sarokköve van: a népszámlálás eredményei, a kormányzati szerep és a 2024-es.
A demográfiai helyzetet csak következetes kormányzati család-, illetve támogatáspolitikával lehet megfordítani, sok tervezett hitelprogramra ugyanakkor nem volt anyagi fedezet a háború okozta gazdasági helyzet miatt – mondta a Maszolnak adott interjújában Kelemen Hunor. Szerinte a kománykoalíció a miniszterelnökcsere után is a jelenlegi felállásában folytatja, s kitölti a mandátumát. A kongresszusra készülő RMDSZ elnöke egy pragmatikus, ízig-vérig transzilvanista, ütőképes regionális erőként határozta meg az általa vezetett szövetséget. Az interjú ITT olvasható.
A másik elfogadott munkadokumentum címe Állásfoglalás a magyar romák egyenlő társadalmi részvételéről. A népszámlálás előzetes adatai szerint ugyanis több mint 100 ezer magyar roma él Romániában, akik szintén nemzetalkotó közösséget jelentenek, így az RMDSZ-nek fel kell vállalnia a helyzetük rendezését. Az RMDSZ a dokumentumot egy stratégia alapjának szánja, melynek célja, hogy a jövőben „a magyar roma közösség egyenlő rangon és szinten vegyen részt a romániai magyar társadalom építésében”.
CSAK SAJÁT