Ezért van ápolóhiány a hazai egészségügyben
Hozzávetőleg 23 ezer romániai egészségügyi asszisztens dolgozik külföldön, legtöbben Olaszországban.
Romániában nem csupán orvosokból van hiány, hanem ápolókból is, ami főleg a kisvárosokra jellemző. Jelenleg 140 ezernél több asszisztens dolgozik az egészségügyben, közülük közel 90 ezren állami egészségügyi intézményekben, írja a Ziarul Financiar.
A káderhiány fő oka az, hogy az elmúlt évtizedekben mintegy 23 ezer ápoló távozott az országból. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) adatai szerint a legtöbben Olaszországban dolgoznak, 11 861 fő.
Nagy-Britanniában 7325 Romániából érkezett ápoló áll alkalmazásban, Belgiumban 1996, Ausztriában 992, Magyarországon pedig 548. Érdekesség, hogy az OECD kimutatásai szerint Németország és Franciaország nem számít jelentős célországnak a külföldön munkát vállaló romániai egészségügyi asszisztensek számára.
„A munkaerőhiány súlyosbodhat az elkövetkező években, egyrészt az elöregedő lakosság jelentette demográfiai kihívás miatt, másrészt az egészségügyben dolgozók öregedése következtében, ami veszélyezteti az európai egészségügyi rendszerek fenntarthatóságát és ellenállóképességét” – olvasható az Európai Bizottság és az OECD közös jelentésében.
Az elmúlt években mérséklődött az asszisztensek kivándorlása, amihez nagyban hozzájárult az egészségügyben 2018 után végrehajtott jelentős bérfejlesztés. Jelenleg az állami kórházakban dolgozó ápolók fizetése nettó 5 ezer lejnél kezdődik és meghaladhatja a 8 ezer lejt. A magánszektorban ennél valamivel többet is megkereshetnek.
Kapcsolódó
CSAK SAJÁT