Magyar kultúra napja: átadták a Hollósy-díjakat Nagybányán
A magyar kultúra napja alkalmából szervezett díszelőadáson először adták át a Hollósy-díjakat Nagybányán, ezzel köszönve meg azoknak a Máramaros megyei személyiségeknek a munkáját, akik a közösségért dolgoztak és fáradoztak az elmúlt időszakban.
Az RMDSZ megyei szervezete tavaly alapította a díjat azzal a céllal, hogy elismerésben részesítse azokat a személyeket, szervezeteket, egyházakat, akik hozzájárulnak a máramarosi magyarság megmaradásához és identitásának megerősítéséhez. A díjat és az ezzel járó emlékplakettet öt kategóriában – ifjúsági, oktatási, társadalomszervezési, közművelődési és alkotói kategóriában – osztották ki.
A tervek szerint a Hollósy-díjat ezután minden évben átadják a magyar kultúra napján.
Díjat kapott Tinca Richárd (Máramarossziget) az ifjúsági élet szervezéséért, az önkéntesség területén tett kimagasló eredményeiért és a fiatalok szülőföldön maradásának példamutatásáért. Elismerésben részesült Dembrovski Károly (Hosszúmező), a máramarosi magyar oktatás területén kifejtett példamutató és eredményes munkájáért. Tomonicska Lászlót (Nagybánya) hegyimentős évei alatt végzett munkájáért, az önkéntesség területén kifejtett odaadó és fáradhatatlan tevékenységéért díjazták. Horzsa Zsófia (Felsővisó) a máramarosi magyar közművelődés területén végzett kimagasló és példamutató munkájáért részesült az elismerésben. Továbbá Győri Sánta Kinga a kortárs nagybányai művészeti életben elért eredményeiért, az eddigi változatos festészeti pályafutása elismeréseképpen kapta meg a Hollósy-díjat.
A díjat Hollósy Simon festőművészről nevezték el, aki Máramarosszigeten született 1857-ben, majd Nagybányán alapította meg a világhírű festőtelepet. A díj létrehozói úgy gondolták, hogy a festőművész az a kultúrtörténeti személyiség, akinek az identitása a leginkább jellemző a máramarosi magyarokra.
Az ünnepségre a 100 Tagú Cigányzenekart hívták meg, akiket teltház fogadott a városi színházban.
CSAK SAJÁT