Iohannis: a járványt nem tüntetésekkel, hanem oltásokkal lehet megfékezni

A világjárványt nem szélsőséges demonstrációkkal és erőszakkal, hanem immunizációval, minél több ember beoltásával lehet megfékezni - szögezte le csütörtökön az államfő.

Klaus Iohannis csütörtökön a Cantacuzino immunológiai és közegészségügyi kutatóintézet centenáriumi ünnepségén mondott beszédében reagált az országban negyedik napja zajló tüntetésekre, amelyek résztvevői a járványügyi korlátozások ellen tiltakoznak.

Az elnök rámutatott: a járvány továbbra is hatalmas gazdasági és társadalmi károkat okoz, de most már megvan a megoldás arra, hogy az emberek visszatérjenek normális életükhöz, ez pedig az oltás. Iohannis arra kérte polgártársait, hogy bízzanak az immunizációban, és minél nagyobb számban jelentkezzenek a koronavírus elleni oltásra.

A száz évvel ezelőtt alapított, a fertőző betegségek tanulmányozására és a védőoltások előállítására szakosodott, négy éve a védelmi minisztérium alárendeltségébe helyezett Cantacuzino intézetnek kiemelkedő szerepe van a romániai oltáskampányban: itt ugyanis másfél millió adag vakcina biztonságos (mínusz 80 fokon történő) tárolására alkalmas elosztási központot alakítottak ki.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Az ünnepségen elhangzott méltatásoknak ellentmondva Mihai Tudose volt miniszterelnök élesen bírálta a kormány csekély szerepvállalását a világjárvány leküzdését célzó nemzetközi erőfeszítésekben. A szociáldemokrata EP-képviselő azt kifogásolta, hogy míg egész Európa mobilizálódott, hogy minél több, koronavírus elleni vakcinát gyártson, Románia mindössze egy raktározó és elosztó központtal járul hozzá a közös erőfeszítéshez.

"Az eredetileg 53 létesítményt magába foglaló, a Prága-Bécs vonalig terjedő gyártó- és csomagolóhálózat most újabb, észt, litván, lengyel, magyar, horvát és bolgár gyártókapacitásokkal bővül. Ezzel szemben a Cîțu-kormány Romániája egy raktározó és elosztó pont lesz ezen a térképen" - idézte Tudosét a G4Media hírportál.

Február elején Florin Cîțu miniszterelnök közölte: egyeztetéseket kezdett az Európai Bizottsággal arról, hogy Romániában is gyártsák legalább az egyik olyan oltóanyagot, amelynek használatát az EU-ban engedélyezték. A romániai gyógyszergyártók szövetsége szerint azonban lehetetlen, hogy Románia új generációs vakcinákat állítson elő, szerintük ehhez legalább három évi előkészület és fejlesztés lenne szükséges.

(Címlapfotó: presidency.ro)

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?