Hivatalosan is új polgármestere van Székelyudvarhelynek
Megtartotta alakuló ülését hétfőn Székelyudvarhelyi új önkormányzati testülete, a 19 tanácsosból 15 tette le az esküt, illetve elfoglalta székét a székely anyaváros új polgármestere, Szakács-Paál István. A Székelyudvarhelyért Párt három helyet szerzett az önkormányzati testületben, de egyelőre csak egy tanácsosuk vállalta a mandátumát. Bár polgármesterként Gálfi Árpád folytatta volna a munkát, tanácsosként – fáradságra hivatkozva – már nem kívánja tovább szolgálni a várost.
Új korszak kezdődik Székelyudvarhely életében azzal, hogy hétfőn letette az esküt a székely anyaváros június 9-én megválasztott új önkormányzati testülete. Az ünnepi eseményt megtisztelte jelenlétével Petres Sándor, Hargita megye prefektusa, de jelen volt Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának megválasztott új elnöke, Ladányi László Zsolt parlamenti képviselő és Antal Lóránt szenátor, az RMDSZ városi szervezetének elnöke is. A város elmúlt 34 évének korábbi polgármesterei közül Bunta Levente kivételével mindenki más jelen volt: Ferenczy Ferenc (1990–1996), Szász Jenő (1996–2008) és a leköszönő városvezető, Gálfi Árpád (2016–2024) is.
Az alakulóülést László Zsolt korelnök vezette, mellette foglalt helyet az új testület két legfiatalabb tagja, Pál Boglárka és Tornai Szilárd. László Zsolt megjegyezte, hogy valószínűleg a város történetének legfiatalabb önkormányzati testülete áll készen az eskütételre, és hasonlóképpen a maga 51 évével ő az eddigi legfiatalabb korelnök is egyben.
A 19 helyett azonban csak 15 helyi tanácsos tette le az esküt, értelemszerűen a polgármesteri tisztséget elnyerő Szakács-Paál István nevét elsőként húzták ki az RMDSZ tanácsosi listájáról, Geréb László pedig lemondott a helyéről, ő a megyei önkormányzatba is bejutó helyet szerzett, így várhatóan ott tevékenykedik a jövőben.
Az önkormányzati képviselő-testületben az RMDSZ jelöltjei 16 helyet szereztek meg a 19-ből, ezzel pedig minden idők legjobb eredményét érte el a Szövetség székelyudvarhelyi szervezete.
A megmaradt három helyet a Székelyudvarhelyért Párt jelöltjei szerezték meg, de csak a listájuk második helyezettje, a politikai alakulat ügyvezető elnöke, Bálint Csongor Attila vállalta a mandátumát. Bár polgármesterként Gálfi Árpád szívesen folytatta volna a munkát, de miután ebből a küzdelemből vesztesen került ki, tanácsosként – fáradságra hivatkozva – már nem kívánja tovább szolgálni a várost. Hasonló döntést hozott Gálfi korábbi csapatának városi tanácsosa, Bíró Jolán is.
Következett Szakács-Paál István, aki az idei polgármesteri választásokon 11 344 voksot gyűjtött össze, vagyis a leadott szavazatok 76,76 százalékát szerezte meg. Ilyen részaránnyal és ennyi szavazattal még soha senki nem nyert polgármesteri tisztséget a székely anyaváros elmúlt 34 évében.
„Tudom, hogy nagyok az elvárások irányomban, irányunkban. Tisztában vagyunk a felelősséggel, amit vállaltunk, és hiszem azt, hogy nagyon hamar elkezdhetjük az ígéreteink megvalósítását, a városunk és közösségünk újjáépítését. Nagyon sok lesz a munka, de én optimista vagyok a jövőre nézve” – mondta székfoglaló beszédében Székelyudvarhely új polgármestere.
Az önkormányzati alakuló ülésen fellépett a Székelyföldi Filharmónia vonóskvintettje, valamint Abodi-Nagy Blanka énekes.
CSAK SAJÁT