banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Folytatódik a kórház és a szanatórium korszerűsítése Nagyenyeden

A városi kórház energetikai hatékonyságát egy közel 8 millió lejes beruházással növelik.

A nagyenyedi önkormányzat fenntartásában levő kórház korszerűsítésére szerdán írták alá azt a környezetvédelmi alapból finanszírozott szerződést, amelynek célja az intézmény energiahatékonyságának növelése. A vissza nem térítendő támogatás értéke meghaladja a 7,3 millió lejt, ez a projekt összköltségvetésének mintegy 95 százalékát teszi ki, a hiányzó részt önerőből állják.Ebben az épületben működik a szanatórium | Fotó: Basa Emese

A nagyenyedi kórház több épületből áll, a legrégebbi az 1800-as évek végén épült, az újabbak is lassan fél évszázadosak, tehát megérettek a nagyobb felújításra. Ezúttal a legnagyobb, háromemeletes tömböt fogják korszerűsíteni, kivételt képez a járóbeteg ellátó. 

„A projekt keretében megvalósuló legfontosabb munkálatok jelentős hatással lesznek az épület energiahatékonyságára” – hangsúlyozta Lőrincz Helga alpolgármester, hozzátéve: az épület rehabilitációja a gumiabroncs burkolat révén javítja a hőszigetelést, csökkenti a hőveszteséget és javítja a hőkomfortot az épületben, ráadásul esztétikai javulást is hoz.

Felújítják továbbá a teljes fűtésrendszert, a radiátorokat, ami a fűtési költségek csökkentését vonja majd maga után. Lecserélik a háztartási hideg-melegvízellátó létesítményt, a teljes villanyhálózatot, a konnektorokat és a kapcsolókat is beleértve, energiatakarékosabb égőkre váltanak. Megújítják a kórház elektromos tartalékforrását, s új villámhárítót helyeznek ki.

A villamosenergia-termelés fotovoltaikus hálózati rendszerbe történő telepítése lehetővé teszi a kórház számára, hogy megújuló energiaforrásokból termelje a felhasznált villamosenergia egy részét. „Ezek a munkálatok nem csak az épület energiahatékonyságát javítják, hanem hozzájárulnak az orvosi szolgáltatások színvonalának, illetve a betegek és az orvosok, ápolók kényelmének növeléséhez is”- hangsúlyozta Lőrincz Helga.

Az önkormányzat elmúlt években is komoly befektetéseket végzett a kórházban, korszerű orvosi felszerelésekkel látta el azt. Megújult a sürgősségi ellátó, minden részlegen PVC padlóburkolatot tettek le és minden szalonhoz saját fürdőszoba került. Nagy hangsúlyt fektettek az orvosi  műszerkészlet fejlesztésére is, az elmúlt egy-két évben 18 millió lej értékben vásároltak korszerű orvosi felszereléseket, köztük CT-t.

A szanatóriumra 8,8 millió lej jut

Azt az épületet, amelyben most a szanatórium működik, az 1890-es években kezdték el építeni az akkori vincellérképző számára, 1914-ben készült el, de csak 1923 óta tölti be mai funkcióját. Az épület jelenlegi fenntartója Fehér Megye Tanácsa. Az utóbbi időkben folyamatos külső-belső felújítások, fejlesztések történtek, melynek részleteiről Noiela Vieru, a szanatórium menedzsere tájékoztatta a sajtót. Elmondása szerint a külső és belső hidegvízhálózat mintegy 900 métert tesz ki összesen, ezt teljes egészében kicserélték, ugyanakkor a mosdókat felújították, a hálókban levő kagylókat és csapokat kicserélték.

Egy másik fontos megvalósítás a belső szennyvízvezetékek korszerűsítése volt, ami nem csupán abból állt, hogy lecserélték a 840 métert kitevő csöveket,  hanem az alagsorban egy innovatív pomparendszert hoztak működésbe. Kicserélték a kinti 220 méteres szennyvízvezetéket és felszereltek egy elő-tisztító rendszert, amely megszűri és fertőtleníti az elhasznált vizet, mielőtt a város szennyvízhálózatába vezetné azt.

Kialakítottak 23 új illemhelyiséget, ezek közül kilenc akadálymentesített. Mára már minden szalonhoz saját mosdó tartozik. Ezzel párhuzamosan kicserélték a folyosók és a szalonok parkettáját, az ajtókat, a teljes bútorzatot és felújították a konyhát. Az udvaron sétányokat, teraszokat újítottak fel, új parkolóhelyeket alakítottak ki. A teljes beruházás értéke közel másfél millió lej volt.

A szanatóriumnak van két másik, jelenleg kivitelezés alatt álló projektje is, az egyik a saját víztartalékok bővítését célozza meg, a másik pedig az épület energiatakarékosságának növelését. A közel 8,8 millió lej értékű munkálatokat a Regionális Operatív Programból (POR) valósítják meg, a megyei tanács társfinanszírozásával.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?