Katonadalok csendültek fel Csernátonban

Közel négyszáz háromszéki, Hargita, Maros és Brassó megyei kórustag vett részt Csernátonban a nyolcadik alkalommal megszervezett Huszár- és Katonadal-találkozón. A rendezvényt a Haszmann Pál Tájmúzeum fogadta be.

A rendezvény istentisztelettel kezdődött, majd a részvevők a Csernáton központjában lévő Hősök emlékművéhez vonultak, ahol elsőként a 15. Hagyományőrző Székely Gyalogezred tagjai felvonták a székely lobogót az emlékmű zászlóárbocára.

Zászlófelhúzás előtti jelentés Fábián Sándor alpolgármesternek | A szerző felvételei

Ezt követően ünnepi beszédek hangoztak el, a jelenlévőket elsőként Fábián Sándor alpolgármester köszöntötte, mint a befogadó település képviselője. „Ma itt nyolcadik alkalommal gyűltünk össze, hogy emlékezzünk. Fejet hajtsunk, elhelyezzük az emlékezés koszorúit a hősök emlékművénél. Nyolcadik alkalommal csendülnek fel katonadalok a csernátoni Haszmann Pál múzeum udvarán. Emlékezni a hősökre kötelesség. Boldogok lehetünk, hogy nemes anyanyelvünk eme gyöngyszemeit tovább tudjuk adni az utókornak. Kívánom, hogy szívből szóljon a dal a színpadon, visszhangozzák a hegyek, rüpítse messze a szél hirdetve népünket még évezredeken át” – mondotta az alpolgármester.

Kedves Tibor római katolikus plébános is megosztotta gondolatait a szép számú hallgatósággal. „Úgy ünnepeljünk, hogy Isten mindig az első helyen legyen. Tisztelettel és méltósággal őrizzük azon hagyományainkat, amelyek gyökereinkhez visszavezetnek bennünket. Huszár- és katonadalaink is bátorságra, a becsületességre, nemzetünk védelmére, emberségre bíztatnak és bátorítanak bennünket. Őseink és szentjeink nem féltették életüket sem ellenségtől, sem karhatalmaktól, sem diktátoroktól. Ez nem más, mint önátadás, szándékos és követendő áldozatvállalás” – mondta.

Takács Lajos lelkész is megosztotta gondolatait

Takács Lajos református lelkipásztor kidomborította az egykori huszárok érdemeit, beszélt az örökségükről és ugyanakkor elmondta: ő még azt a generációt képviseli, aki volt katona, a mai fiatalok pedig elképzelhetetlennek tartják, hogy azok legyenek, jóllehet a szomszédos Ukrajnában is háború zajlik és úgy tűnik: Francis Fukuyama amerikai politikai tudós elképzelése a hosszan tartó világbékéről nem válik valósággá. „A katonaság régebben meghatározta a férfiak életét, hiszen annak idején, akit nem vittek el katonának, az nem is számított férfinak. Most zsoldos és professzionális hadseregek vannak, de a fukuymai deológia, hogy bekövetkezik a földi Kánaán tévedésnek bizonyult. Azt látjuk a szomszédban is, hogy nem profi, hanem hagyományos hadseregek feszülnek egymásnak. És megjelennek időnként a lovasok, nem következett be a Kánaán, nem lett minden ember egymás testvére. Volt és van, illetve lesz háború, amire nem csak fizikálisan, hanem lelkileg is fel kell készülni, ez egy kóstoló a fiatal generációnak. Az ilyen találkozók is hozzájárulnak a lélek erősítéséhez” – mondotta a lelkész.

Elhelyezték az emlékezés koszorúit

Az emlékezés koszorúinak elhelyezését és a nemzeti imáink eléneklését követően a jelenlévők a múzeumkertbe vonultak, ahol kezdetét vette a rendezvényt.

A rendezvény a múzeumkertben zajlott

Idén Bibarcfalváról, Csíkborzsovából, Gelencéről, Gyergyóditróból, Kézdiszentkeresztről, Keresztvárról, Marosszentgyörgyről, Marosvásárhelyről, Nagyernyéről, Siklódról, Szentivánlaborfalváról, Székelytamásfalváról és Székelyudvarhelyről érkeztek a résztvevők, természetesen fellépett a  a helyi férfikórus és a szintén csernátoni Szakajtó Néptánccsoport. A rendezvényen végig közreműködött a Felsőháromszéki Ifjúsági Fúvószenekar is.

Közös éneklés is volt | Fotó: Haszmann Pál Tájmúzeum/Facebook

A találkozón szólistaként fellépett még Antal Tibor és fia, Zalán, Barabás Lajos, Jánó Kinga és Sípos Sándor, zenélt Veres Hunor és zenekara.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?