Iskolabuszt kaptak a somlyóújlaki diákok

Nagy volt az öröm a szilágysomlyói Báthory István Általános Iskola tanévnyitóján, a diákok nemcsak a rég nem látott társaiknak és tanáraiknak, hanem a Rákóczi Szövetség és a magyar állam jóvoltából egy új iskolabusznak is örvendhettek.

Tizennyolc előkészítő osztályos kezdte meg az idei tanévet a magyar tannyelvű iskolában, ahol a délelőtt folyamán Bacsadi Barna tanító fogadta a kicsiket és szüleiket és hozzátartozóikat. Az iskolacsengő megszólalása után elhangzott néhány köszöntő beszéd, majd az előkészítő osztályosok egy nagyobb diák kíséretében áthaladtak a lufialagúton, ezt követően a tanító bácsi mindegyik kisdiák fejére egy papírkoronát helyezett.

A helyi polgármester köszöntőjében kiemelte, a jövő mindannyiunk kezében van, tőlünk függ, hogyan építjük, alakítjuk sorsunkat. Kovács Zoltán iskolaigazgató szeretettel és nagy örömmel üdvözölte a jelenlévőket, mondván, ez a nap nemcsak hivatalos nyitónap, hanem örömünnep is több szempontból, hiszen 115 éve az iskolaalapító atyák és nővérek ezen a napon indították útjára a polgári magyar nyelvű oktatást, és a szilágysomlyói Báthory István Általános Iskola azóta is híven követi a több évtizedes, évszázados szellemiséget. Ezzel a nappal nemcsak egy új tanév veszi kezdetét, hanem egy ünnepségsorozat is, mondta, majd köszöntötte az anyaországi Rákóczi Szövetség képviselőit, akik egy kisbuszt adományoztak a tanintézetnek, amellyel a somlyóújlaki diákok utaztatását biztosíthatják, hozzásegítve őket ahhoz, hogy tanulmányaikat magyar nyelven folytathassák. „Köszönjük a Szövetségnek és az anyaországnak ezt az óriási támogatást, köszönjük, hogy valóban érezhetjük: problémainkban nem vagyunk egyedül, nehézségeink nem túl kicsik ahhoz, hogy meghallgatásra kerüljenek” – fogalmazott Kovács Zoltán, aki az új tanévet kezdő diákoknak eredményes évet kívánt.

A szerző felvételei

Seres Dénes parlamenti képviselő visszaemlékezve az iskola több mint két évtizednyi múltjára elmondta, több mint 20 éve a szilágysomlyói magyar közösség kinyilvánította azon igényét, hogy gyerekeiket elkülönített magyar iskolába szeretnék taníttatni. A hatóságokkal a huzavona több mint két és fél évig tartott, mert nehéz volt megértetni, miért fontos a magyar iskola, hiszen elkülönítéssel, szegregációval vádolták őket. „Azért szerettük volna a magyar iskolát, hogy gyermekeink magyar nyelvű nevelésben is részesüljenek, nem csak oktatásban, és hogy az iskola maga döntse el, hogy milyen irányba tereli a gyerekek sorsát. Az összefogás eredménye sosem marad el, lehet, hogy késik, de itt van, és csaknem húsz év elteltével új iskolakezdést ünnepelhetünk” – fogalmazott a képviselő.

Hozzátette, a magyar közösség évszázadokon keresztül nem hagyta kialudni a lángot, ezért a mi feladatunk is, hogy a lángot tovább ápoljuk. A képviselő megköszönte a Rákóczi Szövetségnek és a magyar államnak, hogy gondoltak a szilágysági előkészítő osztályos magyar gyerekekre is, akik új táskát és ösztöndíjat kaptak, most pedig a szilágysomlyói magyar iskola egy iskolabusszal is gazdagodott. „Sokszor elmondjuk, hogy minden magyar ember számít, de minden magyar gyerek is számít, ezért minden magyar gyermeket arra biztatunk, hogy magyar tannyelvű iskolát, osztályt válasszon, ahol anyanyelvén tanulhat és elsajátíthatja a magyar kultúrát is” - mondta.

Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke elmondta, az „ajándék” mögött nagyon sok jóérzésű magyar embernek az elismerése, köszönete, kézfogása van. „Azt gondoljuk, hogy egy magyar iskolaválasztást nem lehet elégszer megköszönni, hiszen azok a gyermekek, akik itt most elsétáltak, és akik itt állnak az udvaron, a garancia arra, hogy a magyar nyelv és a magyar kultúra itt, Szilágysomlyón és a környéken, Szilágy megyében még sokáig élni fog” – fogalmazott az elnök.

Faluvégi Ervin főtanfelügyelő-helyettes is köszöntötte a jelenlévőket, a kicsikhez szólva elmondta, biztos benne, hogy a kollégák odaadó, fáradságot nem kímélő és megalapozott szakmai ismereteken alapuló munkája elvezet oda, hogy kilenc év múlva, a batyuban a továbbiakban alkalmazható tudással és kompetenciákkal hagyják el ezt az iskolát.

A helyi református esperes és a katolikus plébános áldása után Csáky Csongor elnök, Seres Dénes parlamenti képviselő és Kovács Zoltán iskolaigazgató átvágta a szalagot, hivatalosan átadva a kisbuszt a gyerekeknek, akik nagy örömmel vették használatba.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?