Kelemen Hunor: Nem lehet egy lépéssel felzárkózni a nyugati országokhoz
A közösségért kormányzunk elnevezésű konzultációs kampány keretében látogatott Kolozsvárra Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ elnöke. Arra biztatta a fiatalokat, adjanak feladatokat a politikusoknak.
Az eseménynek a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem aulája adott helyet, Szilágyi Dóra Emese, az RMDSZ ifjúságért felelős ügyvezető alelnökének kérdései mellett a jelenlévők is elmondhatták gondolataikat és kérdéseiket a miniszterelnök-helyettesnek.
A Magyar Ifjúsági Értekezlet és a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum által szervezett esemény közel 150 fiatalt vonzott. A résztvevőket először Tonk Márton, a Sapientia EMTE rektora köszöntötte, aki örömét fejezte ki azért, hogy telt ház fogadta az RMDSZ elnökét, valamint, hogy lehetőségünk van gyakorolni a közvetlen demokráciát a beszélgetések által. Zárásként arra buzdította a közönséget, hogy éljenek jogaikkal és kérdezzenek. A rendezvényen jelen volt még Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője is, aki elmondta nagyon fontos, hogy találkozzanak a különböző társadalmi rétegekkel. A konzultáció egy olyan alkalom, amikor a fiatalok rákérdezhetnek a politikai életben zajló folyamatokra, ugyanakkor javaslatokat is tehetnek olyan problémák megoldására, amik közvetlenül érintik őket.
A fiataloknak feladatot kell adni a politikusoknak
Kelemen Hunor a beszélgetés során kiemelte, hogy „a politika a jövőről szól, és akármit teszünk, akárhogy politizálunk, jól vagy rosszul az a jövőt alakítja. Ha a politika a jövőről szól, akkor természetesen a fiatalokat kell, hogy érdekelje”. Hozzátette, ennek a nemzedékének meg kell határoznia, hogy mi a fontos a következő évek, évtizedek szempontjából és feladatot kell adnia a képviselőknek az önkormányzatokban, a parlamentben vagy az olyan intézményekben, amelyek kisebb vagy nagyobb mértékben meghatározzák az életüket.
Szerinte a fiatalok egy olyan szemléletet, világlátást hoznak, melyeket nem lenne szabad figyelmen kívül hagyni. „A kérdésekből azt látom, hogy a témák, amiket felhoznak az a jövőre irányul, nem a múltra” – emelte ki Kelemen Hunor. Elmondta a politikai képviselet számára nagyon fontos a társadalmi szerződés, amit folyamatosan meg kell újítani egy közösségen belül, időről időre újragondolni a prioritásokat, ez dinamikus és állandó kell legyen, de csak úgy lehet, ha van folyamatos párbeszéd.
Nehéz maradásra bírni a fiatalokat
Nehezen lehet őket maradásra bírni, válaszolta Kelemen Hunor arra kérdésre, hogy az RMDSZ miként próbálja az országban tartani a fiatalokat. „Amíg a jövedelem szintje nálunk jóval alacsonyabb, mint Észak- vagy Nyugat-Európában, addig ezt a típusú elszívó erőt nagyon nehéz pótolni” – jelentette ki. A megoldás szerinte az lenne, ha látszana, hogy van egy folyamatos növekedés a gazdaságban, a jövedelemben még akkor is, ha nem érjük el az európai átlagot, továbbá olyan életfeltételeket, közszolgáltatásokat kell biztosítani, amitől az emberek biztonságban érzik magukat, kezdve a szociális és az egészségügyi szolgáltatásoktól. „Ehhez infrastruktúra kell, másrészt pedig szakemberek. Ennek a felépítése egy ciklus alatt nem befejezhető” – tette hozzá.
Kiemelte, a népszámlálási adatokból, mindenhol az látszik Bulgáriától Lengyelországig, hogy csökken a lakosság száma, úgy a többségi, ahogyan a kisebbségi is. „Azt látom, hogy egy olyan évtizedben vagyunk, az összes nyűgünk, bajunk ellenére, hogy rengeteg pénz van közberuházásokra és egy évtized alatt kialakulhat egy olyan környezet Erdélyben, a régióban, amely megváltoztatja az életminőség feltételeit” – jelentette ki. Példaként a nagy infrastrukturális beruházásokat emelte ki, melyeknek kiépítése jelenleg is zajlik, ilyen az erdélyi az autópálya, ami nagyon fontos a munkahelyek, a termékek és a piacra jutás szempontjából. Hozzátette, a jövedelmekben még nem fogjuk tudni utolérni a Nyugat-Európát. „Azt gondolom, hogy ezt az elszívó hatást csak akkor tudod kompenzálni, mérsékelni, hogyha egyszerre több területen próbálsz fölzárkózni, viszont egyetlen egy lépéssel nem lehet ezt megcsinálni.”
Mire számíthatunk a jövőben?
A jövőben változó új oktatásügyi törvény is szóba került, ennek kapcsán Kelemen Hunor elmondta a kormány változata megfelel az RMDSZ akaratának, kiemelte a tanterv kidolgozásánál az a fő szempont, hogy le kell venni a terhet gyerekekről. A törvénytervezet jelenleg parlamenti vitán van. A miniszterelnök-helyettes elmondta 700 módosító javaslatot tettek le, amiből, ha egy-kettő átmegy, akkor az egész tanügyi törvénytervezetet módosítani kell. „Azt gondolom egy jó perspektívát adna a következő évtizedeknek, de kell 10 vagy 12 év minimum, hogy lássuk eredményes-e vagy sem” – jelentette ki.
Szóba kerültek a jövő évi választások, vita van, hogy összevonják vagy sem. Az RMDSZ elnöke elmondta nem támogatja a választások összevonását, viszont nem ez a legfontosabb kérdés, amivel foglalkoznia kellene a képviselőknek.
CSAK SAJÁT