Még ebben az évben üzembe helyezhetik a Hargita megyei hulladékgazdálkodási rendszert

Több éves előkészítő munka után meghirdette a gyergyóremetei hulladékgazdálkodási központ működtetésére a közbeszerzést Hargita Megye Tanácsa – jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján Borboly Csaba, a megyei önkörmányzat elnöke és Incze Csongor megyemenedzser.

A megyei tanács elnöke felidézte: a projekt elindítása előtt mintegy tucatnyi település utasította el azt a lehetőséget, hogy a megyei hulladékgazdálkodási központot befogadja. Végül Gyergyóremetén valósították meg a beruházást, amelynek egy európai uniós pályázat keretében biztosítottak csaknem 30 millió eurós költségvetést.

„Ebből az összegből megépült több beruházás, eszközöket vásároltunk, majd 2015 és 2020 között a lendület lelassult, ám ezután Incze Csongor és csapata kilendítette a mélypontról az egész projektet, és azon belül a remetei központ ügyét” – emlékeztetett Borboly Csaba. Hozzátette: a cél az, hogy „zöld” megyét építsenek, amelynek fontos alkotóeleme a felelős hulladékgazdálkodás és az újrahasznosítás. Fotó: Hargita Megye Tanácsa

A politikus kitért a szelektív hulladékgyűjtés kínálta lehetőségekre is, és megfogalmazta azt a reményét, hogy hamarosan jelentkezik olyan működtető, amelyik megfelelően tudja majd hasznosítani a beruházást. Mint Borboly Csaba közölte: július 28-án nyílt nap keretében fogják bemutatni a gyergyóremetei létesítményt és a hozzá kapcsolódó terveket, elképzeléseket. Az eseményre a lakosság mellett az esetleges ajánlattevőket, érdeklődőket is várják – tette hozzá.

„Hosszú útnak a végén vagyunk és egy még hosszabb és nehezebb út elején. Olyan háttérmunka zajlott az elmúlt időszakban, amelyet a lakosság még nem érzékelhetett. Ennek az eredménye az, hogy a remetei állomás működtetésére kiírt közbeszerzés elindult és várjuk a jelentkezőket” – fogalmazott Incze Csongor. Hozzátette: a különböző engedélyek hiányát kellett megoldaniuk elsősorban, valamint a működési költségeket is alulbecsülték a tervezéskor, ami miatt évi másfél millió euró veszteséget termeltek volna, ha a korábbi számítások alapján írják ki a közbeszerzést. Ennek nyomán a beindítást követően a működtetők vagy duplájára emelték volna a szolgáltatások díját, vagy a cég csődöt mondhatott volna – jegyezte meg a menedzser.

Incze Csongor kiemelte: ezúttal a hulladéklerakó működtetésére kiírt közbeszerzésről van szó, egy másik szerződés a gyűjtésről és szállításról fog szólni, aminek a tenderfüzetét mind a 67 Hargita megyei helyi önkormányzat és a megyei tanács is jóvá kell hagyja. Ezt követően a hulladékgazdálkodási fejlesztési társulás közgyűlése is rá kell bólintson, és akkor tudják a közbeszerzési füzetet feltölteni.

„Jelenleg az utolsó simításokat végezzük ezen a tenderfüzeten és reméljük, pár héten belül ki tudjuk küldeni az önkormányzatoknak jóváhagyásra, akiknek egy hónapjuk lesz erre. Ezután tudjuk majd meghirdetni a közbeszerzést. Azt tudni kell, hogy a két licit egymás nélkül nem tud létezni, addig hiába lesz a hulladéklerakónak nyertese, amíg a gyűjtés-szállítás esetében is le nem jár a procedúra, egyik a másik nélkül nem működhet” – osztotta meg Incze Csongor.

A gyergyóremetei hulladéklerakó központtal kapcsolatosan a megyemenedzser kiemelte: oda csak a megyéből érkező háztartási hulladékokat fogják szállítani, más megyéből érkező hulladékot nem fogadnak. A lerakót évi 100 ezer tonna hulladék feldolgozására tervezték, ami magában foglalja a hulladék válogatását és a komposztáló sor működését, és az újra nem hasznosítható hulladék kezelését is – sorolta Incze Csongor. Hozzáfűzte: számításaik szerint nem lesz maximálisan kihasználva egyelőre a kapacitás, jelenleg Hargita megye 64 ezer tonna hulladékot termel évente.

A hulladéklerakó szelektív válogatórendszere 15 200 tonna feldolgozására alkalmas évente, ezt kibővíti a csíkszentsimoni válogató, amely szintén a részét fogja képezni a bázisnak és 5700 tonna feldolgozását tudja évente vállalni – ismertette Incze Csongor. Hozzátette: a komposztáló részleg 23 600 tonna komposztot tud kezelni egy év alatt.

„A remetei lerakónak egyelőre egy depónia része készült el, míg a tervben három szerepel. Számításaink szerint, ha egyáltalán nem válogatnánk, hat és fél év alatt telne meg. Viszont, ha a lakosság szelektíven gyűjt és mi is átválogatjuk a hulladékot, akkor egy depónia test élettartama akár 20 évre is megnövelhető. A célunk, hogy a rendszer beindulását követően minél inkább a szelektív hulladékgyűjtést végezze a lakosság” – fogalmazott Incze Csongor.

A beruházással párhuzamosan a korábbi években 36 járművet is vásároltak, amelyeket a megye területéről a hulladékot összegyűjtő cég fog használni, a későbbiekben pedig még szükség lesz járművekre. Szeptember 13-án 16 óráig várják a cégek jelentkezését, a szerződés öt évre szól, amely két és fél évvel meghosszabbítható. A szerződés becsült értéke 106 millió lej.

Hargita Megye Tanácsa a teljes megye hulladékgazdálkodási menedzsmentjének átszervezésére még 2013-ban írt alá finanszírozási szerződést. A projekt a teljes hulladékgazdálkodási folyamatot újraépíti az összegyűjtéstől a végső elhelyezésig. A folyamat során nyolc, nem EU-konform régi hulladéklerakót zártak le. Ezzel párhuzamosan Gyergyóremetén készült el a megyei hulladékgazdálkodási központ és a szelektív hulladékválogató állomás.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?