Maszol #Fórum Kallós Zoltán oktatási államtitkárral – Tanügy: ősztől minden más lesz (Összefoglaló)
A tanügyminiszter bejelentette, a következő tanévtől gyökeresen átalakítják a tanévszerkezetet. Az ügy nagy vihart kavart, nemcsak a pedagógusok, a szülők sem értenek egyet az alapos átszervezéssel. A kérdésekre Kallós Zoltánnal, az oktatási minisztérium államtitkárával keressük a válaszokat április 1-jei élő beszélgetőműsorunkban. A beszélgetést Ambrus Attila újságíró, a Maszol publicistája moderálta.
A két félév helyett öt úgynevezett modulra – amelyeket vakációk választanak el egymástól – osztaná fel az iskolai tanévet Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter. Az elképzelések szerint megszűntetnék a félévi dolgozatok írását is, helyette országosan egységes, standard teszteket írnának a diákok a tanév elején és a végén. Az elképzelések szerint a 2022–2023-as tanév szeptember 4-én kezdődne és jövő év június 16-án érne véget.
A terv kapcsán a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége is állást foglalt annak a felmérésnek alapján, amit nagyrészt tanítók és tanárok körében végeztek. Kiderült: a nagyon nagy többség nem támogatja az újabb átszervezést.
Kallós Zoltán kisebbségi oktatási államtitkár a Maszol kérdéseire válaszolva elmondta:
- Az oktatási rendszerben már tegnaptól mindennek másképpen kellett volna történnie, sokkal dinamikusabban kellett volna igazodnia a való élethez. A rendszer le van maradva.
- Nem csak a formai dolgokra kell gondolni, hanem a valódi tartalomra.
- Tanulási modulok lesznek, amelyeket egy- vagy kéthetes vakációk választanak majd el, hogy mind a pedagógusok, mind a diákok kipihenhessék magukat.
- Az, hogy ez az öt modul egy teljes oktatási esztendőt tesz majd ki vagy két félévet, még nem dőlt el. Egyelőre csak az a biztos, hogy öt modul alkotja majd a tanévet és vakációkkal lesznek elválasztva.
- Azok a vakációk, amelyek a jövő tanévtől lesznek, tulajdonképpen eddig is adottak voltak, e tekintetben csak kisebb változtatásokra kell számítani.
- Az őszi szünet mindenkinek jár mar, a téli vakáció adott, visszakerül a februári pihenő, amit követ a húsvéti, majd pedig a nyári vakáció.
- A februári szünet 6-26. között lesz majd, és a tanintézetek választhatják ki, hogy melyik hetet választják majd ki.
- A reform csak akkor ér valamit, ha azt végigviszik.
- Az elképzelések szerint megszűnnének a félévi dolgozatok, és egységes felmérést készítenének tanév elején és végén a diákok tudásszintjéről. Ez a javaslat a diáktanácsok részéről érkezett.
- Azt, hogy ezeket a felmérőket milyen formában szervezik majd meg, egyelőre nem dőlt el. Több koncepció létezik, hogy egységes teszteket, vagy akár az iskolákra bízva mérnék fel a tanulók szintjét.
- Az is kérdéses, hogy ezeket a felmérőket ki javítja majd. Egyes elképzelések szerint a saját tanáraik, míg a másik lehetőség az, hogy idegen tanárok, ám ehhez egészen bonyolultabb logisztikai feladatokat kell megoldani.
- Tejes mértékben megbízik a pedagógus kollégáiban és bízik szakmai korrektségükben, még akkor is, ha vannak kirívó kivételek, amelyektől a felelős pedagógustársadalomnak el kell határolódnia.
- Az oktatási reformhoz kétféleképpen lehet hozzájárulni: fontos az infrastrukturális fejlesztés, a felújítás és a felszerelés, de legalább ennyire fontos, ha nem fontosabb, az a pedagógusok átképzése.
- Bár a 2011-ben elfogadott oktatási törvény előírja, hogy az országos költségvetés 6 százalékát oktatásra kell fordítani, ez az arány jelenleg 3 százalék, illetve valamivel ez alatt van.
- Nem tudja, mikor lesz tényleg 6 százalék a törvényben vállalt 6 százalék, mivelhogy az utóbbi időszakban mindig közbejött valami, ami elvonta az ország költségvetésének egy részét: gazdasági válság, koronavírus-járvány, most pedig az orosz-ukrán háború.
- Ennek ellenére számos olyan képzés zajlott le, amelyeket az állam finanszírozott és nagy lehetőséget jelentett a tanároknak, pedagógusoknak. Ehhez a képzésszervezéshez járult hozzá tevőlegesen különféle formában a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége is.
- A mai világban magyarokként csak akkor tudjuk felvenni a versenyt a román oktatási intézményekkel, ha jobb feltételeket és minőségi oktatást biztosítunk. Jelenleg nagyjából ugyanazon a szinten vagyunk.
- Amióta átvette az oktatási államtitkári mandátumot, azon dolgozik, hogy a románoktatást hatékonyabbá tegye az iskolákban.
CSAK SAJÁT