Kezdődnek a Székelyföldi Karrier Napok
A sepsiszentgyörgyi középiskolákban november 2 és 4 között kerül sor a 4. Székelyföldi Karrier Napokra. Ennek keretében egy-egy terület elismert szakembere mintegy 30 mesterséget mutat be a 11. és 12.-es diákoknak, hogy első kézből tájékozódjanak az adott szakma szépségeiről vagy adott esetben hátrányairól és a munkaerőpiaci igényekről.
Zsigmond József a szervező Centrum Studiorum Egyesület vezetője szerint a szakemberek délutánonként tartanak majd előadásokat a Berde Áron Szakközépiskola, a Puskás Tivadar Szakközépiskola, Művészeti Líceum, a Székely Mikó Kollégium és Református Kollégium, illetve a Mikes Kelemen Líceum diákjai számára. Az eseményre előre szükséges regisztrálni a www.diakigazolvany.ro oldalon, illetve minden iskolában találnak plakátokat, amelyeken QR-kód vezet a regisztrációs oldalra.
A résztvevők egy kérdőívet is kitöltethetnek arról, hogy melyik egyetemen, milyen szakmát szeretnének tanulni. Ez abban segíti a kezdeményezőket, hogy követni tudják a sepsiszentgyörgyi fiatalok útját és miután diplomát szereztek, vonzó ajánlattal próbálják meg hazacsábítani őket. A Székelyföldi Karrier Napok résztvevői között Tabakó és Vibe fesztivál belépőket is osztanak.
Az egyetemistákat célozza a sepsiszentgyörgyi önkormányzat hallgatói ösztöndíj programja, mutatott rá Vargha Fruzsina. Sepsiszentgyörgy alpolgármestere emlékeztetett, hogy az önkormányzat 2014 óta évi 100.000 lejjel finanszírozza az ösztöndíj programot, amellyel a sepsiszentgyörgyi vagy Sepsiszentgyörgyhöz köthető témában dolgozatot író alap-, mesteri és doktori képzésen részt vevő hallgatókat jutalmazzák. Idén 21 egyetemista kapott ilyen ösztöndíjat és kutatási dolgozataikat november 4-én, pénteken mutatják be a Kastély Vendéglőben szervezett konferencián.
Az eseményre a résztvevő egyetemisták által bemutatásra kerülő kutatási dolgozatokban érintett területekről meghívtak szakembereket, vállalkozókat és önkormányzati képviselőket. Az a cél, hogy Sepsiszentgyörgyön hasznosítani tudják az ösztöndíjasok kutatásait és foglalkoztatni tudják őket, illetve az esemény kapcsolatépítésre is megfelelő alkalom. Az elmúlt években több mint száz egyetemista kapott ösztöndíjat, sorsukat azóta is követik és felveszik velük a kapcsolatot, ha egy adott szakterületen szükség van munkájukra, mondta Vargha Fruzsina, aki maga is ösztöndíjas volt.
Az alpolgármester szerint az önkormányzat Jövő hét nevű programja három pilléren támogatja a diákokat és egyetemistákat: az egyik az ösztöndíjprogram, a másik a karriernapok, a harmadik pedig a román-magyar nyelvtanfolyam. Ezt november 14-én hirdetik meg, és bővítették a célközönséget azáltal, hogy eltörölték a 35 éves felső korhatárt.