Idén is lesz üdülési csekk – figyelni kell a tavalyi lejártára

Az alkalmazottaknak és a turisztikai vállalkozásoknak is valós segítség a kizárólag belföldön érvényesíthető üdülési csekk: a munkavállalók az emelkedő árak ellenére megengedhetnek maguknak utazást, az ágazatban tevékenykedő cégeknek pedig forgalmát pörgeti.

A kormány még 2021. decemberében fogadta el azt a sürgősségi rendeletet, amely alapján a közalkalmazottak 2026. december 31-ig évente egyszer 1450 lejes vakációs utalványban részesülnek. A magánszférában alkalmazottanként hat minimálbér összegével megegyező üdülési jegy adható, vagyis több mint 15 ezer lej. Az összeg után be kell fizetni a 10 százalékos személyi jövedelemadót, viszont mentesül minden más illeték befizetése alól. László Endre, a Székelyföld Turisztikai Desztináció Management Klaszter (TDM) elnöke a Maszolnak elmondta, a tavaly kiadott üdülési csekkek érvényességét nem hosszabbították meg, ezek az összegek a kártyára feltöltés után egy évig költhetők el.

Nagyvárad főtere | Fotó: polgármesteri hivatal

Papíralapú üdülési csekk már nincs, azok tavaly június végén kifutottak. Gond az, hogy sokan nem tudják, mikor töltötték fel az összeget a kártyájukat, és mikor jár le a határidő annak felhasználására, részletezte László Endre. Előfordul, hogy tévesen azt gondolják,  az adott évre szóló összeg a kártyán feltüntetett időpontig váltható be üdülésre, ám a kártyák általában 2027-ig érvényesek, miközben minden évben a feltöltött összeg csak egy évig. A határidő után a pénz visszakerül az azt feltöltő közintézményhez, a magánszféra esetén pedig az adókedvezmények érvényesítése miatt átvándorol az államkasszába, figyelmeztet a szakértő. A kártyát aktiválni kell, és egy csatolt mobiltelefonos applikáción követni lehet a határidőket és a költségeket, de sokan elfelejtik a belépési kódjukat.

László Endre rámutatott, a magánszférában is egyre több vállalkozó jutalmazza az alkalmazottjait üdülési csekkekkel. A vakációs utalványokat elfogadó egységek száma is folyamatosan növekszik. Alapszabály, hogy a turisztikai minisztérium által kiállított besorolási–működési engedéllyel kell rendelkezzenek. Szintén feltétel a csekkek felhasználása során, hogy kötelezően kell tartalmaznia legalább egy éjszaka szállást, nem fordítható például kizárólag étkezésre. A szállásadó viszont csak akkor tudja érvényesíteni étkeztetésre is, ha az ő cége alatt működik étterem. Ha a szomszédos vendéglőbe küldi a turistákat, ott nem fizethetnek az üdülési csekkel.

A legjobb megoldás, ha utazási irodánál vásárolnak turisztikai csomagot, mert ott a szállás mellett belefoglalhatják a vonatjegyet, az étkezést, a múzeumbelépőt, wellness-vagy síbérletet, ez esetben nem akadály, hogy az ügynökség különböző cégektől szerzi be a csomag tartalmát, taglalta László Endre. Az is feltétel, hogy az alkalmazott, akinek a nevére az üdülési csekket kiállították, kötelezően ott kell legyen a szálláshelyen, de „viheti magával akár az egész utcát is”, és az ő költségeiket is állhatja a csekkel. A lényeg, hogy ne lépjék túl a határidőt, és okosan használják fel az összeget, foglalta össze a turisztikai szakértő.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?