Gál Károly: Több tiszteletet a magyaroknak!

Gál Károly négy éve képviseli az RMDSZ színeiben az erdélyi, az erdővidéki emberek érdekeit a bukaresti parlamentben. A háromszéki RMDSZ parlamenti listáján bejutó helyen méretkezik meg újabb képviselői mandátumért.

A Maszol megkeresésére elmondta, az RMDSZ és Kelemen Hunor államelnökjelölt „Józan ész” programja minden erdélyi ember, így az erdővidéki gondjaira is megoldást jelent.

Négy évvel ezelőtt úgy jelentkezett a parlamenti képviselői feladatra, hogy Erdővidék hangját képviseli. Miről szól tulajdonképpen Erdővidék hangja?

Erdővidék Háromszék elzártabb kis régiója, miután a bányaipar leépült, az elmúlt évtizedekben számos kihívással szembesült. Az elmaradott infrastruktúra, a megszűnő munkahelyek, a szolgáltatások gyenge minősége nehezítették az itt élők mindennapjait. A parlamenti képviselet hatalmas lehetőség, hogy Bukarestben tolmácsolni tudjuk az emberek gondjait, óhajait, törvényeket tudunk kezdeményezni ezek megoldására. Nem mellékes, hogy a fővárosban olyan kapcsolatokat tudunk kialakítani, melyek révén segíthetjük a térség fejlesztését, felzárkóztatását.

Az elmúlt négy évben nagyon sokat dolgoztam az önkormányzatok érdekében, arra törekedtem, segítsek, ahol tudok, legyek kapocs a polgármesterek, és a bukaresti minisztériumok, hivatalok között. Sok pályázat fut a településeken, alá kell írni szerződéseket, kifizetéseket kell eszközölni, információkra van szükség. Ilyen helyzetben jól jön, ha Bukarestben van egy képviselőjük, aki ezt gyorsan és hatékonyan megoldja, aki otthonosabban és gyorsabban mozog a bukaresti bürokrácia útvesztőiben.Fotó: Gál Károly Facebook oldala

Sokat találkozik az emberekkel, kampány időszakban még inkább. Milyenek a visszajelzések, melyek a tapasztalatai?

Az RMDSZ folyamatosan párbeszédet folytat a polgárokkal. Első kézből kapjuk meg az információt, hogy milyen elvárásokat fogalmaznak meg a szövetség, a parlamenti képviselet, és az ország vezetése felé. A legégetőbb probléma az életszínvonal, az áremelkedések, a munkahelyek, és azok közelsége a lakóhelyhez, de az embereket nagyon foglalkoztatja, hogy milyen minőségű szolgáltatásokat nyújtanak az önkormányzatok és az állam. Széles a skála: az egészségügy, az oktatás nagyon fontos. Az RMDSZ felelőssége, hogy a problémákat meghallgassuk, és ezekre megoldásokat keressünk.

Az RMDSZ és Kelemen Hunor államelnökjelölt választási programja a „józan észre” összpontosít. Nyújt-e ez megoldásokat az erdővidéki emberek gondjaira?

A Józan ész programja minden állampolgár,erdélyi magyar ember, így az erdővidékiek égető problémáira választ ad. Az RMDSZ öt pontban foglalta össze, mit akar megvalósítani a következő négy évben, de ezekkel a kérdésekkel már évek óta foglalkozik a szövetség.

Már az elmúlt négy évben sikerült olyan intézkedéseket elfogadtatni, melyek a fiatal családok itthon maradását, hazatérését, a gyerekvállalást ösztönzik. Amikor Cseke Attila vezette a fejlesztési minisztériumot, elindult a bölcsőde-program, ami megtorpant, amikor az RMDSZ kikerült a kormányból. De az RMDSZ szorgalmazta a családügyi minisztérium létrehozását, majd fel is töltötte azt tartalommal, mert bennünket folyamatosan foglalkoztat az ország drámai demográfiai helyzete. Szeretnénk lakástámogatást a fiatal családoknak, rugalmas munkaidőt a dolgozó szülőknek, a részmunkaidő méltányos adózását.

Az oktatás kisebbségben kiemelten fontos, az RMDSZ kevesebb tanórát szorgalmaz a gyerekeknek, és megerősítené a szakoktatást. Nekünk itt Székelyföldön hangsúlyosan fontos a román nyelv oktatása, az a célunk, hogy minden gyerek sajátítsa el a nyelvet, hiszen ez szorosan összefügg a munkavállalási lehetőségeivel. Olyan programot, tantervet szeretnénk, hogy a gyerekek a mindennapi életben tudják használni a román nyelvet.

Másik kiemelt terület a betegek érdeke. Erdővidéken sokat dolgoztunk, hogy a helyi kórház megmaradjon, a felszereléseket tudjon vásárolni. Elindult egy korszerűsítési folyamat, pályázat által egy új járóbeteg-rendelőintézetet szeretnénk építeni. Égető probléma a családorvos-hiány, az önkormányzatok próbálnak segíteni szolgálati lakással, a rendelők felszerelésével, de az erdővidéki falvakban, és Baróton is ez nagy gondot okoz. Ezzel a következő négy évben rendszerszinten kell foglalkozni. A vállalkozókra, a munkavállalókra szintén figyelünk. A vállalkozóknak több és egyszerűsített pályázati kiírásra van szükségük, a munkavállalók adóterheit pedig csökkenteni kell.

Ugyanakkor több tiszteletet kérünk a magyaroknak, helyi döntéshozatalt, minél kevesebb bukarestit. A minket érintő kérdésekben mi dönthessünk, például a közigazgatási átszervezés nélkülünk nem történhet meg.

Mi a tétje a november 24-i és a december 1-jei választásoknak?

Ott legyünk, ahol a döntéseket meghozzák. Ha mi erdélyi magyar emberek az RMDSZ-re szavazunk, lesz parlamenti képviseletünk, ott leszünk a törvényhozásban, képesek leszünk a nekünk kedvező törvénytervezeteket benyújtani, átvinni a parlamentben. Az a célunk, hogy részt vegyünk a kormányzásban, hiszen az elmúlt két és fél évben megtapasztaltuk, hogy a kormányzás hatékony eszköz: erőforrásokat tudunk hozni a településeinkre, és a fejlesztési elképzeléseink mellé anyagi forrásokat tudunk rendelni.

Comandat de UDMR, Editat de Fundatia Progress, Cod MFC 13240004

(Támogatott tartalom)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?