Megállapodtak: létrejött az Európa-barát pártok koalíciója

A Szociáldemokrata Párt (PSD), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciója megállapodtak az Európa-barát pártok koalíciójának létrehozásáról, jelentette be szerda este a PNL ügyvivő elnöke, Ilie Bolojan. 

A négy párt közös állásfoglalása szerint a koalíciót Románia stabilitásáért és a modernizációért hozták létre - idézi Bolojan parlamenti nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.

A PNL ügyvivő elnöke kijelentette, a koalíciót alkotó formációk szándéka megerősíteni Románia elköteleződését az európai és euroatlanti értékek iránt, mert ezek jelentik az ország biztonságának és jólétének alapjait. A koalíció jövő héten kezd tárgyalásokba a kormányprogramról | Fotó: Románia Parlamentjének Facebook oldalaAz említett pártok felelősséget vállalnak Románia nemzetközi elszigetelődésének elkerüléséért, a gazdasági fejlődés szilárd ütemének támogatásáért, az ország európai pályájának védelméért, az európai alapok felhasználásáért, az országos helyreállítási terv (PNRR) reformjainak megvalósításáért, a schengeni övezethez és az OECD-hez való csatlakozás célkitűzéseinek teljesítéséért – szögezte le Bolojan.

A PNL ügyvivő elnöke ugyanakkor felhívást intézett a lakossághoz, hogy az államelnök-választás második fordulójában, december 8-án alapos tájékozódás és racionális döntés alapján szavazzanak, válasszák a demokratikus, Európa-barát Romániát és utasítsák el a szélsőségességet, a populizmust és az ország elszigetelődését.

Azt is elmondta, hogy a koalíció jövő héten kezd tárgyalásokba a kormányprogramról, vasárnapig az elnökválasztásra koncentrál.

A megállapodást a PSD részéről Sorin Grindeanu, a PNL részéről Ilie Bolojan, az USR képviseletében Dominic Fritz, az RMDSZ képviseletében Cseke Attila, a magyartól eltérő nemzeti kisebbségek részéről pedig Varujan Pambuccian írta alá.

Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője korábban megkeresésünkre elmondta, a jelenlegi helyzetben egy négypárti koalíció lenne a legstabilabb.

„Nyilván ez rizikót is jelent, és nem lenne egyszerű a kormányzás, de a parlament összetételét tekintve, valamint, hogy a magyarellenes szélsőségesek körülbelül 32 százalékot képviselnek, más megoldást nem látok, minthogy a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ alakítson kormányt” – hangsúlyozta.

Hozzáfűzte, az RMDSZ nem menne el egy olyan találkozóra, ahol a magyarellenes, szélsőséges pártok képviseltetik magukat.

Mint arról a Maszolon is beszámoltunk, Marcel Ciolacu kormányfő kedden a Facebook-oldalán közölte, hogy találkozott Elena Lasconival, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnökével, a második elnökválasztási fordulóba bejutott államfőjelöltjével, akivel az Európa-barát parlamenti többségről és a kormányalakítási lehetőségekről tárgyalt.

Ilie Bolojan, a PNL ügyvivő elnöke is a parlamentbe bejutott „demokratikus erők” koalícióra lépését javasolta. Hozzátette, demokratikus erők alatt a Szociáldemokrata Pártot (PSD), a Mentsétek meg Romániát Szövetséget (USR), az RMDSZ-t és a nemzeti kisebbségek csoportját érti.

Európa-párti, nemzeti egységkormány alakítására tett javaslatot Elena Lasconi USR-elnök is, a PSD, a PNL, az RMDSZ és az USR részvételével.

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke is úgy fogalmazott, a szövetség arra számít, hogy a szociáldemokratákkal és a liberálisokkal együtt kormányzati többségük lehet a romániai parlamentben, de nagykoalíció alakításának a lehetőségét sem zárja ki. Kelemen Hunor elemzése szerint arra is van esély, hogy egy nagykoalícióban mindenki benne lesz, kivéve az AUR-t, az S.O.S. Romániát és a Fiatal Emberek Pártját (POT) – „ők azok, akik ugyanabból a törzsből nőttek ki, és magyarellenesek, amit már ezerszer bebizonyítottak”. Azt mondta, úgy látja, jó eséllyel kormányra kerülhetnek, de a tárgyalások csak a december 8-i elnökválasztás után kerülhetnek célegyenesbe.

 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?