„Kétségbeesett segélykiáltás”: tüntetnek a Nordis-kárvallottak
A Nordis-kárvallottak az utcára vonultak hétfőn reggel a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) és a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) előtt: „Ez egy kétségbeesett segélykiáltás”.
Átfogóbb nyomozásokat követelnek az ügyben, amely során elveszítették a pénzüket, és a megígért ingatlanokat sem kapták meg. Emellett vizsgálatokat kérnek arra vonatkozóan is, hogy volt-e politikai befolyás a Nordis cég működésében, számol be azAntena3 CNN.
Mint megírtuk, a Nordis fő részvényese Vladimir Ciorbă, vezetőségi tagja pedig a felesége, Laura Vicol, aki korábban a Képviselőház jogi bizottságának elnöke volt. A gyanú szerint a vállalat több száz embertől milliókat vett át különféle ingatlanok megépítésének ígéretével, azonban a legtöbb beruházás nem valósult meg. A DIICOT eddig 201 ingatlanra – lakásokra és házakra –, öt kereskedelmi egységre, 22 telekre, 11 gépjárműre, üzletrészekre és részvényekre rendelt el vagyonzárat a Nordis-ügyben. Ezenkívül az ügyészség 48 bankszámlát is zárolt, amelyek a Nordis-hálózatban érintett személyekhez és cégekhez tartoznak.
Kapcsolódó
„Ez egy kétségbeesett segélykiáltás a Nordis károsultjaitól – és nem csak tőlünk. Romániában nagyon sok olyan károsult van, akiket ugyanúgy becsaptak, mint minket. Azért tüntetünk itt, mert az állam fedezi a Nordis embereit, mi pedig igazságot akarunk. Egy élet álmáért vettünk fel hitelt, jelzálogot tettünk a saját lakásunkra, hogy legyen egy szobánk egy sinaiai hotelben, ahová nyugdíjas éveinkben elvonulhatunk pihenni” – mondta egy nő.
Hétfőn a Szenátus tárgyalja a törvényjavaslatot, amelynek célja az ingatlanfejlesztők által elkövetett csalások megelőzése.
A tervezet szerint bejegyeznék a telekkönyvbe az előszerződést. Ez azt jelentené, hogy egy fejlesztő többé nem ígérheti el ugyanazt a lakást több vevőnek, a vevők által fizetett előleget pedig legfeljebb 15%-ban korlátoznák, a hivatalos építési engedély kiadása után.
A javaslatot túlnyomórészt PSD-s parlamenti képviselők terjesztették be, és tartalmaz egy olyan rendelkezést is, amely szerint azokat az ingatlanfejlesztőket, akik a vásárlóktól kapott pénzt más célokra használják fel, akár az éves forgalmuk 1%-ával is megbírságolhatják.
A Szenátus az első kamara, amely megvitatja a javaslatot, a döntő szavazás a Képviselőházban várható.
CSAK SAJÁT