Már a szilágysági erdőkben is fel-felbukkan a medve

Tavaly 23 medve és 70 farkas bukkant fel a szilágysági erdőkben. A farkasok 28, a medve egy alkalommal okozott anyagi kárt, összesen 50 ezer lej értékben – adta hírül a Szilágy Megyei Környezetvédelmi Ügynökség.

A vadásztársaságok, a Környezetvédelmi Ügynökség és a Szilágy megyei Erdészeti Őrség szakemberei a szigorúan védett vadonélő állatfajok nyilvántartásba vétele során 163 vadmacskát is azonosítottak a megye területén. Dari Tamás RMDSZ-es prefektus elmondta, a Szilágyság erdeiben farkas és medve is fellelhető, ez utóbbiak jelenléte új keletű, először 2020 őszén figyelték meg tájainkon.Fotó: Pixabay

A prefektus az üggyel kapcsolatban kiemelte: az RMDSZ által kezdeményezett 81-es számú sürgősségi rendelet megteremtette azt a törvényes keretet, amely a gyors beavatkozás bizonyos módszereit határozza meg azokban az esetekben, amikor a medve lakott területre merészkedik. „A rendelet a gyors beavatkozás bizonyos módszereit határozta meg, amelyeket fokozatosan alkalmaz a település polgármesteréből/alpolgármesteréből, a területileg illetékes csendőrségi struktúra ügyeletes személyzetéből, a vadásztársaságok technikai szakembereiből és az állatorvosból álló csoport. A 112-es egységes segélyhívó számon bárki bejelentheti az azonnali beavatkozást igénylő eseteket” – ismertette a prefektus.

Már 2021-ben a Szilágy megyei Prefektusi Hivatal a Szilágy Megyei Rendőr-főkapitánysággal (IPJ) és Erdészeti Igazgatósággal (DS) együttműködve térképen tüntette fel azokat a helyeket, ahol medvéket véltek látni. Annak ellenére, hogy természetes élőhelye nem itt van, jelenlétét a megye 27 területéről jelezték.

Többek között Kásapatak, Csákyújfalu, Meszesszentgyörgy, Vármező, Zilah, Almásbalázsháza, Almásgalgó, Csákigorbó, Hídalmás, Ilonda, Csizér településekről. Két éve a Kisbács melletti erdőben láttak medvéket, az év májusában 12 egyedről, 135 vadmacskáról, valamint 39 farkasról tett említést a prefektusi hivatal. Ezek többnyire Ilonda és Vármező (Buciumi) tájain bukkantak fel – nyilatkozta a Szilágy megyei környezetvédelmi ügynökség (APM) igazgatója, Aurica Grec.

A szakemberek szerint a medve jelenléte a megyében bizonyos átvonulási időszakokhoz kapcsolódik, az állat képes akár tíz kilométert is megtenni naponta. A medvékkel való találkozás elkerülése érdekében a Szilágy megyei erdészek több technikát is javasolnak. Az első és talán legfontosabb, hogy ne menjünk egyedül az erdőbe. Csapjunk zajt, de ne túlságosan hangosat, hogy a medve észlelve jelenlétünket visszavonulhasson saját területére. Továbbá arra kérik az erdőt járókat, hogy kerüljék a sűrű, kidőlt fákkal, a földből kiálló gyökerekkel telített területeket, mivel ezeken a helyeken a medve megpróbálhat fedezékbe húzódni. Hasonlóan kerülni kell a mély völgyeket, és a barlanggal rendelkező területeket, ahol a medvék napközben menedéket kereshetnek. Óvva intenek a késő esti vagy éjszakai sétától az erdőben, mivel a medve ebben az időszakban aktívabb. A szakemberek szerint a medvével való véletlen találkozás esetén a következő szabályokat kell betartani: ha meglátja a medvét, ne fusson el, álljon meg, és lassan, az állattal szembefordulva hátráljon, ugyanazon az útvonalon, amelyen érkezett. Ha a medve nagyon közel merészkedett, ne csapjon hangos zajt, mert ez felingerelheti és támadásra késztetheti. Soha ne álljunk a medvebocs és az anya közzé, mert az anya azt fogja hinni, hogy meg akarjuk támadni a kölykét, és ez agressziót vált ki belőle. Ha a medve mégis felénk rohan, célszerű hátrahagyni a hátizsákot vagy a személyes tárgyakat, abban a reményben, hogy a medve megáll ezeknél, és nem folytatja a támadást.

„Az elmúlt évben az RMDSZ újabb jogszabályt dolgozott ki a megelőzésre alapozva. A parlament felső háza által 2023 novemberében megszavazott jogszabály a szakemberek javaslatai alapján újra lehetővé tenné a barnamedve vadászatát: 426 egyedre szól a megelőzési és további 55-re a beavatkozási kvóta. A szenátusban megszavazott törvénytervezet az azonnali beavatkozásról szóló, 2021-ben elfogadott sürgősségi kormányrendeletet és a vadászati törvényt egészítené ki. A képviselőház jóváhagyására váró jogszabály előírja, hogy kilövéskor a vadásztársulatoknak genetikai mintát kell venniük, a kapitális hímek és a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki” – nyilatkozta a prefektus.

Kapcsolódók

Kimaradt?