Startolhatnak a tárgyalások a kormányzásért
A parlamenti választások eredményhirdetését követően kezdődhetnek a tárgyalások a parlamenti többség kialakítása érdekében.
A választások élén záró Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Marcel Ciolacu hangsúlyozta, hogy azt szeretné, ha Románia a fejlődés és az európai úton folytatná. Mostanáig a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) koalícióban megvolt a parlamenti többségük, de a következő mandátumban már nem lesz. A regnáló kormányfő szerint elsőként Ilie Bolojannal, a PNL megbízott vezetőjével kell tárgyalnia a kialakult helyzetről. Újságírói kérdésre válaszolva viszont azt is mondta, hogy kizártnak tartja, hogy a választások második helyén végzett, magyarellenes AUR-ral lépjenek szövetségre. „Ez már írásban is adtam” – hangsúlyozta. Hozzátette: a PSD a PNL-vel és például az RMDSZ-szel és a kisebbségekkel együtt többségbe került úgy a Képviselőházban, mint a Szenátusban.
Arról nem beszélt, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetséggel (USR) partnerségbe lépne-e, miközben utóbbi elnöke, Elena Lasconi hétfői nyilatkozata alapján nem zárkózik el ettől. Szerinte ugyanis jelen pillanatban már nem pártokról, politikusokról vagy jelöltekről beszélünk, hanem Romániáról, félre kell tenni a büszkeséget. „Szerintem jó lenne egy egységes pro-európai kormány. Románia érdekeiről beszélünk. A polgárok döntöttek. Részt kell vennie a PSD-nek, a PNL-nek, az USR-nek és az RMDSZ-nek” – mondta, hozzátéve, hogy ezek közül a pártok közül bármelyikkel nyitott a tárgyalásra.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, mint írtuk, hétfő este azt mondta, hogy elkezdik a felkészülést a választási programjukból, hogy egy koalíciós egyeztetésen konkrét javaslatokkal álljanak elő. Ő is célravezetőnek tartana egy erős parlamenti támogatottsággal rendelkező kormánykoalíció létrehozását, amelyet az RMSZ, a PSD, a PNL és az USR alkotna. Sajtótájékoztatóján kifejtette, stabil többségre van szükség, szerinte a pártok döntéshozóinak most félre kell tenniük a „hiúságukat” és a „múltbéli sérelmeiket”, és gyakorlatias döntéseket kell hozniuk, amelyek visszaállítják a lakosság politikai szférába vetett bizalmát és hasznot hoznak az emberek számára, számolt be az Agerpres.
Arra a kérdésre, hogy járható útnak tartana-e egy kisebbségi kormányt, amely a PNL-ből, az USR-ből és az RMDSZ-ből áll, Kelemen Hunor azt felelte, hogy szerinte egy ilyen kormány egy fél év alatt megbukna, és az országban – Bulgáriához hasonlóan – politikai káosz alakulna ki.
CSAK SAJÁT