Ködbe vész a tanfelügyelőségek átszervezése, bár jövő év elejéig meg kell történnie
Az új oktatási törvényben szerepel, hogy a jelenlegi tanfelügyelőségek helyett jövő évtől megalakulnak a megyei oktatási igazgatóságok és létrejönnek a közoktatás minőségét biztosító ügynökség (ARACIP) megyei irodái.
Az átszervezés módszertanát november elejéig kellene véglegesíteni, de még ezek tervezetét nem bocsátották közvitára. Az igazgatóság alakulásáról több munkapéldány is elkészült, viszont az ARACIP megyei irodáinak létrehozásáról még az sem. Holott a két intézmény párhuzamosan, egy időben kellene megalakuljon, mert közösen veszik át, tulajdonképpen elosztják a jelenlegi tanfelügyelőségek hatáskörét.
Sürgeti a miniszter, de még nincsenek konkrétumok
A múlt héten Ligia Deca oktatási miniszter Bukarestbe találkozóra hívta a főtanfelügyelőket, többek között az átszervezés is szóba került, ám sok konkrétum akkor sem derült ki. Körvonalazódik az átalakítás, de még nem látszik a fény az alagút végén, összegzett megkeresésünkre Kiss Imre, Kovászna megyei főtanfelügyelő. Hozzátette, a megyei oktatási igazgatóságok megalakulására a módszertan november 5-ig kellene végleges formában megjelenjen, azután kezdődhet el a tényleges átszervezés.
Az 198/2023 számú, új oktatási törvény 116. cikkely kimondja, hogy a tanfelügyelőségeket az oktatási minisztérium irányítása alá tartozó megyei igazgatóságok váltják fel. Ezek dekoncentrált, önálló jogi személyiséggel rendelkező közszolgálati intézmények lesznek, melyeket az oktatási minisztériumon keresztül az állami költségvetésből finanszíroznak. A következő cikkely, vagyis a 117-es, arról rendelkezik, hogy a közoktatás minőségét biztosító ügynökség (ARACIP) tesz javaslatot az oktatási miniszternek a tanintézmények tematikus és szakmai ellenőrzésének szabályozására. Az általános és tematikus iskolai ellenőrzéseket az ARACIP és ennek területi irodái végzik majd, ezt a kompetenciát átveszik a tanfelügyelőségektől.
Lényegi változás nem történik
A bukaresti találkozón elhangzott, hogy a másodlagos törvénykezés, vagyis a módszertanok november 5-ig végleges formában meg kell jelenjenek, néhány munkapéldány már elkészült, de több változat is létezik, közvitára is kell bocsátani, és abban szerepel, hogy az új intézménynek pontosan melyek lesznek a feladatai, mondta el Kiss Imre. Még azt sem lehet tudni, bár a tanfelügyelőségek alkalmazottait ez is módfelett érdekli, hogy mekkora kapacitása lesz a megalakuló új igazgatóságnak, miniszteri rendelettel hány állást hagynak majd jóvá. Kiss Imre meglátása szerint, a most működő tanfelügyelőségek csak egy része „fér majd bele” az új igazgatóságba, ám a szakemberek egy részét átveszik az ARACIP területi irodái.
A munkapéldányok alapján az körvonalazódik, hogy az igazgatóságnak három nagy részlege lehet: a menedzsment, az adminisztráció, és a különböző vizsgák, tantárgyversenyek monitorozása. Valójában az igazgatóság a humánerőforrással kapcsolatos adminisztratív feladatokat látná el, a pedagógusok versenyvizsgáit, véglegesítő vizsgáit, mobilitását, továbbá a bérelszámolást, a különböző programok koordinálása. Piszkozat formájában látták a munkaköri leírásokat, de még több változat létezik.
A szervezési folyamat meg kell kezdődjön, hiszen még ebben az évben le is kell záruljon, a miniszter is szorgalmazza, szögezte le Kiss Imre.
Ezzel párhuzamosan meg kell alakuljanak az ARACIP területi irodái, melyek az oktatási folyamat szakmai részét fogják felügyelni, az iskolákban tartanak ellenőrzéseket, a tanfelügyelőségeknek ezt a hatáskörét veszik át, oda fognak tartozni a külső felmérések, értékelések. Ennek a módszertannak még a munkapéldánya sem készült el, pillanatnyilag azt sem tudják, hány embert foglalkoztat majd.
Kiss Imre hangsúlyozta, egy időben kell megtörténjen az alakítás, mert a meglevő intézményt „darabolják” tulajdonképpen ketté, az infrastruktúra ugyanaz marad, ugyanabba az épületbe maradnak, csak az irodákat elosztják, és párhuzamosan dolgoznak, de akár egymástól is rendelhetnek szolgáltatásokat. „Lényegi változás nem történik, a feladatkörök sem változnak, de elosztódnak. Körvonalazódik, hogy miként zajlik az átszervezés, ha közvitára kerülnek a tervezetek, akkor látszik majd a fény az alagút végén” – szögezte le Kiss Imre.
CSAK SAJÁT