Folytatódik a romániai orvosok kivándorlása
Tavaly ismét meghaladta az ezret a külföldi munkavégzésre készülő egészségügyi szakemberek száma.
Öt év csökkenést követően tavaly ismét fokozódott az orvosok kivándorlása, írja a Ziarul Financiar (ZF). A Román Orvosi Kamara (CMR) tavaly 1049, a szakmai kompetenciákat igazoló tanúsítványt bocsátott ki. Ennek a dokumentumnak a megszerzése az első lépés a külföldön történő munkavégzés felé az orvosok számára.
Az elmúlt 13 évben közel 23 ezer felsőfokú végzettségű egészségügyi szakember távozott az országból. Egy nagy megyei kórházban hozzávetőleg 1000 orvos dolgozik, ebben az időintervallumban tehát 23 kórházra való orvos távozott az országból. A jelenségnek a jelentős fizetésemelés sem tudott véget vetni, 2018-ban ugyanis az egészségügyben komoly bérfejlesztést hajtottak végre.
Az elvándorlásban a csúcsot 2011 jelentette, amikor 2982 tanúsítványt állított ki a CMR. Ezer alá csak a koronavírus-járvány két évében esett a számuk: 2020-ban 858, 2021-ben pedig 756 orvos igényelte a dokumentumot. „Míg nem teszünk rendet az országban, addig exportra képezzük az orvosokat. Ennek a kórházak isszák meg a levét, mert több hetes várakozási idők is vannak” – nyilatkozta a ZF-nek Mihai Gafencu, a temesvári Louis Țurcanu Gyermekkórház igazgatója.
Egy orvos képzése kb. 80 ezer lejbe kerül, mely összegben nincsenek benne az egyetem elvégzése utáni képzés költségei. A CMR adatai szerint jelenleg kb. 55 ezer orvos folytat praxist az országban, legtöbben a háziorvosok vannak. Ugyanakkor 11 szakterületen súlyos szakemberhiány van, az ezekre specializálódott orvosok száma egyenként a százat sem éri el.