Harminckettedik tanügyminiszterét fogyasztja Románia a rendszerváltás óta
Ligia Deca hajómérnöki diplomával, minimális oktatási tapasztalat nélkül lett oktatási szakember.
Ligia Deca személyében új tanügyminisztere van hétfő óta Romániának. Az új tárcavezető kinevezésére azt követően került sor, hogy elődje, Sorin Cîmpeanu, lemondott, állítólag az államfő nyomására, miután plágium alapos gyanúja merült fel ellene.
Ligia Deca a 32. oktatásügyi miniszter a rendszerváltás óta, vagyis átlagban minden évre jutott egy tárcavezető. A jelenlegi miniszter kitűnik elődeinek népes társaságából azzal, hogy minimális tapasztalata van az oktatás területén, kinevezését minden bizonnyal annak köszönheti, hogy Klaus Iohannis holdudvarához tartozik.
A 40 éves Deca az első hajómérnök, aki az oktatási tárca élére kerül, 2006-ban diplomázott a Konstancai Tengerészeti Egyetemen, két évre rá pedig ugyanott mesteri képesítést szerzett. A Luxemburgi Egyetemen politológiából doktorált. 2010 és 2012 között a Bolognai Folyamat Titkárságának a vezetője volt, ahonnan a felsőfokú oktatás, a kutatás és az innováció finanszírozásáért felelős testülethez, az UEFISCDI-hez került szakértőként, úgy, hogy nulla tapasztalata volt az oktatás terén.
Időközben a semmit sikerült minimálisra feltornáznia, a 2014/2015-ös tanévben ugyanis külsős oktatóként tanított a Temesvári Nyugati Egyetemen, az idei év februárja óta pedig a bukaresti Nemzeti Politikai és Közigazgatási Tanulmányok Iskolájának (SNSPA) adjunktusa. 2015-ben államtanácsosnak, 2019-ben pedig államelnöki tanácsadóvá nevezték ki. Ligia Deca volt a Klaus Iohannis kezdeményezésére kidolgozott Tanult Románia (România educată) címet viselő projekt koordinátora. Ez a hazai tanügy reformját célozza, s komoly kritikák érték a pedagógustársadalom részéről.
A soha véget nem érő reform
Ligia Deca a 27. tanügyminiszter, akik a hazai oktatási rendszer megreformálásával próbálkozik. A reform tulajdonképpeni elindítója Andrei Marga, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora volt, aki 1997 és 2000 decembere között állt a szaktárca élén. Jelen pillanatban tehát a romániai tanügyi reform 25. évében járunk, de még nem látjuk a végét. Az oktatás úgynevezett reformja a modern Románia hatalmas kudarcainak egyike, s azért csak úgynevezett, mivel lényegében nem más, mint átgondolatlan, mindenféle víziót nélkülöző, néha egymást lenullázó változtatások egymásutánja, melyek mögött nem áll semmiféle közép- vagy hosszútávú stratégia.
Az eddigi 32 tanügyminiszter csak 28 személyt jelent, mivel Ecaterina Andronescu négy, Sorin Cîmpeanu pedig két alkalommal állt a tárca élén. Több alkalommal megbízott miniszter vezette a tárcát, így lett például az oktatás első embere Emil Boc és Rovana Plumb, kiknek rövid regnálása viszonylag áldásos volt, mert nem próbálkoztak világmegváltó elképzelések gyakorlatba ültetésével.
Mostanáig a PSD, illetve jogelődje, a PSDR adta a legtöbb tanügyminisztert, kilencet, ötöt pedig a PNL. A többiek az egykori Demokrata Párt (PD) és Nemzeti Megmentési Front (FSN), illetve a Kereszténydemokrata Nemzeti Parasztpárt (PNȚCD) soraiból kerültek ki, vagy függetlenek fogtak.