Falumúzeumot, multifunkcionális központot avattak Krasznán
Helyi népviseletbe öltözött krasznai fiatalok Kraszna-menti táncokkal örvendeztették meg a jelenlévőket a multifunkcionális központ átadásának napján.
Az új épület helyén egykoron egy romos állapotban levő falumúzeum állt, amit uniós pályázatból akartak felújítani, de kedvezőtlen állapota miatt lebontották, és újat építettek a helyére. „Ez az a hely, ahol találkozik a múlt a jelennel és a jövővel, ez az a hely, ahova amikor belépünk, szembenézünk önmagunkkal, a múltunkkal, és lelki szemeink előtt megjelennek a szülők, nagyszülők, az őseink. Azok az elődeink, akik olyan körülmények között éltek itt Krasznán, mint ahogy az a falumúzeumban is látható, hiszen egy régi krasznai parasztháznak a berendezéseit nézhetjük meg ezekben a termekben, a konyhában, a kisszobában és a nagyszobában. Mindenhol korhű bútorzattal és felszereléssel találkozni, mely Lelik Bertának, és az ő gyűjtő munkásságának a gyümölcse és az eredménye” – mondta üdvözlő beszédében Kovács István polgármester.
A községvezető kiemelte: a krasznai közösségnek fontos a múltja, hogy tudják honnan indultak. Fontosak a hagyományaik, és ezt nemcsak a népviselet mutatja, hanem mindazok a hagyományok, amelyeket életben tartanak. „Nemhiába építettük ezt a filagóriát erre az udvarra egy hagyományos kemencével, hiszen a krasznai vasárnapi ebédről ritkán hiányzik valamilyen kőttes. Ma is házi kenyér sült benne, és több helyen sül még Krasznán házi kenyér” – fogalmazott a polgármester. A négy terem közül három a hagyományos parasztházat mutatja be, a negyedik időszakos kiállításoknak ad helyet, kisebb-nagyobb kulturális összejöveteleknek, eseményeknek. Végezetül a polgármester megköszönte mindazoknak a segítségét, akik hozzájárultak, hogy a multifunkcionális központ létrejöhessen.
„Természetes, hogy legyen tájház ott, ahol a hagyományokra figyelnek, ahol a jövő a múltra épül, arra a sziklaszilárd talapzatra, amelyet minden közösség a maga számára meg tud őrizni. Csupán rajta múlik, hogy mit kezd a múlttal, a gyökerekkel. Amikor jövőt építünk, elképzelhetetlen, hogy ne a jelenben álljunk, és ne a múltra építenénk, mert az a jövő, amelyik nem a jelenből és nem a múltból táplálkozik, amelynek nem erősek a gyökerei és nem erős a törzse, az nem jövő” – fogalmazott Kelemen Hunor szövetségi elnök. Minden olyan közösség, amely biztos jövőt épít és tervez, az vigyáz a gyökerekre, ápolja, és a hagyományokból táplálkozik. A hagyomány nem békjót jelent, hanem szárnyakat ad, nem földhöz köt, hanem magasba emel. Szabadságot jelent a közösség számára, és megmutatja azt a keretet, amelyben mindenki megélheti a szabadságát – tette hozzá, hangsúlyozva, erős hangunk kell legyen Európában, Erdélyben, Szilágyságban, Partiumban és minden vidéken.
Seres Dénes parlamenti képviselő az avatáson megfogalmazta: rendhagyó egy falumúzeum avatása, hiszen ritkán találkozni olyan eseménnyel, amikor visszatekintünk, és napjainkba hozzuk a múltat, és Krasznán van mire visszatekinteni. „Ez nem más, mint a múltnak a tisztelete, a megbecsülése, a múlt embereinek, generációjának a megbecsülése, hiszen általuk vagyunk mi itt, Krasznán. Sok generáció megőrizte, megtartotta mindazt, ami nekünk nagyon fontos: kultúránkat, nyelvünket, mindazt, ami éltet minket, és amit továbbadunk a jövő generációinak is” – mondta a képviselő.
Az ünnepi beszédek után a jelenlévők bejárták a multifunkcionális központ épületét, és a helyi Bokréta valamint a Járd ki lábam néptánccsoport Kraszna-menti táncokat adott elő.
CSAK SAJÁT