Jövő tanévtől kötelezően különálló osztályban kell tanulniuk a nyolcadikosoknak – akkor is, ha egyetlen nyolcadikos van a kis vidéki iskolában

Január közepén jelent meg a Hivatalos Közlönyben a szimultán, összevont osztályok szervezését, működését szabályozó módszertan, amely szervesen kapcsolódik az új oktatási törvényhez, tulajdonképpen egyike annak a több száz másodlagos jogszabálynak, mely a végrehajtását kellene szabályozza. Ez alapján készítették el a tanfelügyelőségek a jövő tanévre szóló beiskolázási terveket. 

A módszertan alapján a korábbiakhoz képest a lényeges különbség, hogy függetlenül a nyolcadikosok létszámától, kötelezően különálló osztályba kell sorolni őket, vagyis nem tanulhatnak a kisebb évfolyamok diákjaival együtt. A módosításnak ugyan mindenki örül, hiszen így az általános iskolák végzős diákjai hatékonyabban készülhetnek a képességvizsgára, ám a tanfelügyelőségek aggódva figyelik, vajon jóváhagyja-e az oktatási minisztérium az ehhez szükséges plusz tanári állásokat, lesz-e anyagi keret arra, hogy a rendeletet gyakorlatba ültessék.Illusztráció: Pexels

Bihar megyében közel száz további oktatói állásra van szükség, hogy egyetlen nyolcadikos diák se tanuljon a jövő tanévtől összevont osztályba. Kovászna megyében a módosítás betartása tizenöt új állást feltételez.

A tanfelügyelőségek már az új útmutató szerint állították össze a jövő tanévre szóló beiskolázási terveket, azokat január végén elküldték az oktatási minisztériumnak, jelezve, hogy az ősztől hány plusz oktatói állásra van szükségük. Jelenleg várják, hogy a szaktárca rábólintson ezekre a tervekre.

Ha lesz rá pénz, minden rendben lesz

Kovászna megyében ebben a tanévben az általános iskola felső tagozatán harmincegy összevont magyar tannyelvű osztály működik és további tizenegy román tannyelvű, tájékoztatott Kiss Imre főtanfelügyelő. Összesen harminc településen tanítanak összevont osztályokban. Az általános iskola felső tagozata sok esetben csak a községközpontban van, de ott is előfordul, hogy olyan kevés a diák, hogy össze kell vonni az osztályokat. Ahol jelenleg két osztályban tanítják a négy évfolyamot, jövő tanévtől három osztályt kell alakítsanak, egyet külön a nyolcadikosoknak. Ez akkor is meg kell történjen, ha két-három nyolcadikos van az adott tanintézetben, részletezte Kiss Imre. Illusztráció: AdobeStockHozzátette, ahol már nyolc-tíz gyerek van egy évfolyamon, eleve külön osztályba járnak, hiszen van lehetőség a kis létszámú osztályok létrehozására. Az elképzelés szerint az ősztől az összevont osztályokat úgy alakítják ki, hogy külön osztályba járnak majd az ötödikesek és a nyolcadikosok, és szimultánba a hatodik-hetedikesek. Kovászna megyében is vannak olyan esetek, hogy az új módszertan alapján két-három gyerekkel kellett a beiskolázási tervben létrehozni egy önálló osztályt.

Az eredményességet, hatékonyságot tekintve mindenképpen ez egy jó változás, hiszen külön osztályban készülhetnek a nyolcadikosok a záróvizsgára, lesz ideje a tanárnak, hogy csak velük foglalkozzon az órán, mondta a főtanfelügyelő. Hozzátette, eddig és jelenleg is ez úgy működött, hogy a vizsgatantárgyakat – a román, magyar és matematika órákat – külön tartották a nyolcadikosoknak. Viszont, ha az ősztől teljesen külön osztályban tanulnak, a többi óraszám is duplázódik, vagyis a több osztály több állást és több pénzt feltételez. Kiss Imre bízik benne, hogy az oktatási minisztérium felkészült ezekre a kihívásokra, jóváhagyja ősszel a plusz katedrákat, és számoltak ennek az anyagi vonzatával is. „Ha hozzárendelik a anyagi forrásokat, minden rendben lesz, ha viszont szűkösek lesznek az anyagi források, gondot fog jelenteni a módszertan alkalmazása” – összegezte a háromszéki főtanfelügyelő.Fotó: Pixabay

Kommandón a csökkenő gyereklétszám miatt örülnek a lehetőségnek

Háromszék legmagasabban fekvő településén, Kommandón örülnek a változtatásnak. Opra-Béni Béla, a Horn Dávid Általános Iskola igazgatója a Maszolnak elmondta, jelenleg is külön működik a nyolcadik osztály, mert van annyi diák, hogy létre tudták hozni. „Nekünk nem kell plusz állás, marad minden változatlan. Ugyanakkor megnyugvást jelent számunkra az új rendelet, hiszen nálunk is csökkenőben van a gyereklétszám, ám ez szavatolja, hogy a későbbiekben sem kell majd összevont osztályba tanuljanak a záróvizsga előtt álló diákok” – részletezte az igazgató.

Bihar megyében közel száz új oktatói állásra lesz szükség

Bihar megyében, ha a nyolcadikosokat kiveszik a jelenlegi összevont osztályokból, a következő tanévtől első olvasatra kilencven és száz közötti új oktatói állásra lesz szükség, mondta el megkeresésünkre Kéry Hajnal főtanfelügyelő-helyettes. Ha ezeket a plusz katedrákat nem kapják meg a minisztériumtól, nem tudják a rendeletet alkalmazni. Kéry Hajnal ugyanakkor reménykedik, hogy jóváhagyja a szaktárca az állásokat, arra támaszkodva, hogy tavaly is minden igényelt plusz katedrát megkaptak. Fotó: AdobeStock

További gondot jelent a módszertan alkalmazása során az infrastruktúra biztosítása, vannak ugyanis olyan kis falvak, ahol úgy vannak berendezkedve, hogy éppen annyi terem van, ahány osztály. Keresik a megoldásokat, a főtanfelügyelő-helyettes hangsúlyozta, mivel nagyon kis létszámú osztályokról van szó, egy kisebb helyiség is alkalmas lehet, így remélhetőleg ezek az akadályok elhárulnak.

Tarcsán például román tagozaton egyetlen nyolcadikos diák lesz a jövő tanévben, de ő is külön osztályban fog tanulni. Ilyen helyzetekben viszont fennáll a kockázat, hogyha a gyerek elköltözik, vagy elmegy más iskolába, a pedagógusok katedrájának egy része megszűnik, az alaptantárgyak esetében egy osztály kiesése az állás 25 százalékát sodorja veszélybe. „Megteszünk mindent, hogy az új módszertant alkalmazzuk, reméljük, megkapjuk hozzá a plusz állásokat, a megnövekedett béralapra a forrásokat, és a szükséges osztálytermeket is tudjuk biztosítani” – összegzett Kéry Hajnal.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?