Közel 28 ezer helyet, új alap- és mesteri képzéseket hirdet meg a BBTE a nyári felvételire

Több mint 27 880 helyet hirdet meg alap- és mesteri képzésekre a nyári felvételin a Babeș–Bolyai Tudományegyetem – jelentette be az egyetem vezetősége. A helyek számát kevéssel növelték tavalyhoz képest. Alapképzésen mintegy százzal több az ingyenes hely, és fizetéses helyet is többet kínálnak. Négy új alapképzés is indul, ebből egy magyar nyelven: az Információmérnöki szak, és két oktatási program indul angol, egy pedig román nyelven. Négy új mesteri képzést is hirdetnek, ebből egyet magyar nyelven: az Adatvezérelt menedzsment nevű szakot, két angol nyelvű képzés is indul és egy román, kínai, koreai, japán oktatási nyelvű a Bölcsészettudományi karon.

Ha most egyetemre készülne, a Babeș–Bolyai Tudományegyetemet választaná, hisz nagy múltú intézmény, első az országban az idei rangsorolások szerint, a nemzetközi QS rangsorolás szerint pedig körülbelül a tizenötödik Kelet-Európában – sorolta bevezetőjében az egyetem rektora, Daniel David a szerdai sajtótájékoztatóján, melyen a nyári felvételire meghirdetett képzéseket és a helyek számát ismertették.

A BBTE rektora (jobbról a második) és a rektorhelyettesek |Fotó: BBTE/Cristian Muntean

A rektor még elmondta, azért is választaná BBTE-t, mert Kolozsváron van, ami egy folyamatosan fejlődő város, és szerinte mítosz, hogy a legdrágább hely az országban, úgy gondolja, meg lehet találni a lehetőségeket egy decens élethez, hiszen számos olcsó étkezde van a városban, ugyanakkor évről évre újraértékelik az ösztöndíjakat, ami szintén támogatást jelent sok diáknak. Mint mondta, egy esetben nem felvételizne a BBTE-re, ha eleve külföldön képzelné el az életét, mert akkor mindenképp külföldi egyetemet választana.

Négy új szak indul: Információmérnöki magyarul

Nappali képzésen 65 magyar nyelvű és 116 román nyelvű szak közül lehet választani – mondta el Markó Bálint egyetemi docens, a Magyar Tagozatért, az oktatás–curriculumért, versenyképességért, kihelyezett tagozatokért felelős tanulmányi rektorhelyettes. Ezeken kívül nyolc képzés van német nyelven, 15 angol nyelven, 14 más nyelveken, utóbbiak a Bölcsészettudományi karon.

A sajtónak átadott közleményük szerint a Babeș–Bolyai Tudományegyetem a 2024–2025-ös tanévre 5298 tandíjmentes helyet hirdet meg az alapképzésre felvételizőknek, emellett 9977 tandíjköteles helyáll az érdeklődők rendelkezésére, ugyanakkor alapképzésen 2300 hely a távoktatásra és csökkentett látogatású oktatásra jelentkezők számára. A tandíjmentes helyek közül az egyetem 35 helyet a roma nemzetiségű jelentkezők, 169-et a vidéki középiskolák végzettjei számára tart fenn, 25 helyet kínál a szociális ellátórendszerből érkezőknek, emellett 201 helyet a határon túli román nemzetiségűek számára.

Markó Bálint egyetemi docens, a Magyar Tagozatért felelős rekotrhelyettes | Fotó: BBTE/Cristian Muntean

A felvételire meghirdetett helyek közül a Magyar Tagozat alapképzésen 2921 helyet hirdet meg, ebből 1 117 tandíjmentes és 1804 tandíjköteles nappali képzésen és távoktatáson.

Több alapképzés is indul idéntől: Információmérnöki szak magyar és angol nyelven, ami egy négyéves nappali képzés a Matematika és Informatika Karon belül. Ezenkívül angol nyelven indul Mesterséges intelligencia szak, ami tavaly újdonságnak számított, idén bővítenek, és remélik, még nagyobb siker lesz, jegyezte meg Markó Bálint rektorhelyettes. Emellett Közegészségügyi szolgáltatások és -politikák hároméves, nappali képzés is indul román nyelven a Politika-, Közigazgatás- és Kommunikációtudományi Karon.

Markó Bálint elmondta, a legnépszerűbb szakok – „nem meglepő módon” – az Informatika, Gazdasági informatika, Pszichológia, beleértve a Kognitív tudományok szakot, nagyon keresett még a Digitális média, illetve a Biztonságpolitikai tanulmányok alapképzés.

Új magyar nyelvű magiszteri szak: Adatvezérelt menedzsment

Mesteri képzésre összesen 9607 helyre lehet felvételizni, ebből 3583 az ingyenes és 6024 a tandíjköteles. Magyar tagozaton magiszteri képzéseken 1305 helyet hirdetnek, ebből  523 tandíjmentes és 782 tandíjköteles, közölte az egyetem. A tandíjmentes helyek közül 238-at a kiemelt területeknek kínál, 50 helyet a didaktikai mesteri programoknak, 25 helyet a szociális ellátórendszerből érkezőknek és 25-öt a fogyatékkal élőknek tart fenn az egyetem. A jelentkezők 219 mesteri program (nappali, illetve csökkentett látogatású képzés) közül választhatnak. 

Új magiszteri szakok is indulnak: Kelet-ázsiai tanulmányok és kutatások néven nappali, kétéves, azaz négy féléves képzés, román, kínai, koreai, japán nyelven a Bölcsészettudományi Karon, angol nyelven zajlik majd az oktatás a Health Economics nevű, nappali, 4 féléves képzésen a Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karon. Utóbbi szak újdonságnak számít az országban, emelték ki a sajtótájékoztatón. Magyar nyelven a Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karon az Adatvezérelt menedzsment szak indul, amely nappali, 4 féléves képzés. Még egy angol nyelvű képzés indul: a Globális biztonság és emberi jogi politikák (Global Security and Human Rights policies) nevű, szintén nappali, 4 féléves képzés a Történelem és Filozófia Karon. 

Több mint 300 ingyenes hely doktori képzésen

A Babeș–Bolyai Tudományegyetem a doktori tanulmányokra felvételizők számára idén 315 ingyenes helyet biztosít, illetve további tandíjköteles helyeket is. A 315 ingyenes hely közül 149 részesül ösztöndíjban, öt hely a határon túli román nemzetiségű személyek számára van fenntartva, két helyre iratkozhatnak a roma nemzetiségű jelentkezők, négy hely a kiemelt területeké, közölte az intézmény.

Miért és mire érdemes felvételizni?

Hogy melyek azok a területek, melyekre érdemes sok fizetéses helyet is hirdetni? – a rektor szerint ezt a diákok tudják a legjobban eldönteni. Hangsúlyozta, ő nem hiszi, hogy egy politikus kell megmondja, hogy ez vagy az fontos terület, hanem az a mérce, hogy a diák és a szülei hajlandók az adott szak elvégzésébe fektetni. Újságírói kérdésre reagálva, – hogy mit üzen azoknak, akik szerint nem érdemes egyetemet végezni – Daniel David rektor elmondta, Romániában nagyon alacsony az egyetemet végzettek aránya, márpedig „tanulmányokra van szükség abban a világban, ami következik, hisz anélkül elveszett az ember”.

Fotó forrása: a BBTE Facebook-oldala

Ezzel a meggyőződéssel összhangban bővítik, és nem csökkentik a meghirdetett helyet számát, annak ellenére, hogy egyre kevesebb a fiatal. Körülbelül százzal több ingyenes helyet hirdettek meg a nyári felvételire az alapképzésekre, és több a fizetéses hely is. Mesterin, doktorin a régi maradt a helyek száma.

Tesztek a felkészüléshez

Az egyetem közlése szerint a felvételik 2024. július 15. és 31. között zajlanak, ebben benne a jelentkezési időszak, a felvételi vizsgák, az eredmények kifüggesztése, a fellebbezések benyújtása, a helyek megerősítése, a fennmaradó helyek újraelosztási időszaka.  A 2024-2025-ös tanévre vonatkozó felvételi tekintetében a Babeş–Bolyai Tudományegyetem karai különféle írásbeli vagy szóbeli teszteket dolgoztak ki a hallgatók tudásának és kognitív képességeinek tesztelésére. A karok különböző súllyal veszik figyelembe az érettségi vizsga átlagát. A felvételi vizsgák tematikái és az írásbeli tesztek bibliográfiája az egyes karok hivatalos oldalain érhetők el. A beiratkozási díjakat az egyes karok határozzák meg, és ezekről itt és itt lehet tájékozódni, illetve általában a felvételiről ezen a linken.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

banner_fX8C1fFi_KUK_Webbanner_300x250_ANIM_UJ.gif
banner_yJD1hpjB_KUK_Webbanner_970x250_ANIM_UJ.gif
banner_fZuguXC4_KUK_Webbanner_728x90_ANIM_UJ.gif

Kapcsolódók

Kimaradt?