Fertőzések szezonja – Zsúfoltak a rendelők

Kéz-száj-láb fertőzés, mandulagyulladás, skarlát, hányással és hasmenéssel járó emésztőrendszeri virózisok, légúti fertőzések keringenek főleg az iskolai, óvodai közösségekben, de a felnőtteket sem kerülik el. Megkezdődött a fertőző betegségek szezonja. Az általunk megkérdezett családorvos szerint alig bírják fogadni a pácienseket.

„A rendelő tele van, már alig bírjuk. Azt reméltem, hogy később lesz a szezonkezdet, de sajnos már megkezdődött. Rengeteg légúti fertőzés van, de nemcsak” – számolt be megkeresésünkre dr. Kardos Fehér Gabriella kolozsvári háziorvos.

Vörös foltok és kiütések kéz-láb-száj betegségben szenvedő gyerek szája körül | Fotó forrása: Wikipédia

Elmondta, ahogy megkezdődött az iskola, óvoda, és a gyerekek a közösségbe mentek ezek a fertőző betegségek jóval gyorsabban terjednek, „van minden: kéz-száj-láb fertőzéstől elkezdve, mandulagyulladás, skarlát, emésztőrendszeri virózisok is, ami hányással, hasmenéssel jár. Viszont a légúti fertőzések sem maradtak el, úgyhogy megkezdődött”.

Dr. Kardos Fehér Gabriella szerint egy egészséges ember, „akinek nincs másik, komoly betegsége, amire rátevődik egy akut fertőzés, többé-kevésbé könnyen átesik ezeken a fertőzéseken. Viszont azoknál, akiknél egy vagy több társbetegség is van, ott nehezebb a helyzet”.

Skarlát esetén tesztelni kellene

Skarlátos páciense is van az orvosnőnek. Ezzel kapcsolatban elmondta, fontos lenne az egész közösséget tesztelni, ahol felüti a fejét a betegség.

„Abban az esetben, ha egy közösségben felüti a fejét a skarlát, mindenképp nagyon fontos, hogy mindenkit leteszteljenek, mert a tesztelés után jövünk rá, hogy hány fertőzött van, és aki fertőzött, az a megfelelő kezelést kapja meg, ez nagyon fontos” – hangsúlyozta a doktornő.

Ez a tesztelés azonban csak önkéntes alapon működik, senki nem kötelezhető rá, így nehéz kideríteni hány hordózó van. Tudomása szerint régebb három eset fölött már kiszállt a közegészségügyi igazgatóság a helyszínre, jelenleg nem tudja, szoktak-e ellenőrizni.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

A Fertőző Betegségeket Felügyelő és Ellenőrző Országos Központ módszertana szerint, ahol három egymáshoz időben közeli, legtöbb 10 napos különbséggel előforduló eset van, az már gócpontnak számít, és epidemológiai kivizsgálást kell indítania az egészségügyi igazgatóságnak.

Kolozs megyében egyébként tavaly december és 2023 márciusa között 243 estet jelentettek. Idén tavasszal megugrott az esetszám, és még a nyár elején is jelentettek megbetegedéseket.

Mint korábban írtuk, a skarláttal kapcsolatban megoszlanak a vélemények: egyesek szerint csak azokat kell kezelni, akiknek tüneteik vannak, egy másik nézet szerint – az esetleges szövődmények elkerülése végett – minden pácienst, akinél kimutatták a betegséget okozó baktérium jelenlétét.

A koronavírusos esetek többnyire ki sem derülnek

Vannak koronavírusos esetei is, mondta el kérdésünkre dr. Kardos Fehér Gabriella.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

„Nem mondhatom, hogy a számuk nagy, azért is, mert sok esetben nem is jutunk oda, hogy a helyes diagnózist felállítsuk, hisz nincsenek letesztelve a páciensek, illetve egyre ritkábban hajlandóak a tesztet elvégezni. Viszont, akik megfordulnak a rendelőben, azokról elmondható, hogy enyhe lefolyású fertőzéseik voltak” – fejtette ki a háziorvos.

Nem feltétlenül kell tömni a vitamint

Azzal kapcsolatban, hogyan is vészeljük át az őszi-téli időszakot, az orvosnő nem a sok vitamintablettát, hanem inkább egészséges életmódot javasol.

Fotó forrása: Pexels

„Egészséges életmód a titka annak, hogy a szervezetünket felkészítsük a közelgő hideg periódusra, megfelelő pihenés, alvás, mozgás, étrend, ez szerintem az első és legfontosabb, amit meg kellene tennünk, illetve a gyerekeknél nagyon fontos, hogy beteg gyereket ne küldjünk a közösségbe” – tanácsolta a doktornő annak megelőzésére, hogy megbetegedjünk és másokat is megfertőzzünk.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?