Szorgalmas, eredményes és céltudatos Háromszék legjobb magyar érettségizője

Fotók: Szabó Barbara személyes archívumaNem sokat pihent Szabó Barbara, a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Líceum diákja: miután Háromszék legeredményesebb magyar végzőseként kipipálta az érettségit, máris diákmunkát vállalt. Zsebpénzt gyűjt nyaralásra és az egyetemkezdésre.

A filológia osztályban végzett Szabó Barbara 9,50-es érettségi eredményével a Kovászna megyei végzősök között a 10. helyet foglalja el és ő a megye legeredményesebb magyar érettségizője. A kézdivásárhelyi lánynak nem szokatlan éltanulónak lenni, hiszen elmondása szerint a középiskola mind a négy évében osztályelső volt. Barbara a háromszéki magyar végzősök között legjobbként magyarból 10-est, románból 8,75-öt, a kötelező tantárgyból 10-est és a választott tantárgyból 9,25-öt kapott.

Elmondása szerint sem a tanórákra sem az érettségire való felkészülésre nem stresszelt rá. Készségének köszönhetően, főként a tanórákon figyelt a leadott anyagra és ott próbálta megérteni, így utána már nem kellett sokat hozzátanulnia. Szerencsésnek mondja magát, hiszen többnyire elég egyszeri olvasás, hogy megjegyezze a leckét. Szülei megbíztak benne, mindössze az volt az elvárásuk, hogy annyit tanuljon amennyit szeretne, csak legyen eredményes, mondta Szabó Barbara.

Elmondása szerint az érettségire is tudatosan, már év elejétől készült, de intenzíven csak az utolsó hetekben kezdett tanulni. A tanárok sztrájkját is kihasználva főként délelőttönként készült az érettségire és délutánonként pihentető, szabadidős tevékenységekre is szakított időt. Megítélése szerint az idei érettségi tételek kis tanulással teljesíthetőek voltak. Barbara számára – akárcsak számos magyar diáktársa számára is – románból a szövegértés része tűnt nehezebbnek, az esszéket meg lehetett tanulni. Magyarból szabadon fogalmazhattak, ám ez esetben hibázni is könnyebb, hiszen egy helyesírási hibáért is pontlevonás jár. Történelemből számított arra a tételre amit kaptak az érettségin, abból jól fel volt készülve és földrajzból is teljesíthető volt a vizsga, értékelt Szabó Barbara.

Lapunk érdeklődésére, felidézte, hogy generációja számára az elmúlt évek rendkívüliek voltak. Ők a koronavírus járvány miatt már kilencedik osztályban távoktatásra kényszerültek. Utólag kielemezve, az érettségin nem érezte, hogy a távoktatásban kihagytak volna valamilyen fontos anyagot, viszont az osztályközösség összekovácsolódását hátráltatta a pandémia. Kevesebb időt tudtak együtt tölteni, de a tizenkettedik osztályra már jó közösséggé váltak, mondta Szabó Barbara, aki egész osztálya nevében köszöni osztályfőnökének és kedvenc tanárának, Csák Lászlónak az elmúlt éveket.

A legeredményesebb háromszéki magyar érettségiző elmondta: nem volt kedvenc tantárgya, ám 11. osztályban nagyon tetszett a világirodalom és tanárjának köszönhetően sok jó könyvet megismert és klasszikusokat olvasott. Tantárgyversenyeken csak 12. osztályban vett részt, ugyanis az azt megelőző évek olimpiáira is rányomta a bélyeget a pandémia. Szabó Barbara történelem és földrajz olimpiászok megyei szakaszain dicséretben részesült és részt vett egy angol–magyar fordítói versenyen is, amit a csíkszeredai Sapientia egyetem szervezett.

Egy ideje körvonalazódott benne, hogy fordítóként, tolmácsként szeretne majd érvényesülni ezért egyetemi tanulmányait a marosvásárhelyi Sapientia EMTE magyar–román–angol–dán szakán folytatja. Érdeklődésünkre elmondta, hogy egyetem után itthon maradna, ha valamely nagyvárosban talál megfelelő munkalehetőséget fordítóként-tolmácsként, de nem zárja ki annak lehetőségét sem, hogy majd külföldön szerez tapasztalatot.

Szabó Barbara nem sok szabadidőt adott magának a sikeres érettségi után, hiszen hétfőtől már dolgozik. Néhány hetes diákmunkát vállalt egy sepsiszentgyörgyi nadrággyárban, ezért ezekben a napokban ingázik Kézdivásárhely és a háromszéki megyeszékhely között. Elmondása szerint ezzel zsebpénzt szeretne gyűjteni a nyaralásra, fesztiválokra és az egyetemkezdésre.

Kovászna megye legeredményesebb magyar érettségizője, Szabó Barbara azt üzente az utána következő generációknak, hogy fokozatosan készüljenek az érettségire már a tanév elejétől, de ne idegeskedjék túl. Ez egy nehéz periódus a végzősöknek, de ha odateszik magukat, akkor könnyebb egy jó egyetemre bekerülni és ezáltal jó munkahelyet találni és érvényesülni.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?