Karrier Menet Zilahon: a nyolcadikos záróvizsgázó diákok pályaválasztását segítik

Tizenkettedik alkalommal szervezték a Karrier Menet elnevezésű, nyolcadik osztályt végző, középiskolai szakirányt kereső diákoknak szánt programot Zilahon. A kezdeményezés célja, hogy a nyolcadikos záróvizsgázó diákok tájékozottan, képességeiktől, készségeiktől és érdeklődési körüktől függően választhassák ki, hogy milyen szakon folytatnák tanulmányaikat.

Nemrég a zilahi márványtéren nagy diáksereg, többnyire helyi hetedikes és nyolcadikos diákok, valamint a város középiskoláinak képviselői gyűltek össze, hogy a Karrier Menet program révén egymásra találjon „a kereslet és a kínálat”. A rendezvényen bemutatkozott a város nyolc középiskolája, öt-tíz percben a diákok ismertették intézményüket, a szakokat, a továbbtanulási lehetőséget. Emellett a Szilágy Megyei Nevelési Tanácsadó és Erőforrás Központ (CJRAE), a megyei tanfelügyelőség és az iskolai pszichopedagógusok által szervezett Jövő Szakemberei pályaválasztási tanácsadáson többek között jelen voltak a leendő szakácsok, pékek, tanárok, ügyvédek, mérnökök, építészek, teológusok, filológusok, informatikusok és a robotika iránt érdeklődők.Fotó: Kulcsár Mária

Faluvégi Ervin tanfelügyelő-helyettes elmondta, az esemény egy összetett tevékenységsorozat része, a tanév idején a hetedikes diákokkal az iskola pszichológusa felmérő tesztet töltetett ki, amelynek eredménye irányt mutat a tanulónak, milyen téren tehetségesek, milyen területet fed le az érdeklődésük. A továbbtanulást illetően a tanfelügyelő-helyettes kiemelte, Szilágy megyében a magyar tagozaton végző nyolcadikos diákok száma nagyrészt megegyezik a magyar tanulók számára meghirdetett helyekkel, így mindannyiuk számára biztosított az ingyenes, állami magyar tagozaton való továbbtanulás.

Idén kilenc magyar tannyelvű elméleti osztály, két hivatási szakirány (vokacionális) és hat szakosztály indul. Zilahon a Silvania Főgimnáziumban matematika–informatika és természettudomány, a ZRWK-ban matematika–informatika és teológia szakon, a Zilahi Gheorghe Șincai Pedagógiai Líceumban humán tanítóképző–gyermekgondozó osztályban, valamint a Zilahi Voievod Gelu Líceumban szakosztályban tanulhatnak tovább a magyar diákok, ahol könnyen elsajátíthatják a szaknyelvet.

Dari Tamás prefektus | Fotó: Kulcsár Mária

Dari Tamás prefektus a középiskolák bemutatkozóján elmondta, a járvány miatti kis szünet után végre újraindult a szilágysági oktatás egyik nagy hagyománnyal rendelkező rendezvénye, a Karrier Menet. A tizenkettedik alkalommal megszervezett közoktatási projekt, az Oktatási Ajánlatok Vására, lehetőséget kínál az általános iskola utolsó évfolyamain tanuló diákoknak, hogy megtegyék jövőbeli karrierjük első lépéseit.

Gratulált a hetedik osztályos tanulóknak szóló Jövő Szakemberei pályaválasztási tanácsadó programhoz, amely a Tenaris Silcotub és a Szilágy Megyei Tanács támogatásával valósult meg azzal a céllal, hogy a szilágysági általános iskolás diákok tájékozottan, képességeiktől, készségeiktől és érdeklődési körüktől függően választhassák ki azt az utat, amelyet a későbbiekben követni szeretnének, majd zárásul a leendő középiskolásoknak sok sikert kívánt a pályaválasztáshoz.

Nincs 10-es átlag Szilágy megyében

A múlt héten tartották a 8. osztályosok országos szintfelmérőjét, az óvások előtti eredményeket csütörtökön tették közzé. Szilágy megye 96 oktatási intézményéből 1831 diák jelentkezett a vizsgára, a zökkenőmentes lebonyolítás érdekében 56 vizsgaközpontot, 52 kommunikációs központot és a Zilahi Gheorghe Șincai Pedagógiai Líceumban, valamint a Zilahi Mihai Viteazul Technológiai Líceumban egy-egy értékelőközpontot alakítottak ki.

Fotó: Kulcsár Mária

A megyében az 1831 regisztrált jelentkezőből 1660-an vettek részt a román nyelv és irodalom vizsgán, 171 jelölt hiányzott, a matematika vizsgán 1649-en jelentek meg, 182-en hiányoztak, a magyar nyelv és irodalom felmérőn a 394 regisztrált jelentkezőből 372-en voltak jelen, 22 diák nem vizsgázott. A vizsgákon a megyében nem történt csalási kísérlet vagy incidens – tájékoztatott a tanfelügyelőség.

A 8. osztályt végzettek 79,6 százalékának sikerült a képességvizsgája. Idén a megyében nem volt 10-es média, a legnagyobb osztályzatot (9,92) két diák kapta, egyik a Zilahi Silvania Főgimnázium, a másik a Szilágysomlyói Silvania Általános Iskola tanulója. Magyar tagozaton a legjobb eredményt (9,61) a Zilahi Simion Bărnuţiu Általános Iskola nyolcadikos diákja érte el.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?