Kötelező védelem: nő a biztosítási kedv, de nagyon lassan

Romániában több mint 2,34 millió lakás rendelkezett kötelező biztosítással (PAD) földrengés, árvíz és földcsuszamlás esetére a 2024. december 31-i adatok szerint. Ez 14,4 százalékkal több mint 2023 végén, de a lefedettség még mindig nem érte el a 25 százalékot – derül ki az Országos Katasztrófavédelmi Alap (PAID) közzétett legfrissebb adatokból.

2024-ben több mint 3 millió euró kártérítést fizettek ki a kötelező biztosítás alapján az árvízkárosultaknak. Birtalan József, a Romániai Pénzügyi Felügyelet (ASF) vezetőtanácsának tagja a Maszolnak elmondta, az a tény, hogy a biztosítók fizettek, remélhetőleg ösztönzi a biztosítási-kedvet. Hozzátette, minél többen kötnek biztosítást, annál inkább oszlik a kockázat, és stabilabbak a kötvények árai.

Nőtt a biztosítottak száma, csökkent a kárkifizetések összege

Azok a tulajdonosok, akik megkötötték a kötelező lakásbiztosítást, ezzel földrengés, árvíz és földcsuszamlás ellen biztosították otthonukat, tavaly több mint 19,32 millió lej kártérítést kaptak.

A legtöbbet – több mint 15 millió lejt (több mint 3 millió eurót) – az árvízkárok miatt – derül ki a PAID adataiból. Tavaly ősszel a Vaslui és Galac megyei árvizek okozták a legtöbb kárt, több ezer háztartást érintve, ám kevesebb mint ezer esetben rendelkeztek kötelező lakásbiztosítással.

2024-ben több mint 3 millió euró kártérítést fizettek ki a kötelező biztosítás alapján az árvízkárosultaknak | Korábbi fotó: Galac Megyei Prefektúra

A földrengés okozta károk miatt a tavaly több mint 600 károsultnak mintegy 3,01 millió lejt fizetettek a biztosítók, szemlézi az adatokat a Hotnews.

További 253 esetben, amikor a biztosított házak földcsuszamlások következtében károsodtak, több mint 1,3 millió lej kártérítést fizettek ki. A tavaly kifizetett több mint 19,32 millió lejes kártérítés azonban 19,35 százalékkal kevesebb, mint 2023-ban, amikor a kártérítés teljes összege több mint 23,39 millió lej volt.

Az árvíz, földrengés és földcsuszamlás elleni lakásbiztosítás (PAD) a 260/2008-as törvény értelmében kötelező. Éves költsége 130 lej a tartós anyagból készült épületek esetében, 50 lej a vályogházakra. Akik befizetik ezeket az összegeket, az első kategóriába tartozó lakások esetében legfeljebb 100 ezer lejes, a második kategóriába tartozó lakások esetében pedig 50 ezer lejes kártérítést kaphatnak, a három természeti csapás esetén. A kötelező lakásbiztosítás megkötésének elmulasztásáért elméletileg 100 és 500 lej közötti bírság jár, a gyakorlatban azonban eddig nem bírságoltak.

Lassan kúszik felfele a biztosítási kedv

Minden esetben, ha a természeti csapások kárvallottjai rendelkeztek kötelező lakásbiztosítással, fizettek a biztosítók, ez remélhetőleg ösztönzi a biztosítás-kötési kedvet, szögezte le Birtalan József. Hozzátette, fontos, hogy az emberek megtapasztalják, ez nem egy „átverés”, valóban működik a rendszer, és védelmet nyújt a természeti csapások esetén.

Meglátása szerint annak a hátterében, hogy növekedett a kötelező lakásbiztosítások száma, az is áll, hogy egyre többen kötnek fakultatív biztosítást, ami nem vásárolható meg a kötelező nélkül.

Ezelőtt két-három évvel csak reménykedtünk, hogy az egészség-, és élet-biztosítások száma nőni fog | Fotó: Pexels

Ezelőtt két-három évvel csak reménykedtünk, hogy az egészség-, és életbiztosítások száma nőni fog, most meg azt tapasztaljuk, hogy lassan mindkettő kúszik felfele. Ez mindenkinek jó: a biztosítottaknak, mert van egy védőhálójuk, ha bármi történik, de a biztosítótársaságoknak is, mert több lábon állnak, nagyobb területet tudnak lefedni” – összegezte az ASF képviselője.

Arra a kérdésünkre, hogy számíthatunk-e áremelkedésre, a szakértő kifejtette, jelenleg a biztosítótársaságok kérik ugyan az áremelést, elsősorban azért mert sok káreseményt kellett kifizetniük, ám egyelőre nem látja nagy változás lehetőségét. A kötelező lakásbiztosítás árát törvény által határozza meg a parlament, 2023 novemberében drágult utoljára. Opcionális biztosítás esetén a kedvezményezett rakja össze a saját „menüjét”, mekkora értékre akar biztosítani, és az alapján számítják ki a kötvény árát. Az biztos, hogy minél többen kötnek biztosítást, bővül a biztosítók kiterjedtsége, jobban oszlik a kockázat, és stabilabbak az árak, szögezte le Birtalan József.

Indokolt az RCA-árplafon

Mint megírtuk, tavaly decemberben az akkori kormány további három hónappal, 2025. március 31-ig meghosszabbította a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (RCA) díjakra vonatkozó árplafont. Akkor a biztosításközvetítő és tanácsadó társaságok országos szövetsége (UNSICAR) a Marcel Boloș pénzügyminiszternek küldött levélben tiltakozott a meghosszabbítás ellen. Birtalan József leszögezte, indokolt volt az intézkedés, hiszen mintegy 13,5 százalékos átlag emelkedést indokolna az elmúlt öt év statisztikája, és az ebből kiszámolt referenciaárak. 

13,5 százalékos átlag emelkedést indokolna az elmúlt öt év statisztikája | Fotó: Pexels

Arra is kitért, a biztosítási felügyeletnek van egy módosítási-csomag javaslata a parlamentben, amely sokkal inkább széttagolja a kritérium-rendszert, ami alapján megállapítják a RCA-árakat. Emlékeztetett, egy kritérium már módosult, nem a gépkocsi-motor hengerűrtartalmát veszik alapul, hanem az erejét, amikor meghatározzák az RCA árát.

Ott tartunk, hogy egy 1500 köbcentis hengerűrtartalmú motorba is beletesznek 200 -300 lóerőt, ez okozhatja, hogy a 25 év alatti, kevesebb mint öt év gépkocsivezetői tapasztalattal rendelkező, nagyon erős, kétszáz lóerős autókat vezetők esetében harminc százalékkal is drágulhat a kötelező biztosítás” – mutatott rá a szakértő. Hangsúlyozta, ez azért van, mert a referenciaárakat a visszamenőleg elkészített kockázati-statisztika alapján határozzák meg.

Reménykednek, hogy stabilizálódik a piac és az árak

A nagyon súlyos balesetek aránya ugyan enyhén csökkent, még mindig Románia vezeti ezt a szomorú statisztikát Európában, ugyanakkor a megtörtént balesetek súlyossága nőtt, ezért még mindig nagy kártérítéseket fizetnek a biztosítók, hívta fel a figyelmet Birtalan József. Meglátása szerint, ha sikerül csökkenteni a súlyos balesetek frekvenciáját, akkor valószínű a piac is stabilabb lesz, az árak is mérséklődhetnek.

A másik biztató tényező, hogy próbálnak új szereplők belépni a hazai biztosítási piacra. A pénzügyi felügyelet hónapokon belül megadhatja a jóváhagyást a Signal Iduna német biztosítótársaságnak, amely jelen van a romániai piacon, ám elsősorban életbiztosításokat forgalmaz, és ezután lépne be az RCA-piacra. Az Eazy Insurance 2023ában kapta meg az engedélyt RCA-forgalmazásra.

„Még van külföldi érdeklődő, ami azt jelenti, hogy a piac valamelyest egyensúlyban van ezekkel az árakkal is” – mondta Birtalan József. Hangsúlyozta, amíg az árplafon érvényben van, amúgy sem kell drágulástól tartani, utána meg várják az új szereplőket a biztosítási piacra, ami növeli a konkurenciát, és stabilizálja az árakat.

(Nyitókép: Pexels)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?