Háztáji disznótor vagy bérvágás? – Hargita megyében mindkét lehetőség adott

A téli időszakban egyesek a hagyományos, háztáji módszerekhez nyúlnak, és saját kezűleg vágják le a felnevelt sertéseket. Azonban Hargita megyében lehetőség van vágóközpontokban és kisebb vágóhidakon is elvégeztetni a vágást – tájékoztatott az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője.

Mint István Róberttől megtudtuk, ezeken a helyeken kérésre nemcsak levágják az állatot, hanem feldarabolják, és akár fel is dolgozzák a húst, így a megrendelők kényelmesebben juthatnak hozzá a kész alapanyaghoz. A hagyományos háztáji vágás mellett tehát számos modern lehetőség áll rendelkezésre Hargita megyében, ahol szakemberek segítségével, biztonságosan és kényelmesen feldolgoztatható a sertéshús.A legtöbben még a hagyományos, háztáji vágást részesítik előnyben | Illusztráció: MTI (archív)

Hargita megyében több bérvágást végző egység is működik. Kisebb kapacitású vágóközpont üzemel Csomortánban és Gyergyócsomafalván. Kisvágóhíd pedig Gyergyóalfaluban működik. Nagy kapacitású vágóhíd található Csíkjenőfalván, de ott csak minősített gazdaságokból származó sertéseket vágnak. A Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője szerint Hargita megyében körülbelül 20 ezer sertést tartanak, amelyek 40 százalékát a téli szezonban levágják.

Állatvásár nem működik Hargita megyében és sertést csak a megfelelő minősítéssel rendelkező gazda árusíthat. Enélkül a minősítés nélkül csak saját fogyasztásra lehet sertést tartani, maximum öt darabot, malacoztatni és értékesíteni sem szabad. Ugyanakkor számos gazda közösségi csoportokban vagy apróhirdetéseken keresztül kínálja a hízót, ahol az élő súlyban ára kilogrammonként 13 és 18 lej között mozog. A vágóhidakon a feldolgozott – belsőségek nélküli – fél sertés ára kilogrammonként 20–25 lej.

Megtudtuk, hogy Hargita megyében jelenleg nincs sertéspestis. Bár országosan több gócpont is található, a megyében jelenleg nincs aktív fertőzés. Idén mindössze egy esetet jegyeztek Lóvészen, ahol tíz disznót kellett levágni a sertéspestis miatt. A járványt május végén jelentették be, és június végére sikerült teljesen felszámolni.Hargita megyében nem szerveznek állatvásárokat | Fotó: Gábos Albin (archív)

„Még a vaddisznóknál sem mutatták ki a fertőzést” – nyomatékosította Fodor Levente, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) járványtani osztályvezetője. Országos szinten azonban a sertéspestis jelenléte miatt a hazai sertéshús és az ebből készült termékek exportja leállt. Kizárólag külföldről behozott, levágott sertésekből készült termékeket lehet exportálni, ami komoly nehézséget jelent az ágazat számára.

Idén januárban mi is hagyományos disznóvágáson jártunk Madéfalván. Erről készült videóriportunkat alább tekintheted meg.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?