Megegyeztek a belügyminiszterek, mi lesz a háború után

Romániának fontos szerepet kell vállalnia Ukrajna háború utáni újjáépítésében, és a kapacitása is adott ehhez – jelentette ki a román belügyminiszter ukrán hivatali kollégájával, Ihor Klimenkoval folytatott megbeszélésén.

Cătălin Predoiu tárcavezető azt ígérte a találkozón, hogy Románia határközeli logisztikai központokkal és beruházásokkal fog hozzájárulni Ukrajna újjáépítéséhez, idézi a belügyminisztérium tájékoztatását az Agerpres hírügynökség.

A megbeszélések olyan kölcsönös érdeklődésre számot tartó, kulcsfontosságú témák körül folytak, mint az ember-, kábítószer- és fegyverkereskedelem elleni küzdelem, az illegális migráció visszaszorítása, a rendőrségi együttműködés, az információ- és tapasztalatcsere a közbiztonság növelése érdekében, a sürgősségi beavatkozások, a személyek és közlekedési eszközök határátkelése.Fotó: Román BelügyminisztériumIhor Klimenko köszönetet mondott a román félnek az Ukrajnának nyújtott jelentős segítségért, és elismerően szólt a román belügyi szervek annak érdekében tett erőfeszítéseiről, hogy humanitárius segítségben részesítsék a Romániába érkező ukrán menekültek millióit. Mint elhangzott, a háború kitörése óta több mint tízmillió ukrán állampolgár utazott keresztül incidensek nélkül Románia területén, és 82 ezren maradtak Romániában.

A tárgyalások végén a két miniszter együttműködési megállapodást írt alá a vészhelyzetek megelőzésére, enyhítésére és hatásainak elhárítására. A dokumentum kétoldalú jogi keretet teremt arra, hogy Románia és Ukrajna kölcsönös segítséget nyújtson egymásnak vészhelyzet esetén - közölte a belügyminisztérium.

A megállapodás lehetővé teszi, hogy Ukrajna kérésére Románia mentőfelszereléssel ellátott mentőcsapatokat küldjön, akik felderítési és mentési küldetéseket teljesítenek a szomszédos országban az emberi életek, a lakosság egészsége, illetve anyagi és kulturális javai védelmében.

A találkozón szó esett a Romániában letelepedett ukrán menekültekről is. A román belügyminiszter kifejtette, a háború alatt nyújtott anyagi, logisztikai és intézményi segítségen kívül hosszú távú, átfogó politikára lesz szükség ennek a közösségnek a társadalmi és gazdasági integrációjához. Predoiu rámutatott, a háború elől Romániába menekült ukránok a már meglévő ukrán kisebbséget fogják erősíteni, így kulturális integrációjukat elősegítő, koherens intézkedésekre lesz szükség.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?