Idén közel kétezer kanyarós esetet jelentettek – Ezzel jár a megbetegedés
Ebben az évben összesen 1855 kanyarós esetet jelentettek Romániában – közölte az Országos Közegészségügyi Intézet kedden. Ezek közül több mint 200-at Bukarestben regisztráltak.
A november 24–30. közötti héten országszerte 192 megbetegedést jelentettek. A közleményből az is kiderül, múlt hónapban a legtöbben Brassó megyében fertőződtek meg.
Mint arról a Maszolon is beszámoltunk, a szakértők szerint súlyos következményekkel járhat, ha a kisgyermek nem kapja meg a háromkomponensű vakcinát, amely a kanyaró, a mumpsz és a rózsahimlő ellen nyújt védettséget.
Egy veszélyes fertőző betegségről van szó, főleg mert nagyon lecsökkenti az immunrendszer védekezőképességét, emiatt más fertőző társbetegségek is kialakulhatnak. „Az elhalálozási arány is magas a kanyarós megbetegedések esetében, de ez a vakcinával kivédhető” – hívta fel a figyelmet Dr. Soós Szabó Klára.
Egy komolyabb lefolyású betegség, elesettséggel, rossz közérzettel, magas lázzal jár, emellett foltszerű kiütések jelennek meg a testen. Veszélyes azonban, hogy más fertőzéseket is elkaphat a kiskorú: agyhártyagyulladást, szívizomgyulladást, valójában bármelyik létfontosságú szervet megtámadhatja. Emellett sok maradandó betegséget is okozhat, például évekig is ellenőrzésekre kell járnia annak, akinél szívizomgyulladás és agyhártyagyulladás alakult ki – emelte ki.
Kapcsolódó
A betegség elleni védőoltást először 12-15 hónapos korban kapják a gyermekek kötelezően, majd az emlékeztető oltást 11 éves korban. A kanyaró cseppfertőzéssel terjed, azaz köhögéssel és tüsszentéssel vagy használati tárgyakon keresztül adható tovább. Lappangási ideje körülbelül 10 nap. A hurutos legúti tünetek kezdetét követően körülbelül négy nap múlva jelennek meg a kanyaróra jellemző kiütések, először az arcon, a fül mögött és a hajas fejbőrön, majd az egész testre terjednek.
A kanyaró az esetek többségében komplikációk nélkül 1-3 hét alatt lezajlik. A szövődménymentes esetek kezelése elsősorban tüneti kezelés: lázcsillapítás (magas láz esetén), ágynyugalom, folyadékpótlás. Specifikus vírusellenes terápiája nincs.
CSAK SAJÁT