Forradalmi változás a hazai középiskolákban? – 32 líceum kísérletezhet új tantervekkel
Új irányt vehet a romániai középiskolai oktatás: Mihai Dimian oktatási miniszter aláírta azt a rendeletet, amely jóváhagyja az alternatív kerettanterveket, valamint kijelöli azt a 32 líceumot, amelyek részt vehetnek az országos kísérleti programban.
A kezdeményezés célja, hogy az iskolák nagyobb szabadságot kapjanak saját, kompetenciaalapú és jövőorientált oktatási kínálatuk kialakításában, számol be a News.ro.

A programban szereplő iskolák több nagyvárosból kerültek ki, többek között Kolozsvár, Marosvásárhely, Brassó, Temesvár, Brăila, Buzău, Konstanca és Craiova. A lista állami, magán és felekezeti középiskolákat egyaránt tartalmaz, és május 31-ig további intézményekkel is bővíthető.
A kezdeményezés az „országos program az alternatív líceumi kerettantervek rendszerszintű pilotálására” lehetővé teszi a résztvevő intézmények számára, hogy saját igényeikhez igazítsák a tantervet. A hangsúly a kompetenciák fejlesztésén, valamint a jövő kihívásaihoz való alkalmazkodáson van.
Az oktatási minisztérium szerint a program egy modern oktatási vízió megvalósítása, amelyet még a korábbi miniszter, Daniel David indított el. Az elképzelés alapja a döntéshozatal decentralizációja és a szubszidiaritás elve, amely nagyobb autonómiát biztosít az iskoláknak.
Kapcsolódó
A programba való bekerüléshez az iskoláknak részletes pályázati dokumentációt kell benyújtaniuk elektronikus formában. Ennek része többek között: egy legfeljebb 20 oldalas elemzés az intézmény szükségleteiről és kapacitásáról (SWOT-analízis); a program céljainak és innovatív elemeinek bemutatása; a várt eredmények és hatások részletezése; a megvalósítás módszertana, beleértve az órák elosztását és új tantárgyak bevezetését; a tanári kar felkészültségének igazolása; kockázatelemzés és ellenintézkedések; valamint a tanulók jogainak biztosítására vonatkozó etikai szempontok.
Kezdetben 28 líceum jelezte részvételi szándékát, a mostani lista azonban már 32 intézményt tartalmaz. A program célja, hogy valós környezetben teszteljék az új tantervi modelleket, amelyek később akár országos szinten is bevezethetők lehetnek.
CSAK SAJÁT