Fejér Szilárd: Nem tudni, mikor tetőzik az ötödik járványhullám

Sepsiszentgyörgyön is folyamatosan nő a napi új koronavírusos esetek száma. A város egyik laboratóriumában múlt héten megdőlt a pozitivitási rekord, a minták 67 százaléka pozitív volt – számolt be Facebook-bejegyzésében Fejér Szilárd kémikus-kutató.

A bejegyzésben kifejtette, körülbelül tíz olyan mintát találtak, amelyek PCR-görbéje nem egyezik meg a „klasszikus” omikron variánssal. „Ezek a személyek vagy a delta variánssal fertőződtek meg, vagy az omikron 'láthatatlan' verziójával, a BA.2-vel. Ez utóbbi variáns most már dominánssá vált Dániában. Minden országban, ahol már kimutatták, növekszik a részaránya, tehát még az eredeti omikronnál is fittebb. Egyelőre nincs semmilyen adat, ami súlyosabb betegséget jelezne a BA.2 esetén, tehát arra számíthatunk, hogy az eredeti omikronhoz hasonlóan kevés lesz a kórházi esetek részaránya” – fogalmazta meg Fejér Szilárd.

A Maszol megkeresésére a kémikus-kutató elmagyarázta, hogy az úgynevezett „láthatatlan” variánst csak bizonyos típusú koronavírusteszttel mutathatják ki: „azzal a teszttel, amit mi is használunk, nem tudjuk megkülönböztetni az alvariánst a delta vírustörzstől". Hozzátette, arra számítanak, hogy az eredeti omikron variánsnál nem fertőzőbb a mutáció, és valószínűleg kevés beteg kerülhet kórházba emiatt.

A szakember kiemelte, a következő hetekben elkezdik a szekvenálást a sepsiszentgyörgyi laboratóriumban. Ugyanakkor elmondta, még mindig nincs törvényes keret ahhoz, hogy szervezetten végezhessék a folyamatot. „A jogi keret kizárja a magánszolgáltatókat a szekvenálásból, egyrészt csak az állami laborokban végezhetnék, másrészt van néhány kritérium, aminek nem tudnánk megfelelni, például szükséges öt év szekvenálási tapasztalat”. A szakember úgy fogalmazott, hogy a magánlaboratóriumban is szekvenálhatnak, csak mindezt saját forrásból kell finanszírozniuk.

Fotó: MTI

A kémikus-kutató szerint nem lehet tudni, hogy mikor tetőzik az ötödik járványhullám. „Angliában is tetőzött, mégis még mindig nagyon magasak az esetszámok” – véli. Úgy gondolja, az alvariánsok fejlődési dinamikája befolyásolhatja, hogy mikor érjük el a járványhullám csúcsát. Ugyanakkor a hatóságok munkájától is függ, hogy szigorító korlátozásokkal próbálják megfékezni a vírus terjedését, vagy túl hamar vezetnek be enyhítő intézkedéseket.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?