Több mint kilencmillió lejes támogatás érkezett a csíkszeredai kórház számára
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházat érintő határozatot fogatott el Hargita Megye Tanács keddi soron kívüli tanácsülésén. Költségvetés-módosításra volt szükség annak érdekében, hogy a belefoglalják a kórház számára az egészségügyi minisztérium részéről érkezett közel 9,4 millió lejes támogatást.
A megyei önkormányzat sajtónak eljuttatott közleményében azt írták, Bíró Barna Botond megyeitanács-elnök elmondta, Hargita megye kapta az egyik legnagyobb támogatást az egészségügyi minisztériumtól, az összeg megközelíti az 50 millió lejt. Költségvetés-módosításra volt tehát szükség annak érdekében, hogy biztosítani tudják az 574 ezer lejes önrészt az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) érkező 5,6 millió lej értékű, a megyei kórház informatikai rendszerének korszerűsítését és digitális infrastruktúrájának javítását célzó projektben.
A testület jóváhagyta a Hargita Útkezelő Vállalat költségvetését is. A megyei tanács elnöke kiemelte, szeretnék, hogy minél előbb elindítsák a tevékenységet – ismertették a közleményben.
Hozzátették: három, a megyei tanács tulajdonában lévő középület energetikai felújításának műszaki tervét is megszavazta a testület. Bíró Barna Botond ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet, hogy ezen pályázatokat akkor nyújtották be, amikor már elkészültek a megvalósíthatósági tanulmányaik, és százszázalékos támogatást nyertek. Jelenleg azonban, a műszaki tervek elkészítése után a fejlesztések költségei 30-40 százalékos többletet mutatnak. Mint mondta, ez nem egyedi jelenség, ugyanis országos szinten megterhelik az önkormányzatok költségvetését a megnövekedett önrészek.
A közleményben részletezték: a csíkszeredai fogászati poliklinika, a homoródfürdői Hatos Villa és a megyeháza energetikai felújításához szükséges műszaki terveket is elfogadta a testület. Utóbbi a legnagyobb beruházás és esetében a leginkább növekedtek a költségek. Ezen beruházások mindegyikét 2026 június végéig be kell fejezniük.
Kapcsolódó
A megyeháza felújításáról Bíró Barna Botond elmondta, az építkezési engedélyre már benyújtották a kérést. Ezt követően a munkálatok elkezdésétől számítva három hónapon belül át kell adniuk üresen az épületet a kivitelezőnek, annak érdekében, hogy tartani tudják a határidőt.
Az ülés elején a testület 400 ezer lejes gyorssegély nyújtását szavazta meg Parajd községnek a sóbányát érintő vízbefolyások megfékezésére. Erről részletesebben itt írtunk.
CSAK SAJÁT