Kész átverés: többet buszoznak, mint repülnek a Nürnberg-Brassó járatok utasai

Június végéig a Dan Air járatának gépei Bukarestben landolnak, ahonnan az utasokat busszal szállítják Brassóba.

Alig nyitották meg a brassói repteret, s már ki is tört az első botrány a létesítmény körül. A légikikötőből több járatot üzemeltető Dan Air bejelentette, hogy nem kifizetődő annak a használata, mivel naponta csak 12 órán át, 7 és 19 óra között üzemel, írja az economica.net. Ennek az oka az, hogy a légiforgalom-irányító szolgálatnak (ROMATSA) nincs elegendő alkalmazottja, hogy biztosítani tudja a reptér folyamatos működését.Fotó: Facebook/Aeroportul International Brasov

A repülőtér előnytelen működési programjára hivatkozva, a Dan Air összevonta a Bukarest, illetve Brassó és Barcelona, Nürnberg, Stuttgart és Brüsszel közti járatokat. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a gépek Bukarestből indulnak, de leszállnak és 30 percet eltöltenek Brassóban. A Nürnberg-Brassó járat Bukarestben landol, az utasokat pedig autóbusszal szállítják az erdélyi városba. Az utazás autóbuszos része több időbe kerül, mint a repülés. A járatok összevonása egyelőre június 30-ig van érvényben.

„…jelen pillanatig a ROMATSA semmilyen, a brassói repülőtér működési programjának módosítására vonatkozó hivatalos kérést nem kapott” – közölte az állami vállalat. A cég ugyanakkor elismeri, hogy nem rendelkezik a folyamatos üzemmódot biztosító létszámú személyzettel, tehát hiába kapott volna ilyen irányú igénylést, annak úgysem tudna eleget tenni.

„Egy repülésirányító képzése legkevesebb két évet vesz igénybe, amihez hozzájön a kiválasztásához szükséges időtartam” – olvasható a ROMATSA közleményében. A vidombáki reptéren a légiforgalom irányítása egy virtuális tornyon keresztül történik, a munkát aradi, nagyváradi és nagybányai légiirányítók végzik. Folyamatban van három légiirányító képzése, a munkába állásukat követően pedig lehetőség nyílik majd a barcasági repülőtér nyitvatartásának módosítására, közölte a ROMATSA. A közleményből nem derül ki, hogy erre mikortól kerülhet sor.

A 140 millió eurós beruházással létrehozott brassói reptér építése 2020-ban kezdődött, tehát évek óta köztudott, hogy a működtetéséhez légiirányítókra lesz szükség. A reptéren június 15-én landolt az első gép, a Tarom Bukarestből érkező különjárata.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?