Gyimesközéplokiak nyerték a Jancsó Benedek történelmi emlékversenyt

Budapesten az Egyetemi Katolikus Gimnáziumban tartották a magyarországi székhelyű Jancsó Alapítvány által szervezett, a gelencei származású polihisztor, nagynyújtódi dr. Jancsó Benedek tudós nevét viselő történelmi emlékversenyt, amely a kilencedik kiadásához érkezett. Az idei döntőben a gyimesközéploki Majláth Gusztáv Károly Általános Iskola csapata végzett az első helyen.

A 2016-2017-es tanévtől kezdődően minden tanévben megrendezte a Jancsó Alapítvány a Jancsó Benedek nevét viselő történelmi emlékversenyét, melyet az utóbbi években a Romániai Magyar Pedagógus Szövetséggel kooperációban valósított meg.

Az emlékverseny névadójának a szobra a róla elnevezett iskola előtt áll. Fotó: archív/Nagy Imre

A vetélkedő célja a magyar történelem nevezetes eseményeinek és meghatározó személyeinek bemutatása, a magyar identitás ápolása. A verseny az erdélyi magyar nyelvű általános iskolák VII. és VIII. osztályos diákjainak hirdették meg. A döntőbe a tíz legjobb eredményt elérő csapat kvalifikált.

A szervezők szerint az idei verseny rendhagyó volt annyiban, hogy eddig valamennyi alkalommal Erdélyben volt a döntő, idén viszont Jancsó Benedek születésének 170. évfordulója alkalmából abban a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnáziumban szervezték, ahol a neves tudós oktatott.

Jancsó Benedek rövid pancsovai, majd közel tízéves aradi tanári pályafutása alatt jelentős írói munkássága, tanári és közéleti aktivitása következtében megérdemelten foglalhatta el az 1687-ben alapított neves budai iskola magyar irodalom tanszékét, amelyet 1887-1892 között vezetett. Ő volt az iskola Vörösmarty nevét viselő önképzőkörének tanárelnöke is, és a patinás iskolában indította el az Egyetemes Közoktatási Szemle című folyóiratot, mely a pedagógiai szemlélet megváltoztatásának vezérhajója volt korában. Jancsó Benedek emlékét az iskolában a tudós-tanár mellszobra őrzi, mely a Székely Nemzeti Múzeum igazgatójának, Vargha Mihály szobrászművésznek az alkotása.

Az idei tanévben a verseny témája a XVI. századi magyar várháborúk kora volt. Az I. forduló feladatainak megoldására többféle módszer kínálkozott, melyet a diákok ötletesen dolgoztak fel. A szóbeli döntő első részében kiadott feladatokat kellett megoldaniuk a háromfős csapatoknak, a második részében egy-egy általuk választott történelmi szerepjáték bemutatására került sor.

A döntőt megelőzően a finalisták tanáraikkal együtt megkoszorúzták a verseny névadójának mellszobrát.

A versenyt izgalmas végjátékban a gyimesközéploki Majláth Gusztáv Károly Általános Iskola csapata nyerte; a második helyezett a balavásári Török János Általános Iskola csapata, a két harmadik helyezett a barátosi Bibó József Általános Iskola és a gyergyócsomafalvi Köllő Miklós Általános Iskola csapata lett. A versenyzők teljesítményét oklevéllel, értékes könyvajándékokkal és a versenyt követő napon az egri várat megtekintő kirándulással ismerte el a verseny zsűrije és a szervezők.

A versenynek két kiemelt különdíjasa is volt: Finta Eszter (a barátosi Bibó József Általános Iskola tanulója) és Halász Örs (a gyimesközéploki Majláth Gusztáv Károly Általános Iskola tanulója).

A verseny – a két rendező egyesület mellett – a Magyar Kormány, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Bethlen Gábor Alapkezelő támogatásával jött létre. A szervező Jancsó Alapítvány nevében dr. Jancsó Antal kuratóriumi elnök ezúton is külön köszönetét tolmácsolta a támogatóknak, valamint a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnáziumnak, amiért a verseny döntőjének befogadásával méltó módon emlékezhettek meg Jancsó Benedek születésének 170. évfordulójáról.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?