Hogyan és milyen traumákkal dolgozik a mellkassebész? – A szakág 15 éves csíkszeredai fennállását ünnepelték
Egyre kevesebb a mellkassebész Romániában, ezért országos viszonylatban is előkelő helyen szerepel a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház, ahol 15 éve működik a mellkassebészeti részleg dr. Adrian-Cristian Dobrică vezetésével. Az évfordulót tudományos előadásokkal ünnepelték csütörtökön az egészségügyi intézmény könyvtárában.
Az esemény hiánypótló volt, mert öt évvel ezelőtt – a Covid-19-járvány kitörése miatt – nem tudták megünnepelni a csíkszeredai mellkassebészeti ellátás fennállásának 10 éves évfordulóját.
Kellett egy jó ötlet, jó kapcsolatok és egy kis szerencse is
Dr. Konrád Judit kórházmenedzser köszöntőbeszédében kiemelte, hogy a mellkassebészeti szakma eltűnőfélben van, ezért is végeznek kiemelten fontos munkát a csíkszeredai kórház mellkassebészeti részlegén. Mint mondta, dr. Adrian-Cristian Dobrică nemcsak az orvosi teendőket látja el a kórházban, hanem tudományos kutatásokat is végez, képezi magát, és nemzetközi tudományos szaklapokban közöl, továbbá a mellkassebészettel rokon ágazatokban is dolgozik.
Dr. Adrian-Cristian Dobrică felidézte a mellkassebészeti ellátás csíkszeredai meghonosodásának kezdeteit: dr. Bachner István-László főorvos ötlete volt még 2008-ban, hogy a kórházban szükség lenne mellkassebészeti, valamint idegsebészeti ellátásra. A két orvos nem sokkal később felvette egymással a kapcsolatot, és mivel Dobrică doktort a családja is Csíkszeredához kötötte, elérkezettnek látták az időt, hogy elinduljon a mellkassebészeti ellátás 2010-ben. Ez az akkori kórházvezetés nyitottságának is köszönhető, de Adrian-Cristian Dobrică hangsúlyozta, hogy a mindenkori vezetőséggel jó a kapcsolat, és dr. Konrád Judit vezetése idején erősödött meg a mellkassebészeti részleg.
A mellkassebész főorvos köszönetet mondott a kollégáinak, különösen azon kórházi osztályok dolgozóinak, akikkel a leggyakrabban együttműködik, itt kiemelte a sürgősségi betegellátó egységet, az intenzív terápiás osztályt, valamint a tüdőgyógyászatot. Rámutatott, hogy a kórházban zajló munka megfelel a nyugati standardoknak, jó a felszereltség, kiváló szakemberek dolgoznak itt, egyetlen hátráltató tényezőként a nehézkes bürokráciát említette.
A mellkassebészet a legtöbbször traumát gyógyít
Dr. Adrian-Cristian Dobrică ezután konkrét eseteken keresztül ismertette az elmúlt 15 év munkáját. Kifejtette: „a cél mindig az, hogy a páciens életben maradjon”, mert mint mondta, a mellkassebész az esetek nagy hányadában sérüléseket gyógyít műtéti úton.
Több tíz konkrét esetet is bemutatott az elmúlt másfél évtizedből. Mint mondta, a leggyakrabban olyan páciensek kerülnek hozzá, akik a magasból, fáról, épületről zuhannak le, illetve a mezőgazdasági munka során szekerekről, munkagépekről esnek le, és sérül a mellkasuk, illetve az ott található belső szerveik. Gyakran műt továbbá autóbalesetben megsérült embereket is.
Több olyan példát is felhozott, amikor állatok okoztak súlyos sérülést: medvetámadás áldozatait, de ismertette egy udvarhelyszéki férfi esetét, akit a bika öklelt fel. Kifejtette, számtalanszor kellett olyan súlyos állapotban lévő pácienseket megműtenie, akikre késsel támadtak rá, van, akinek a szíve, másnak a tüdeje sérült meg súlyosan. De említett egy esetet, amikor egy szilveszterkor pezsgősüveggel támadtak rá egy fiatalra, aki majdnem meghalt vérmérgezésben, mivel a pezsgősüveg dugójához rögzített drótdarab fúródott a mellkasába.
A mellkassebész olyan különleges eseteket is bemutatott, amelyeket tudományos szaklapokban is érdemesnek látott leközölni. Például olyan ritka ciszták eltávolítását, amelyekhez hasonlókról Európában eddig csak négy-öt esetről tudtak. Műtött már életveszélyes állapotban lévő gyermekágyas kismamát, de olyan beteget is, akiről évekig azt hitték az orvosok, hogy a tünetei pszichés eredetűek, és olyant is, akinek a bordáiból kellett négy darabot eltávolítania.
Összegzésként kifejtette, hogy a sebészek munkájának célja, hogy reményt adjanak az életben maradásra, és segítsenek minden körülmények között.
A mellkassebész főorvos prezentációja után több más szakterület orvosai is tartottak bemutatót interdiszciplináris nézőpontot nyújtva a mellkassebészeti ellátásra. Előadott dr. Bartha István intenzív terápiás és aneszteziológus főorvos, osztályvezető; dr. Kacsó Jolán sürgősségi szakorvos, osztályvezető; dr. Csató László Szilárd onkológus főorvos, osztályvezető; dr. Burszan Barabás Andrei radiológus főorvos, osztályvezető; dr. Dombi István-Levente tüdőgyógyász főorvos; dr. László Barna sebész főorvos, osztályvezető és dr. Ilyés Ágota patológus főorvos.
(Nyitókép: Pexels)
CSAK SAJÁT