Fiatalok körében szedi áldozatait a rák Maros megyében
Egy hét alatt három, 35 és 45 év közötti személy hunyt el rákos betegségben Marosvásárhelyen mondta el ma sajtóértekezlet keretében a Patológiai Anatómiai Klinikai Szolgálat vezetője Dr. Simona Gurzu. 2024-ben hozzávetőleg ötezer beteget kezeltek a Maros Megyei Sürgősségi Kórházban.
Egy több mint 9,8 millió lejes projekt keretében korszerű orvosi eszközökkel bővítik a daganatos betegségek diagnosztizálásának lehetőségeit a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban - jelentette be ma sajtótájékoztató keretében Florin Crăciun, az intézmény menedzsere. Az új berendezések lehetővé teszik a rák gyorsabb és pontosabb azonosítását, ami kulcsfontosságú a megfelelő kezelés kiválasztásában.
Dr. Simona Gurzu közölte, a pontos diagnózisnak köszönhetően nőhet a betegek élettartama és olcsóbb lehet a kezelés is. A problémát nem szünteti meg, de javítja a körülményeket - mondta. „Nem mindegy, hogy a beteg milyen minőségű életet él. Nem csupán az számít, hogy meghosszabbítsák az életét, hanem az is, hogy azok az évek milyen minőségűek” - hangsúlyozta. A betegség kezelése és annak hatékonysága nagymértékben függ attól, hogy milyen gyorsan és pontosan sikerül azonosítani a daganat típusát és genetikai jellemzőit. Az új fejlesztésnek köszönhetően a kórház patológiai és genetikai laboratóriuma olyan modern eszközökkel gazdagodik, amelyek jelentősen felgyorsítják ezt a folyamatot.
Rodica Biro, a Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatója elmondta, a hatóságok nyitottak és minden anyagi támogatást megadnak az egészségügyi intézményeknek annak érdekében, hogy minden beteg megfelelő kezelésben részesüljön. Emlékeztetett, mindazok akik valamilyen rákos megbetegedés miatt bekerülnek a rendszerbe, biztosítottá válnak. Akkor is megkapják a szükséges kezelést, ha korábban nem rendelkeztek egészségügyi biztosítással. Felhívta a figyelmet, hogy míg korábban engedélyek és jóváhagyások tömkelegére volt szükség egy-egy drágább gyógyszeres kezelés érdekében, ma az orvos saját belátása elegendő ahhoz, hogy a páciens megfelelő ellátásban részesüljön.
Gyorsabb és pontosabb diagnózis
A Patológiai Anatómiai Klinikai Szolgálat vezetője elmondta, a hamarosan üzemképes felszerelés országos szinten egyedülálló, japán gyártmány és egy pályázat keretében sikerült beszerezni. Ennek köszönhetően gyors és pontos genetikai vizsgálatokat végezhetnek el. Dr. Simona Gurzu közölte, szerencsés csillagzatnak tartja azt is, hogy a kórház - Kovács Zsolt orvos személyében - saját genetikussal rendelkezik.
Ha eddig naponta 250-300 mintát tudtak feldolgozni, az új eszközökkel 600-700 szövetmintát vizsgálhatnak meg, így a betegek gyorsabban juthatnak pontos diagnózishoz, és a kezelések is hatékonyabbá válnak. Ugyanakkor, ha a betegnél később áttét jelentkezik, a kórtörténete alapján könnyebben és gyorsabban megállapítható, hogy milyen kezelés lesz hatékony.
Nőgyógyászati és vastagbélrák a gyakoribb
A szakemberek egyhangúan arra hívták fel a figyelmet, hogy fontosak a szűrővizsgálatok és az, hogy idejében kezdődjön el a megfelelő kezelés.
A most gyakorlatba ültetett projekt célja nemcsak a marosvásárhelyi kórház korszerűsítése, hanem az is, hogy a közép-romániai régióban élő betegek is könnyebben hozzájuthassanak a megfelelő vizsgálatokhoz. Az új berendezések segítségével a kórház több beteget fogadhat, csökkentve ezzel a várólistákat és a vizsgálatokra fordított időt - tették hozzá a szakemberek.
A kórház menedzser elmondta, a projekt teljes költségvetése 9.864.011,50 lej, az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) és a román állam támogatásával valósul meg. 8,38 millió lej EU-s támogatás, 1,28 millió lej állami hozzájárulás, 197 ezer lej pedig a kórház saját forrásaiból fedezte.
CSAK SAJÁT