Digitális ügyfélkaput hoz létre Hargita Megye Tanácsa
A bürokrácia csökkentését, az átláthatóság növelését tűzte ki céljául Hargita Megye Tanácsának legutóbbi nyertes pályázata. A DIGITHR projekt keretében digitális ügyfélkaput hoznak létre, hogy elérhető legyen az intézmény minden szolgáltatása okostelefonról.
A Hargita Megye Tanácsa tevékenységét meghatározó 13 prioritás egyik fő pontja az innovatív megye építése, ebbe illeszkedik a projekt is, amelynek célját és részleteit ismertette Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Incze Csongor megyemenedzser, a megyei tanács digitalizációval foglalkozó munkacsoportjának vezetője és Szőcs István, a Humán erőforrás és kommunikációs igazgatóság ügyvezető igazgatója, projektmenedzser.
Újabb nyertes projektről számolhatnak be a megyei tanács részéről, számolt be a sajtótájékoztató kezdetén Szőcs István. Hozzátette: minden hasonló jellegű tevékenység célja az egyszerűbb ügyintézés biztosítása a Hargita megyeieknek.
„A megyei tanácsnál szinte teljes mértékben digitális aláírást használnak a munkatársak, a dokumentumok is digitálisak, pdf.-formátumban használják és archiválják ezeket” – számolt be Incze Csongor. Mint elmondta: jelenleg zajlik annak feltérképezése, hogy milyen fejlesztésekre van szükség a rendszer hardware és software részén egyaránt. „Minden tevékenység legfontosabb célja, hogy a megyei tanács digitális szolgáltatásai működjenek, ezt segíti a DIGITHR projekt” – hangsúlyozta a megyemenedzser.
A DIGITHR projekt terméke egy digitális ügyfélkapu lesz, a belső informatikai rendszerek fejlesztése és egy dokumentummenedzsment rendszer bevezetése, a már meglévő rendszerek – iktató, könyvelés, digitális irattár – összehangolása az új szolgáltatásokkal, és folyamatban van egy szavazórendszer beszerzése is, ismertette Szőcs István.
„A projekt legfontosabb prioritásai a bürokrácia csökkentése, az átláthatóság növelése és a lakossággal való csapatmunka – hangsúlyozta Borboly Csaba. Továbbá fontos, hogy a digitalizációnak köszönhetően egy dokumentum csupán egyszer kell bekerüljön a rendszerbe, és az ügyintézés kényelmesen, otthonról vagy munkahelyről elvégezhető, elég hozzá egy okostelefon” – részletezte Hargita Megye Tanácsának elnöke.
A projekt összértéke 2 987 078 lej, amelyből 98 százalék vissza nem térítendő támogatás az Európai Strukturális Alap és a román állam közös finanszírozásából, hangzott el.