Idősek Világnapja: szépkorúakat fogadtak a zilahi megyeházán

Az Idősek Világnapja alkalmából Szilágyi Róbert-István, a Szilágy megyei önkormányzat alelnöke a Dorcas Segélyszervezet kolozsvári igazgatóját és szilágysági szépkorú képviselőit fogadta és köszöntötte a megyeházán.

Az alelnök elmondta, a megye jelenlegi vezetősége nagy hangsúlyt fektet a szépkorúak gondozására, jelenleg közel 300 idős személy ellátásáról gondoskodnak 15 szervezet által, példát mutatva az elkövetkező generáció számára is. „Amíg az RMDSZ itt lesz a megyeházán, addig az idősgondozói programot támogatni fogjuk, bővíteni akarjuk, hiszen rengeteg még a tennivaló szociális téren. Igyekszünk odafigyelni mind a szépkorúakra, mind a fiatalkorúakra, mert fontos, hogy milyen elképzelésekkel, nézetfelfogással nő fel a következő generáció” – mondta az alelnök.Fotó: Kulcsár Mária

Hozzátette, gondot kell viselni mindazokra, akik felneveltek, útra indítottak, mert ebben a modern globalizációs világban elmaradnak azok az értékek, amelyekre mindannyiunknak nagy szükségünk van, a keresztény értékekre, amelyek mentén felnőttünk és neveltük gyermekeinket, unokáinkat. A nyugati társadalomban ezek az alapvető értékek lassan felhígulnak, az ember sokszor fájó szívvel tér vissza onnan, mert látja, hova vezet ez a nyugati irány, de nekünk az a feladatunk a Szilágyságban, Erdélyben, egész Kárpát-medencében, hogy egyrészt a keresztény értékeket, amit őseinktől hozunk megőrizzük, és továbbadjuk gyermekeinknek, unokáinknak, hangsúlyozta az önkormányzati vezető.

Az Idősek Világnapja alkalmából nagy szeretettel köszöntötte a jelenlévő időseket és nem csak, egészséget kívánt nekik a továbbiakban is, hiszen, mint fogalmazott: példát mutatnak a mi életünkben, gyermekeink, unokáik életében, mert megmutatták és megmutatják, hogyan lehetett és lehet megbecsülni mindent, amit a jó Istentől kaptunk, családot felnevelni, és mindenki a saját helyén kivette a részét, együtt építették fel a szilágysági társadalmat. Fontos, hogy a szépkorúaknak kellő megbecsülést, nyugodt életet biztosítsanak, hogy tovább tudjanak tevékenykedni a családban, helyi szinten. Hangsúlyozta, lényeges, hogy keresztény emberként megmaradjunk ott, ahol élünk, és minden etnikum megőrizze saját hagyományát, identitását, kultúráját, anyanyelvét, nemzetiségtől függetlenül, ezért is indították el az ifjúsági program támogatását, finanszírozását.

Darai Attila, a Dorcas kolozsvári igazgatója kiemelte, az idősek világnapját nagyon sok helyen megünneplik, de nem volna igazságos és szép, ha csak a napján, ezen a héten gondolnánk a szépkorúakra, majd ismertette a segélyszervezet működését, amely hat megyében működik, köztük a Szilágyságban is. „Itt Szilágy megyében látjuk azt, hogy nagyon sokan sok mindennel tudnak hozzájárulni a társadalomhoz, közösségeikhez, családok épüléséhez, és részt vesznek egymás életében, történhet ez akár egy szép szóval, tál étellel” – mondta Darai Attila.  

2003-ban indult el a Fogadj örökbe egy nagymamát program, amely által a megyében jelenleg 144 idős embert támogatnak Zilahon, Krasznán, Diósadon, Varsolcon, Krasznahorvátban, Magyarkecelben, Szilágyszentkirályon, Szilágyszegen, Sésházán, Almáson, Micén, Rátonban és Szilágyperecsenben. A támogatás a havi rendszerességgel történő látogatáson alapszik, a támogatott személy alapélelmiszerekből álló, közel 30 lej értékű csomagot kap. Ezen látogatások alkalmat adnak beszélgetésre, a kapcsolatok építésére és nagyszerű lehetőséget nyújtanak Isten igéje alapján történő vigasztalásra, bátorításra. A látogatott idősek 81 százaléka özvegy, és 38 százalékuk egyedül él, ezért lényeges, hogy bevonják őket a közösségi életbe. Ilyen céllal találkozókat szerveznek, kézimunka foglalkozásokat, amit Krasznán heti, Zilahon havi rendszerességgel tartanak.

A találkozón az idősek beszámoltak, hogyan élik meg a mai világ nehézségeit kevés nyugdíjból, de az Isten támogatásával, vezetésével, aki megsegíti őket a mindennapokban.

Gáspár Attila zenetanár, szervező a találkozó végén elmondta, az idősgondozásról szóló Granny programot a hollandiai világszervezet, a Dorcas keretében indították el, közel 10 éve, és jelenleg hat megyében működik. A tagok rendszeresen találkoznak, megvitatják a problémákat, és megoldásokat keresnek rá. Az időseknek általában az a legnagyobb gondjuk, hogy magukra maradtak, a fiatalok más falvakban, városokban vagy külföldön találtak megélhetést, ezért nagy szeretettel fogadják és várják munkatársaikat, hogy meglátogassák őket, beszélgessenek, kevés anyagi támogatást is nyújtanak nekik, és élelmiszercsomagokat osztanak ki számukra havi rendszerességgel.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?