Iohannis: „ma megújítjuk vállalásunkat, hogy fel fogunk lépni, ha veszélybe kerülnek a demokrácia értékei”
Augusztus 23-án tartják Európa-szerte a totalitárius diktatúrák áldozatainak emléknapját. Ennek apropóján üzenetet tett közzé Klaus Iohannis államfő, amelyben azt írta, I. Mihály király nyolcvan évvel ezelőtt kulcsfontosságú döntést hozott.
„Ma 80 éve annak, hogy I. Mihály király kulcsfontosságú döntést hozott népe és hazája iránti kötelességből, és felelősségteljesen, méltóságteljesen lépett fel, más irányba terelve a második világháború kedvezőtlen eseményeit, és megmentve Romániát a közelgő katasztrófától” – írta Iohannis a totalitárius diktatúrák áldozatainak emléknapja alkalmából. Az elnök szerint a fasizmus és a kommunizmus áldozatainak emléknapja jó alkalom arra, hogy emlékezzünk és tisztelegjünk az európai kontinensen bevezetett totalitárius rendszerek áldozatainak emléke előtt, és mindazok áldozata előtt, akik harcoltak ezen rendszerekkel szemben a demokrácia és szabadság védelmében.
Iohannis emlékeztet, hogy 85 évvel ezelőtt kötötték meg a Ribbentrop-Molotov paktumot, „a szörnyű megállapodást, amely gyilkos rezsimek érdekeiért embersorsok millióit áldozta fel”. Felidézi, hogy a náci és a szovjet hatalom népirtásokhoz, deportálásokhoz, családok szétszakításához, éhínséghez és megannyi visszaéléshez vezetett. A megtorlástól való félelem dacára azonban mindig voltak, akik szembeszálltak az elnyomókkal, az ő példájuk az egyenes gerinc és eltökéltség bizonyítékaként maradt fenn a történelemben.
Iohannis kijelentette, hogy Európa ma már biztonságosabb hely, és Románia a regionális stabilitás és biztonság egyik pillérévé vált. „Országunk aktívan hozzájárul a demokratikus értékek és elvek védelméhez, és példát mutat a szabályokon és a nemzetközi jog tiszteletben tartásán alapuló világrend előmozdításában” – írta Iohannis.
Az államfő arra is rámutat, hogy napjainkban ismét teret nyer a populizmus és a gyűlöletkeltés, amelyekkel szemben aktívan kell fellépni, a passzivitás ugyanis mindig a rossz, a diszkrimináció, az intolerancia térhódításának kedvezett. „Ma megújítjuk vállalásunkat, hogy fel fogunk lépni, ha veszélybe kerülnek a demokrácia értékei. A történelmi igazság védelme és terjesztése becsületbeli kötelesség a totalitarizmus áldozataival, valamint a fiatalabb generációkkal szemben, akiknek meg kell ismerniük a tragikus múltat, hogy egy békés és összetartó világban fejlődhessenek és boldogulhassanak. Mindannyiunkban van erő a reagálásra és cselekvésre akkor, amikor alapvető értékek és elvek kerülnek veszélybe, ugyanakkor kötelességünk támogatni azokat, akik a szabadság és a demokrácia megőrzéséért harcolnak” – üzente Klaus Iohannis.
Augusztus 23-át, a Ribbentrop-Molotov-paktum megkötésének dátumát az Európai Parlament 2008-ban a nácizmus és a kommunizmus áldozatainak európai emléknapjává nyilvánította. A román parlament 2011-ben, a 198. számú törvényben nyilvánította augusztus 23-át a fasizmus és a kommunizmus áldozatainak emléknapjává.
CSAK SAJÁT