FRISSÍTVE – Felavatták Petőfi Sándor egészalakos szobrát Szatmárnémetiben

Petőfi Sándor szobra került Petőfi Sándor korábbi szobra helyére, egészalakos szobor vette át az István-téren a mellszobor helyét, mely 2004. óta minden évben a március 15-ei megemlékezések központi színhelye volt. Az ünnepélyes szoboravatáson részt vett Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese és Kelemen Hunor, RMDSZ elnöke is.

Fontos dátum a szatmári magyar közösség számára az október 30-a, hiszen ekkor avatták fel Petőfi Sándor új szobrát Szatmárnémetiben. Petőfi nevét szinte minden magyar településen utca őrzi, szobrok állítanak emléket a tisztelet jelképeként ott is, ahol nem járt a lánglelkű költő. Szatmárnémetiben viszont járt, ezer szál és megannyi barátság fűzte a városhoz, ahol költőként is termékeny volt, hiszen több mint negyven költeményt írt itt. Szatmárnémetiben őrzik az oltárt, amely előtt örök hűséget esküdött Szendrey Júliának, de Szatmár megyében és környékén rengeteg szép emléket szerzett a forradalmár-költő.

„A szoborállítás ötlete a városi RMDSZ elnökségében született tavaly ősszel, és egy emberként karolta fel a kezdeményezést az Identitás Alapítvány kuratóriuma. Deák Árpád nagyváradi szobrászművészt kértük fel a feladatra, akinek keze munkáját dicséri városunkban II. Rákóczi Ferenc mellszobra a Láncos-templom mellett és Széchenyi István egészalakos szobra a központi parkban. Köszönöm a kitartó munkát, mester! Ugyancsak szeretnék köszönetet mondani a városi és megyei önkormányzatnak, Magyarország kormányának és a közadakozásban részt vállaló vállalkozóknak és magánszemélyeknek” – beszélt a szoborállítás alkalmával annak körülményeiről Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere.

A Szatmárnémeti RMDSZ elnöke rámutatott: Petőfi példakép, aki megmutatta számunkra, hogy a kimondott és leírt szó nem elég, tettekre van szükség. Nemcsak rímekkel kell harcolni, hanem – ha a helyzet úgy kívánja – fegyverrel és konkrét áldozatvállalással is. „Mert a különbséget a tettek jelentik, és ez az, amit nap mint nap szem előtt kell tartanunk itt, Szatmárnémetiben. Városunkban, melyben Petőfi Sándor nemcsak a múltnak, hanem a jövőnek is szerves része” – zárta gondolatait Kereskényi.

Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese a Petőfi bicentenárium fontosságát hangoztatta. „A kétszáz évvel ezelőtt született költőnk sorsa és életpályája magába sűríti mindazt, amit az anyanyelvi kultúra és a modern magyar nemzet megszületése jelent. Ezért szólt elsősorban a Petőfi-bicentenárium a magyar anyanyelvi kultúráról, és ezért kerestük a program időszaka alatt azokat a válaszokat, amelyek a következő kétszáz évre biztosítják majd az anyanyelvi magyar kultúrát a Kárpát-medencében. Petőfi szabadságszeretete és a nemzeti értékek létrehozására ösztönző programja révén kivételes nemzeti hőssé vált. A népi-nemzeti értékekre és a magyarság érdekeire épülő világszemlélete kiállta az idők próbáját. Olyan célt fogalmazott meg, amely ma is képes az új nemzedéket megszólítani” – mondta.

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke emlékeztetett: a szatmáriaknak mindig különleges kapcsolatuk volt Petőfi Sándorral, erre pedig bizonyíték az a térkép is, amely a költemények születésének helyét jelzi. Ezen jól látható, hogy Pest-Buda után Szatmár és vidéke volt a legfőbb helyszíne az alkotásnak. Itt, a városban 46, Nagykárolyban 6, Erdődön 12, míg nem messze innen, Koltón 31 versét írta Petőfi, közülük számosan a magyar irodalom legnagyobb remekei közé tartoznak.

„Az eleven emlékezet dacára, mégis bő másfél évszázadnak kellett eltelnie ahhoz, hogy előbb egy mellszoborral emlékezzen meg róla a város, majd újabb két évtizednek ahhoz, hogy mától Petőfi Sándor egész alakos szobra álljon Szatmárnémetiben. A polgármester tudja, hogy szobrot állítani bárki tiszteletére nem csupán az elismerés aktusa, hanem annak kinyilvánítása, hogy kik vagyunk mi, mint város, mint közösség. Tudja, hogy legnagyobb költőnk szobra nem csak a kulturális örökségről, a művészet iránti elkötelezettségről, de a nemzeti identitásról és a büszkeségről is szól. Vagyis mindarról, ami ezt a közösséget meghatározza” – mondta Kelemen Hunor, gratulálva mindazoknak, akik a szoborállításban közreműködtek, mások mellett a szatmári polgároknak, akik közadakozással járultak hozzá Deák Árpád alkotásának létrejöttéhez.

A szobor ünnepélyes leleplezését követően egyházi vezetők mondtak áldást és osztották meg gondolataikat a költőről.

A most felavatott egészalakos szobor egy Petőfi-mellszobor helyére került, amelynek most az RMDSZ új „otthont” keres. A cél mindenképp az, hogy a szobor olyan szatmári közösséghez kerüljön, ahol a lakosságban a magyarok számaránya 30 százalék alatt van, a magyarságnak van képviselője a helyi tanácsban, viszont nem rendelkezik a település Petőfihez kötődő más emlékművel.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?