banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Négypárti egyeztetésre készülnek: közösen alakíthat kormányt az RMDSZ, az USR, a PSD és a PNL

Kelemen Hunor, Marcel Ciolacu, Ilie Bolojan, Elena Lasconi és a nemzeti kisebbségek képviselői szerdán tartják első találkozójukat a parlamenti választások után. Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője szerint ez a megbeszélés az első lépés lehet ahhoz, hogy kialakuljon egy parlamenti többség.

Csoma Botond megkeresésünkre elmondta: meglátása szerint a jelenlegi helyzetben egy négypárti koalíció lenne a legstabilabb. „Nyilván ez rizikót is jelent, és nem lenne egyszerű a kormányzás, de a parlament összetételét tekintve, valamint, hogy a magyarellenes szélsőségesek körülbelül 32 százalékot képviselnek, más megoldást nem látok, minthogy a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ alakítson kormányt” – hangsúlyozta.

Még nehéz megítélni, hogy mi lesz a jövőben | Fotó: RMDSZ

Az RMDSZ parlamenti képviselője kifejtette: ebben a pillanatban még nehéz megítélni, hogy mi lesz ebből, de az már jelent valamit, hogy ez a négy politikai alakulat találkozik és megbeszélést folytat. Hozzáfűzte, az RMDSZ nem menne el egy olyan találkozóra, ahol a magyarellenes, szélsőséges pártok képviseltetik magukat.

Mint arról a Maszolon is beszámoltunk, Marcel Ciolacu kormányfő kedden a Facebook-oldalán közölte, hogy találkozott Elena Lasconival, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnökével, a második elnökválasztási fordulóba bejutott államfőjelöltjével, akivel az Európa-barát parlamenti többségről és a kormányalakítási lehetőségekről tárgyalt.

Ilie Bolojan, a PNL ügyvivő elnöke is a parlamentbe bejutott „demokratikus erők” koalícióra lépését javasolja. „A kormányzás stabilitásáért, Románia mondernizálásáért és az állampolgárok bizalmának visszanyeréséért a PNL támogatja egy koalíció létrehozását, és tárgyalni fog a demokratikus erőkkel a kormánytöbbség biztosításáért” – jelentette ki. Hozzátette, demokratikus erők alatt a Szociáldemokrata Pártot (PSD), a Mentsétek meg Romániát Szövetséget (USR), az RMDSZ-t és a nemzeti kisebbségek csoportját érti.

Európa-párti, nemzeti egységkormány alakítására tett javaslatot Elena Lasconi USR-elnök is, a PSD, a PNL, az RMDSZ és az USR részvételével.

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke is úgy fogalmazott, a szövetség arra számít, hogy a szociáldemokratákkal és a liberálisokkal együtt kormányzati többségük lehet a romániai parlamentben, de nagykoalíció alakításának a lehetőségét sem zárja ki. Kelemen Hunor elemzése szerint arra is van esély, hogy egy nagykoalícióban mindenki benne lesz, kivéve az AUR-t, az S.O.S. Romániát és a Fiatal Emberek Pártját (POT) – „ők azok, akik ugyanabból a törzsből nőttek ki, és magyarellenesek, amit már ezerszer bebizonyítottak”. Azt mondta, úgy látja, jó eséllyel kormányra kerülhetnek, de a tárgyalások csak a december 8-i elnökválasztás után kerülhetnek célegyenesbe.

A parlamenti választások alkalmával az RMDSZ több mint 590 ezer voksot gyűjtött, amivel 6,30 százalék felett zárt. A szövetség szenátorlistáira 590 783 voks érkezett (6,38 százalék), míg a képviselőlistáira 585 859-en (6,34 százalék) nyomták rá a pecsétet.

Az első helyen a PSD végzett 2,063 millió, illetve 2,029 millió szavazattal, ez a szenátusban 22,30 százalékos, a képviselőházban pedig 21,96 százalékos támogatottságot jelent. A második legnagyobb támogatottsággal rendelkező párt a szélsőségesen magyarellenes AUR lett, amelyik megugrotta a 18 százalékot. A szenátorjelöltjei összesen 1,69 millió szavazatot kaptak (18,30 százalék), míg képviselőjelöltjei 1,66 milliót (18,01 százalék). A harmadik helyre a kisebbik aktuális kormánypárt futott be. A PNL szenátorlistáira 1,322 millióan pecsételtek, ez 14,28 százalékot jelent. A képviselőlistákra 1,219 millió voks érkezett, amivel 13,20 százalékon zártak.

Bejutott a parlamentbe a Diana Șoșoacă nevével fémjelzett S.O.S. Románia és az elnökválasztás első fordulóját követően Călin Georgescu mögé beálló POT is. Mindketten 500 ezernél több voksot gyűjtöttek, előbbi 7, utóbbi 6 százalék felett zárt. Nem előzték azért meg a Mentsétek meg Romániát Szövetséget (USR), amelyik a képviselőházba 13,20 százalékkal (1,146 millió szavazat), a szenátusba pedig 12,26 százalékkal (1,134 millió szavazat) jutott be.

(A nyitókép illusztráció | Fotó: Agerpres)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?